1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. En düzeyli, özgün ve kaliteli içeriğe sahip deniz akvaryumu forumunda bulunmaktasınız. Keyifli paylaşımlar...

Sump Sistemi mi-Yoksa Filtre Sistemi mi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 6 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy
    Akvaryum Sump Sistemi (Alt Filtre) Hakkında;

Arkadaşlar öncelikle her bir arkadaşımızdan özür dilemek istiyorum.Sebebi de daha önce açılmış konulara benzer bir konu açtığım için. Ancak o konuları ne kadar da incelesem dahi bana net bir fikir vermediler.Umarım yardımlarınız sayesinde bu konuyu da hallederim.

Şimdi malumunuzca yeni tankımı yakında bulacağım.Her yere ilanlar verip 125x65x50 ebatlarında bir tank aradığımı belirten ilanları yayınladım.Bu arada ben ölçüleri yazarken soldan sağa uzunlukxyukarıdan tabana derinlikxönden duvara genişlik sıralamasını yazıyorum.Bu doğru bir sıralamamıdır?Tankım yakında olacak ancak filtreleme sistemi benim için çok büyük bir sorun oldu.Tüm forumları inceliyorum.Yarısı sump-yarısı dış filtre diyor.Sump'ın özellikle su iniş ve süzülüşünün çok ses yaptığından-kokusuna kadar açıklamalar yer alıyor.Bu ses ve koku olayı beni inanılmaz korkutuyor.Kimisi de dış filtrelerin ne olursa olsun 350lt. üstü tanklarda yetersiz kalacağını ve sump ın gereklilik olduğunu yazıyorlar.

Arkadaşlar ben burada bir çoğunuz ile yeni tanışıyorum.Ancak buradaki arkadaşlarıma bilgi ve tecrübe olarak çok daha büyük bir güven duyuyorum.Bu yüzden bu sıkıntımı da sadece bu platformda açıp sizlere soruyorum.Bana lütfen yol gösterin.Buna göre ya sump yada filtremi edinmeye bakacağım.

Tankım 125x65x50 (406 lt.) olacak ve Tür olarak Malawi Cichlid'leri besleyeceğim.Değerli görüşlerinizi bekliyorum lütfen.

2. halilkocan

halilkocan

Ad-Soyad:
    halil kocan
    Cevap: Sump Sistemi mi-Yoksa Filtre Sistemi mi

406 litre için benim görüşüm kesinlikle sump olacaktır. Herkes her şeyi söyle ama şöyle bir gerçek var kim ne kullanıyorsa o onun için en iyisi dir en iyi dış filitre bugün 1000 TL leri buluyor siz 500 TL harcasanız ondan daha iyisini yaparsınız diye düşünüyorum ayrıca sumpta ısıtıcı vb gibi ekipmanlar saklanabiliyor ayrıca müdahale kolay güzel izalasyonlu bir dolap ile ses duyma şansınız yok. Koku olayını bilemeyeceğim çünkü hiç denk gelmedi.

Snowblind bunu beğendi.
  3. murer

murer

Ad-Soyad:
    Murat ERCAN

Sump sistemi besleyeceğin tür için oldukça mükemmel bir seçim olur. Su iniş sisteminide kusursuz olursa, ses sedada çıkmaz. Ama 350 litre üstü akvaryumlar için dış filtre kullanımı yanlış olur düşüncelerine katılmıyorum. Bitkiciler ne yapıyor, 500-600 litrelik tanklar kuruyorlar ki, kendimden örnek vermem gerekirse; 120x50x70h akvaryumu Eheim 2217 ile idame ettiriyordum ve gayette memnundum. Heeee bu kadar hacimli tanklarda üzerinde 1000 litre yazan uzak doğu malı filtreleri kullanıyorlarsa onu bilemem. Kaliteli filtrelerin yanında bunlar nal toplar.

