1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Projeleri

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bildiğiniz gibi sump kavramı suyun akvaryumdan aşağı sump içine taşınarak içine yerleştirilen ekipman ve filtre malzemelerinden suyun geçmesini sağlayak filtrasyon hedeflenir. Ben bu başlık altına araştırmalar sonucu sump proje fotoğraflarını başlık altına ekleyerek en ideal sump sistemini üzerlerine yazışarak ortaya çıkarılmasının iyi olacağını düşünüyorum. Zira akvaryumlarda faydalı olacak veya canlı yem olarak kullanılacak birçok canlı elyaf ile çöpe gidiyor.

  Bu olumsuzlukları en aza indirmek ve maksimum verimi alacak sistemleri ortaya çıkarabiliriz. Tabi hedef aslında bunu en uygun maliyete yapmanın önemini hatırlatmaya gerek yok sanırım. Örnek olarak aşağıdaki projenin artıları ve eksileri neler olabilir ?

  [​IMG]
   
 2. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Sump Projeleri

  Artıl ve eksilerini soruğuna göre hocam sistemi biraz anlatırsan şekilden anlayamayanların kafasında bşrşeyler canlana bilir
   
 3. görkemtemel

  görkemtemel

  Mesajlar:
  419
  Temel abi seri üretime geçirilecek bir proje örneği yayınlamışşsın :) ellerine sağlık :cicek: Sistemi tam olarak anlatabilirmisin ben pek çözemedim :)
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sump Projeleri

  Artık sump içinde ihtiyaç doğrultusunda reaktöerle ve ps dışında bir malzeme kullanılmıyor. Örnek vermek vermek gerekirse benim kulede suyu ilk bir miktar elyaf karşılıyor ve zaman zaman bu elyafı değişeceğim zamavlarda elyafın aralarında inanılmaz sayıda pod ve minik kabuklu olduğunu görüyorum. Şişmiş elyaf arasından bunları toplamak çok zor. Bu canlılar elyaf ile çöpe gidiyor. Oysa balıkların severek tükettiği faydalı canlılar her açıdan.

  Gördüğünüz sump sisteminde suyu ilk olarak böyle süzgeçten geçirmenin bu canlıları tutacağını düşünüyorum. Daha sonra projede kule kısmından geçen suyu cam bölme üzerinden değilde iki adet 50.lik deliğe takılacak borulara yine daha ince delikli iki süzgeçten daha geçirerek reef akvaryumlarında yapılan yemlemeler sırasında akvaryuma dağılanlarıda yakalanabilir diye düşünüyorum. Ben çok beğendim açıkcası bu sistemi.

  Örnek vermek gerekirse;

  [​IMG]

  [​IMG]

  Elde kalanlar bunlar oluyor. İçinde bonuslarlarda var :)
   
 5. görkemtemel

  görkemtemel

  Mesajlar:
  419
  :helalolsun: :helalolsun: Temel abi gerçekten çok güzel tasarlanmış bu çizim ,insanlar artık elyafta kullanmamaya başlamıştı bu çok güzel bir alternatif oldu :) Peki bu malzeme kolay bulunan birşeymi? Birde içimden bir ses bu çizimi sanki alıp direk seri üretime geçirecekler diyo :) Yani 1-2 ay sonra bir akvaryumcuda hazır sump görürsem şaşırmam :)
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sump Projeleri

  Görkem çok haklısın, elyafı kullanmamaları zaten benzer sebeblerden her ne kadar yoğun reef akvaryumlarında geçerli olsa da. Fakat bu sistem konuyu tam olarak bağlayan bir sistem.

  Bu malzemeyi bulmak çocuk oyuncağı yani istersen git al biraz sonra. gizli: Seri üretime geçmeleri konusuna gelince herşey hobi için sonuçta faydalı olacaksa bu ekipmanları görmek isteriz esnafta. burda:gif
   

Sayfayı Paylaş