1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump olmadan yanlız ps işlevini yapar mı ?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde berhudar21 tarafından 5 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. berhudar21

berhudar21

Selam arkadaşlar, benim akvaryumuma sump yaptırmam zor .Bir akvaryumcu ile görüştüm ve bana protein skimmer hem temizleme hem de suyun özelliğini ayarlama ve yine hava verme işlemini gerçekleştir sump sistemine gerek yoktur dedi. Bu şekilde olur mu ?

Deniz akvaryumuna geçilir mi bu şekilde ?

----------------
    M.D .2

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sump sistemleri artık içi boş bir hazne, bu açıdan bakarsak kafalar karışmıyor değil. Ancak sump sistemi olmayan bir akvaryumda askılı model ps kullanılmak zorunda kalınıyor ve genelde bu tarz protein skimmerlerin güçleri tabi modeline göre daha zayıf oluyor. İyi bir ps seçmek gerek. Sump sisteminin bazı avantajları var mesela, kule kullanımında katı atıkları elyafa toplamak tabi artık son zamanlarda elyaf kullanımıda ortadan kalktı. Sump su hacmini artırmak ve daha az oksijen çözünmesine sahip tuzlu suya daha fazla oksijen katması açısından avantajlıdır. Tabi bir de ekipmanları sump içinde barındırma avantajı var. Yarın gerektiğinde reaktör vb gibi ekipmanlara yer sorunu yaşanacak.

Sump sistemi olmadan akvaryum kurulabilir ama akvaryumun hacmi nedir ?

İlerde bakılması hedeflenen canlılar nelerdir ?

3. berhudar21

berhudar21

Akvaryum 420 litre 120*50*70 ebatlarında.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ps katı atıkları toplamaz. Sump her halukarde lazım. Askılı ps kullanacaksanız (420 litrede askılı ps nekadar işe yarra oda ayrı konu ) ve sump olmasın illaki derseniz güzel bir üst filitre kullanabilirsiniz fakat alt sumpu herzaman tek geçerim.

5. berhudar21

berhudar21

Dış filtrem var eheim 2228 pro şu ana kadar bunu kullanıyordum ve tatlı suda memnundum ama deniz akvaryumunda dış filtre olmuyormuş dediler. sump olmazsa dış filtre olurmu deniz akvaryumunda mız mız:gif

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dış filtre kesinlikle olmaz. Kendinizi de, bizi deüzmeyin. Onun yerine iki adet şelale filtre takın daha iyi. Mesela üst sump yapabilirsiniz. Başarıyı arıyorsanız alternatifleri değerlendirin bence.

Dış filtre ile bilinmezliğe sürüklenmektense üst sump yapıp ufkunuzu açın. huh: Çeşitli şekillerdeki modelleri dıy filtre portalında bulunmaktadır. Bir örnek aşağıdadır.

Düzenleme: 25 Haziran 2015
  7. görkemtemel

görkemtemel

Fırat bey merhaba ;

Bence akvaryumunuza gidin plastik bir kap alın sump yapın olsun bitsin :) Deldirmek sorunsa portalda onunda çaresi var Overflow yapın olsun bitsin :) :)
    Ben bu şekilde yapmıştım.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
  8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Olur dış filitrede olur yıllar önce iki dış filitre vede içten hava taşlı ps ile başlamıştım ama litre azdı 150 lt idi birinci filitreye yanlızca elyaf (sık değiştirmek şartıyla) ikinci filitreyede substrat ,ama nereye kadar ? Eninde sonunda akvaryumunuzu deldirecek yada overbox sistem yapacaksınız bunlardan birtanesini yapabilirseniz benim yıllar önce düştüğüm hataya düşmeden çok daha sağlıklı kurulum yaparsınız diyorum . :heyo:

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teoman abi çok ince şekilde ilk başlangıç yıllarımıza dokundurmada bulundun. Çok iyi hatırlarsın ki bilgisayar yok, forumlar yok, bilgi yok, ekipman yok, akıl veren yok. Esnafa bağımlı bir hobi, her sorunda şu malzemeyi al bu yüzden ifadeleriyle başladık. Dış filtre ile başlamak başlarken bitirmekten farksızdır. Bir hobici eğer ortaya çıkardığı eseriyle gurur duymayacaksa ve birşey ortaya çıkarırken kendi doğruları olmayacaksa akvaryumdan zevk alamaz.

Bazen düşünürüm yokluklar içinde balık kayıpları yaşarken ve çaresizlikler içerisinde bir çırpınışla balık ameliyat ederken edinilen tecrübelerin değerini bilmiyor muyuz ? Bazen olur dediğimiz şeyler birilerine saçma geldiğinde saç baş yolmuyor muyuz ? Bilgi kıymetli...heleki bizim gibi bedel ödeyerek öğrenenler için.

Sevgiler fuzuli üye. canım.gif

10. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    Cevap: Sump olmadan yanlız ps işlevini yapar mı ?