Sump sistemi iyi bir tercih olur, akvaryumun altında istediğin sistemi kuracak yer varsa.;)

Snowblind bunu beğendi.
  4. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy
    Sevgili Halil Bey,tamam.Koku denk gelmedi ve mutlaka sump diyorsunuz.Bunu burada yapacak bir Allah ın kulu yok.Adamlar sump felan bilmiyor.Yapılışı nedir?Mesela ben enlemesine uzun da gördüm,enlemesine dar ama yüksek sump da gördüm.Ben kendime bir sump benimseyeceksem bu sumplardan hangisini yapmalıyım.Tankımın hacmine göre nasıl filtrasyon ve ekipman düşünmeliyim?

En önemlisi de izolasyonlu dolap duymadım.Yani kapağı olan her dolap ses geçirir diye biliyorum.Nasıl bir dolap izolasyonundan bahsediyorsunuz biraz açarmısınız?Umarım sorularımla çok fazla zorlamıyorumdur?

Kusursuz bir su iniş sistemi nasıl yapılabilir?Ben bunu yaptıramam gerekecek.Detaylı bir şema,şekil olsa hiç sıkıntı omadan kendim yapabilirim.Ama olmadan değil kusursuz,tamamen kusurlu bir şey yapıp ortaya koyarım ne yazık ki :bilmem:

Eheim 2227 tercih etsem veya 2228-02 yi?Yine de sump mı dersiniz?

5. halilkocan

halilkocan

Ad-Soyad:
    halil kocan

Eray bey ben yıllarca tetra besledim ve dış filitre kullandım ama o zamanlar internet yoktu ve sump ismini bile duymamıştım şimdilerde ise deniz akvaryumum var şimdi size söyle yardımcı olayım izalasyonlu dolap deyinde benim aklıma gelen çift kat mdf arasında strafor veya izocam olan dolap gelir ve örnek olarakhttp://www.akvaryumportali.com/deniz-akvaryumu-tuzlu-su-kurulumlari/arkadan-sumplu-yeni-deniz-akvaryumum-11437.html (9. mesajdaki dolap ) bunu gösterebilirim. yan duvarlar çift kat yapılarak içi izolasyon malzemesi konulabilir, İyi bir marangoz bulursanız kapağı bile 2 kat yaptırabilirsiniz işte o zaman ne ses gelir ne de koku.

Sump için ölçüyü kafanıza takmayın dolapta ne kadar yer varsa o ölçülerde yapın ve bölme kısımları da tatlı su üstatlarımız bir örnek verecektir sizlere siz yeter ki ne kadarlık bir alan var onun ölçülerini verin. Birde illaki yapacak birileri olması şart değil herhangi bir camcıya çizim götürseniz yapar zaten. Malzeme bulduktan sonra su inişlerini de yapabilirsiniz,

Snowblind bunu beğendi.
  6. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy

Dolap çok güzel.Çalıştığım Otel in marangozuna yaptırtabilirim rahatlıkla.Ancak hazır tank alacağımdan bunu bir şekilde gelen mobilyasına uygulattırırım.İlla ki bir yöntemi vardır.

Sump olayını dediğiniz gibi bir camcı da,kendim de hallederim.Montaj sorunu en kolayı.Yeter ki nasıl bir sistemi olduğunu bileyim.Tanka su girişi değişik bir kaç şekilde olabiliyormuş galiba?Bir de merak ettiğim konusu su taşma olayı.Elektrik kesildiğinde böyle bir sorun olduğunu okudum bir yerde.E malum ülkemizde de elektrik kesintileri eksik olmuyor.Sump yaparken bunun önlemini de almak gerek.

7. murer

murer

Ad-Soyad:
    Murat ERCAN

Sump inişinde durso sistemi yapabilirsiniz, en sezsiz olan bu sistemdir.

Temel Hoca'mın eski tankında bulunan sistemi ve paylaşımı size fikir verecektir. Hacimin 400 litre olduğundan dolayı, tekli olarak düşünebilirsiniz.

Dış filtrede ise; Eheim 2217 modelini senelerce kullandım, şu an aynı filtre İsmail (Cirol) arkadaşımda hala sorunsuz olarak kullanmakta.

