1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump olur mu ?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde berhudar21 tarafından 5 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. berhudar21

berhudar21

Selam arkadaşlar, ben aranıza yeni katıldım. Tatlı sudan tuzlu suya döneceğim fakat, sump olayı kafama takıldı. Benim, akvaryumum 120*50*70 boyutlarında. Bunun acaba, sağ köşede 30-40 cm. kadar bölsem akvaryumun içinde supm olurmu? Fikri olan varmı? Yardımcı olursanınız sevinirim. Hepinizi seviyorum.

M.D. 1

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    SUMP OLURMU

Fırat bey, öncelik ile aramıza hoş geldiniz. :cicek:

Aşağıdaki linki inceleyin isterseniz. Tatlı suda yandan sump olabilir ama, tuzlu suda olabilirmi sorunuza değerli üstatlarımız cevap vereceklerdir.

Saygılar.........

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t3361.0.html

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    SUMP OLURMU

Bence akvaryumun içinde olmaz, olur ama çok çirkin bir görüntü verir. Ben tavsiye etmem. ;)

4. berhudar21

berhudar21

SUMP OLURMU

Çirkin olacağını bende tahmin ettim ama, akvaryumun altındaki mobilya sehpasındaki kapakların içinde, 40*50*30 cm lik boşluk var. Bu ebatlardaki bi sump 120*50*70 ebatlarındaki 420 litrelik akvaryumumu deniz akvaryumuna çevirebilmemde işimi görürmü? Akvaryumun resmi. Bu karar üstadların. http://img255.imageshack.us/img255/8659/img0609g.jpg

M.D. 2

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    SUMP OLURMU

Gördüm o aradaki olmasa aslında güzel olurdu. Çıkaramazsınız dime onu? Çıkarsanızda çirkin durur. Bence en iyisi akvaryumun altına yapın dicemde protein skimmer filan nasıl sığıcak oda var.

6. berhudar21

berhudar21

SUMP OLURMU

Şu an bu akvaryumda mbuna tarzı 50 tane kadar ciklet besliyorum. Eheim 2228 pro dış filtresi ile birlikte, komple full eksiksiz sistem aslında. Daha küçükte olsa deniz akvaryumu ile takas etmek isteyen olsa, takas bile ederim. Varmı aranızda işine yarayan? Komple versem, deniz akvaryumuna geçişi öyle yapsam. http://img255.imageshack.us/img255/8659/img0609g.jpg

M.D. 3

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Sump olur mu ?

Umarım takas yapmak istiyen biri çıkar.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump olur mu ?

Merhaba Fırat Bey Hoşgeldiniz.

Akvaryum içinde yani yan sump yapmak elbette mümkün. Örnekleri tatlı su Dıy bölümünde bulunuyor ama tuzlu su akvaryumlarında konu biraz farklı. Yan sump olarak tabir edilen bu sistem ile tuzlu su akvaryumu elbette kurulabilir. Hacme yetecek ölçüde bir protein skimmeri içinde barındıracak ölçülerde ayarlanırsa sorun çıkmaz.

Tabi dez avantajları da yok değil. Örnek olarak tuzlu suda oksijen daha zor çözünür bu yüzden yan sumpa suyun girişi ve şıkışı sırasında edineceği oksijen oranı alt sumpa göre düşük olacaktır. Çok önemli bir sorun yaratacak boyutlarda değildir ancak bir dez avantaj olarak görülebilir.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sayfayı Paylaş