1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Sistemi Delikleri Ne Şekilde Olmalı?

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde kutay tarafından 8 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. kutay

kutay

İsim:
    erdal yılmaz
    Arkadaşlar selam,

150* 60 *70 ebatlarında akvaryum yapacağım.Sump sistemi düşünüyorum.Acaba deliklerini arka camdan mı açtırmam lazım ? İki tane açtırsam nasıl olur ? Camın neresinden deldirmem lazım acaba ?

Bir de Eheim 2078 dış filtrem var acaba oda yeterli olur mu ? Yardılarınızı bekliyorum.

zgrkaralar bunu beğendi.
  2. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    630 litre yapıyor akvaryumunuz diş filitre yeter özelliklerinde 700 litre ye kadar kullanılabilir diyor. Camı deldirmeden üst taraftanda yapabilirsiniz dış filitre bağlantısını

3. kutay

kutay

İsim:
    erdal yılmaz
    Arkadaşım sump için deliğin yerini öğrenmek istemiştim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ölçüler güzel akvaryumun. Arka camdan delerekte olur, yan camdan delerek de olur. Bu biraz da evin yani akvaryumun koyulacağı yere göre belirlenmeli. İki adet delik delmek daha mantıklı çünkü hacim iyi ve su rahat iner ve yine sesi az olur.

Delik delmeden arka veya yan camın üst kısmından 5 cm düşük kanal bırakarak suyu arka kutuya ve kutudan sumpa taşımakta mümkün. Eğer akvaryumu deldirme imkanı varsa bence sump tercih edilmeli.

5. kutay

kutay

İsim:
    erdal yılmaz
    hocam delikleri alttanmı yoksa yukarıdanmı deldireyim.benim düşüncem bir alt bir üst

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alltan delik deldirirsen akvaryum içinden su yüzeyine doğru pimaş boruları çıkarman gerek veya akvaryumun içinden yüzeye doğru 15*15 bir pleksi kutu yapman gerek. Mantıklı olarak düşününce ne gerek var diyorum mesela ben. Akvaryumun üstünden deler boruyu dışardan arka taraftan sumpa indirirsin tertemiz.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Erdal bey merhaba, kendi tankımdan bir kaç resim ile yardımcı olmaya çalışayım.

İnişte 50 mm dirsek ve rediksiyon kullandım, çıkışta ise 30 mm kullandım. İniş için camın üst noktasından 50 mm lik deliğin merkezi baz alınarak 8.5 cm ölçülendirildi, bu ölçü ile su seviyesi 3.5 cm oldu, siz su seviyesini daha fazla tutmak isterseniz, 50 mm lik deliği daha aşağıya alabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz, eğer rediksiyon kullancaksanız, dirseğin sökülüp takılabilmesi için yan camın boşluğunu hesaplamayı unutmayın.

Sumptan su basış için ise, akvaryumun üzerinden boru getirmek yerine, gene cama 30 mm lik delik açtırarak, oynar başlık kullandım, bununda 30 mm lik rediksiyonun merkezini baz alarak, 5 cm den deldirdim deliği.

Umarım anlatabilmişimdir.

Çeşitli ebatlarda Fırat borudan almış olduğumuz, iniş ve dönüş için rediksiyon ve dirsekler.

Fikir vermesi için, akvaryumdan bir kaç kare.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. balyoznuri

balyoznuri

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Aytekin Öztürk
    Bir alt bir üst yaptıran varmı hiç duymadım. Ama bana mantıklı geldi sanki. Alttan yaptırdığın dipteki pisliği çeker. Üstten yaptırdığında suyun üstündeki yağlanmayı suda yüzen pislikleri çeker güzel bi sistem olur. Yanlız artı yada eksileri ne olur onları bilemem.

9. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bu sistemi şu an ben kullanıyorum ama her ikisinden de su çekimi yapıyor. İstenildiğinde sadece dipten veya yüzeyden, istenildiğinde herikisinden de su çekimi yapıyor.

10. kutay

kutay

İsim:
    erdal yılmaz
    sump

İkisinden de su çekmesinin bir zararı var mı ? Suyu nasıl basıyosun ? Alttaki deliği ne şekilde yaptınız ? Teşekkürler...

Sayfayı Paylaş