Snowblind bunu beğendi.
  8. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy

Resimler bu kadar net olunca daha iyi anlaşılıyor.Sanırım ben bu ayrıntıyı yapamam.Camı kesmek felan olur ancak bu kadar ayrıntılı işleri bir araya getirip de işin içinden çıkamam.Bunu yaptırtma şansımız olur mutlaka ancak kargo ile getirtmek de bir dert.Maddiyatı bir tarafa,cam nasıl getirecekler çok merak ediyorum?Bizim ustalara bu resimleri gösterip onlara sormak lazım.Belki onlar yapabilir?

9. halilkocan

halilkocan

Ad-Soyad:
    halil kocan

Eray bey akvaryumu hazır almaya çalışmaktansa camcıya yaptırabilirsiniz istediğinizi söyleyince yaparlar dikkat edilmesi gereken sadece silikonu akvaryum silikonu seçmek ve güçlendirme için kayıtları kuşakları unutmamak.

10. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy

Camcı 125x65x50 ebatlarındaki bir akvaryuma,üstten ve alttan kayıtlı-kuşaklı,rodajlı şekilde 300 lira istedi.Rahat 100 lira da profil demiri tutuyor.Etti 400 tl.8 m2 mdf plaka gerekecek.Onun ütüsü,öşebentleri,yapımı da en az 250-300 tutar.Etti mi 650-700 lira.Bu paraya hzır alınır diye düşündüm.Ankara sitelerde Ali diye bir akvaryum üreticisi var.600 liraya sıfırını,buhar sürgü camlı yapıyor.Tamamen profesyonel işi.Bir çok ilanda yine 400-450 liraya istediğim ebatlarda akvaryum bulabiliyorum.Ancak satıldıkları bölge bana çok çok uzak.Hadi para önemli değil.Ancak burada akvaryuma istediğim gibi bir kapak felan da yaptırmaya kalkarsam işçilik açısından fiyasko olur.Çok araştırdığımdan biliyorum.Zaten akvaryum konusu pek önemli değil.Bir şekilde istediğim bir ölçüde edinirim.Tek sorunum sump sistemi.Ayrıntılı bir resim arıyorum şu an.Antalya da yaptırırım yaptırmasına.Ancak adamlarla konuştuğum zaman sump olaynı çok iyi bilmedikleri anlaşılıyor.Camı kestikten sonra geri dönüşü de olmaz.Böyle zamanlarda "Keşke Ankara'dan hiç gelmeseydim" dediğim oluyor.

11. The_ReligiouS

The_ReligiouS

Ad-Soyad:
    Bekir YÜCEL

Eray Abi, Ali ustanın işlerini az çok bilirim, kullanan arkadaşlarım da var. 125cm bir akvaryum sump ile birlikte sana 800 TL'ye mal olur. Sana nacizane bir tavsiyede bulunayım. Hiç nakliye derdin olmasın. Su sesi, boru girişi çıkışı, altı, üstü yanı sağı solu uğraşma abi. Akvaryumu 135 Cm yaptır yandan sump sistemi ile yaptır.

Kusura bakam elim pek photoshop tarzı prolara yatkın değildir. O sebeple basitçe bir paint çizimi paylaşıyorum.

Burada 20 Cmlik bir yan sump düşün 15 cm de olabilir. 3-4 bölmeli. Akvaryum genişliği 60 Cm olursa çok rahat bir iş çıkar. Altta gördüğün koyu mavi ve üstteki açık mavi alanlar kayıt kuşak muhabbeti. Sürgü camlarda sağa sola değil ileri geri açılır şekilde daha iyi oluyor. Tecrübe etiim çoğu kez. Açık mavi kayıtlar ray sistemine göre ayarlanır camcı tarafından. Yanda görüldüğü üzere bu sistemde ses sıfır. Ayrıca mobilyacının yapacağı en son işlem sumpın olduğu kısmı da bir mobilya parça ile gizlemek. Detaylı resimleri inşallah bir arkadaşımıza yaptırdığımız tankın tanıtımlarında bugün yarın göstereceğim sizlere.

Yani Manavgat'ta güvendiğin bu işin altından kalkabilecek cam ustası varsa bu sistemdeki mobilyalı bir akvaryumu 500 TL ye yaptırabilirsin. O kadar teferruatlı işlemlere de gerek kalmaz. Alttarafa birde yavru tankı koyarsın 1 MT lik :).