Mesajlarınızı okudum . Ben öğrenciyim. Ckletle başladım 3 yıldır. Dış flitrem var, iki tane kafa motorum, otomatik ayarlı ısıtıcı, 1 metrelik standart akvaryumum var. Şimdi bana kızacaksınız biliyorum.

O kadar anlattık vs diye.mersinde yaşıyorum...Sump almam imkansız çünkü akvaryumumun altı musayit değil. Hem de çok pahalı ama deniz akvaryumu istiyorum. Cikletlerimi vereceğim karar verdim.

Neler yapabiliriz?

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Merhaba Hoş geldiniz konuyu tam yerine acmışsınız,yukarda birsürü örnekler verilmiş.secim sizin yardım bizden. :temel:

12. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan

Örnekleri sabahtan beri okumaktan inanın ki beynim döndü artık...Hep hayalim nemo beslemekti, çünkü balıklarımı akvaryumcuya vereceğim. Çok istiyorum deniz akavaryumunu...Bu şartlar altında başlamam da sakınca yoktur umarım.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dış filtre ile ilgili aradıklarını Deniz Akvaryumunda Dış Filtre Olur mu | Deniz Akvaryumu yazısında bulabilirsin. Olmaz değil ama daha efektif başlanabilir. Hayalin olan nemo türlerinden sonra hayalindeki canlıları seçici genişletmek gerekir veya dikkatli olmak olmak gerekir. Hacim nedir akvaryumda?

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

O zaman nano bir Akvaryum yabın.İçine ufak bir bölme yaparaktan.

15. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder

Okuduklarınıza inanın,kendi fikirlerinize değil..!!Olmazsa olmazlar vardır bilirsiniz...Sump pahalı derseniz bence denize hiç başlamayın çünki denizde ucuz hiç bir şey yok..
    Kısacası tuzlu su tuzlu..
    Genel de başlarken yapılan yanlışlar ile başlamak üzeresiniz..
    Bir şeyi sağlam temeller üzerine inşa etmezseniz,malesef pek uzun ömürlü olmuyor..
    Ve sonu hobiden soğuyup bırakmaya kadar gidiyor...
    Şimdi şunları netleştirelim...
    Bütçe nedir?
    Tankın ölçüleri?
    Aydınlatma?
    Geri dönüş motoru?
    Akıntı motoru?
    Kullanılacak kum,tuz?
    Bakılmak istenen canlılar?
    Diğer ekipmanlar?(refraktometre,testler,ro,vs.vb.)
    Liste uzar gider.
    Anlattıklarım biraz karamsarlık olarak görülebilir ama bu iş böyle..
    Kolay gelsin..

16. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan
    1 metrelik standart akvaryum.galiba 100 yada120 lt oluyor onlar...iki tane sağlam kafa motorum var.bir tane otomatik ayarlı ısıtıcı...beyaz ince kum...kayaları felan denizden bulurum .denize yakınız.sadece sump ve onlar beni aşıyor.

Denizden getirdiğim şeffaf karidesleri bir ay boyunca tuzlu suda beslemiştim lepistes beslerken. lepisteslerin hepsini tutup yemişlerdi...Ben şu an için hep gözüm palyaço balığında.Bir de sarı renkli bir balık var ismini bilmiyorum.uzun burunlu sap sarı.Bir de parlak mavi kuyruğu sarı bir balık.İsimlerini tanımıyorum henüz.Cikletleri anca öğrendim çünkü.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle aşağıdaki Hakkı abinin mesajını iyi okumalısın. Sadece nemo beslemek isterken farkındaysan sen adını bilmesen de yellow tang ve blue tang balığını beslenecekler listesine ekledin bile. Dış filtre, denizden kaya, eldeki kum gibi malzemeleri değerlendirmek ancak ve ancak mütevazi olduğu kabul edilen akvaryumun şartlarını aşmamak yani sadece beslemek istediğin nemo balıkları için oluşturabilirsin. Bunun dışındaki canlı çeşidini artırma konusunda kimse evet diyemez, çünkü şartlar ortada.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi öğrenci olduğunuzu söylüyorsunuz.Denizde yakın kolay gelsin elinizdeki Akvaryumun tam ölçüleri nedir?

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi gerçekler malesef acı Hakkı abi ,Temel abi duğruları söylüyor . Ben olaya iyimser yanaşıyorum,ama gerçek gerçektir.

20. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan

sadece o üç balığı beslemek istiyorum .yani onlardan çift yada tek tek olabilir.türü artıramayacağımın farkındayım okuduklarım doğrultusunda...denizden temin edeceklerim varsa edebilirim.ama sump alamam :( alsam bile zaten koyacak mobilya sistemim yok.dış filitreyi alalı bir yıl oldu.2 yıldır iç filitre ile besledim cikletleri.haftada bir temizliyordum iç filitrenin elyaf ve süngerlerini...akvaryumun yanında değliim şu an ama petshoplarda standart satılan bir metrelik akvaryum.100*60*40 galiba olması lazım standartların..

Sayfayı Paylaş