Ali kuştepesinden alacağın 800 TL lik akvaryum sana en az 1000 - 1100 TL ye mal olacak sump malzemeleri ile birlikte. Ama bu sistemde komple sistem taş çatlasa 750 TL.

Snowblind bunu beğendi.
  12. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy

Sağolasın Bekir dostum.Güzel açıklamışsın.Bu dediğin sanki daha iyi olacak gibi?Ancak sumpa müdahale etmek gerektiğinde zor olmaz mı?Arkadaşının akvaryumu bitip de resimleri yayınlaman bana en büyük yardım olur.Resimleri bağlantılarından köşelerine kadar ayrıntılı çekebilirsen çok iyi olur.

13. The_ReligiouS

The_ReligiouS

Ad-Soyad:
    Bekir YÜCEL

Eray abi hiç bir zorluk yaşamazsın. İnşallah yarın kurulumuna gideceğiz bir aksilik olmazsa. O zaman tanıtım olayını da hallederiz.

14. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy

Tanıtımı heyecenla ve sabırsızlıkla bekliyor olacağım ;)

15. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy

Arkadaşlar sonunda çok şükür bu sump sistemini öğrendim :) Olayı gayet iyi anladım ve kendim de rahatlıkla yapabilirim bunu.Yalnız ufak tefek pürüzler kaldı ki bunlara da yardımcı olursanız sump sorunu ve akvaryum olayı benim için bitmiş olur ve hemen imalatına geçebilirim.

Sump sistemini yer darlığından ne akvaryumun yanına ne de arkasına koyabiliyorum.Ya çok geniş ya da çok uzun kalacak.Tankımın uzunluğu da en az 120cm olsun istiyorken 15-20cm sump için ayırmam yer konusunda beni sıkıntıya sokar.Bu yüzden sumpı dolaba,yani alta koyacağım.Sessiz,izolasyonlu boruların içine gırtlak boru yerleştirip kenarlarını köpük ile yapıştıracağım.Hem gırtlak boru hem de izolasyonlu boru olması inen suyun sesini epeyce bir kesecektir sanırım?En alta da elyaf koyarsam ses konusunda sıkıntı olmayacağı düşüncesindeyim.Sizce bu uygulanabilir,mantıksal açıdan doğru bir düşünce mi?

Akvaryum 120 x 50 x 65 ölçülerinde olacak.Buna yapacağım sumpı 65cm uzunluğunda düşünüyorum.Yeterli gelir mi sizce?Yavru ve karantina tankı olarak kullanacağım 50cm lik bir tank daha koyacağımdan daha fazla yer ayıramıyacağım bu sump sistemine.

16. murer

murer

Ad-Soyad:
    Murat ERCAN

120 cm akvaryum için 65 cm sump biraz ufak gibi, sumpun yüksekliğini fazla tutabilirsen kurtarması gerekir. Sistem durduğunda, aşağıya inen suyu iyi hesaplaman gerekir, sump tek cam ile bölmen daha sağlıklı olur. Yanlız kafa motorunun olduğu bölümü büyük turman gerekir, çünkü su o bölümden buharlaşacaktır.

Benim kurulum konuma bir göz at istersen, boru sistemi ve sump sistemi sana biraz daha fikir verecektir...

http://www.akvaryumportali.com/deni...kurulumu-hayat-mavidemi-tamamen-diy-7205.html

Snowblind bunu beğendi.
  17. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy

Epey bir yardımı oldu.Teşekkür ederim.Ancak sumpı sadece iki göze bölmek sanırım belirttiğim 65 cm lik sump olmasından kaynaklanıyor?Biraz daha büyük,yani 100cm lik sump yapsam dahi yine mi ikiye bölmek daha sağlıklı olur?

"Ssistem durduğunda aşağı inen suyu iyi hesaplamak" ne demektir?Devirdaim olduğundan gelen su yine gidecektir.Taşma olmaz yani?su gitmezse gelen de olmaz.Gelen olmazsa giden de olmayacaktır?Yani anlayamadım tam olarak?

Bir de bahsettiğim izolasyonlu borunun içine bir de gırtlak boru koyup sesini azaltmak nasıl bir fikir sizce?

18. suret

suret

Ad-Soyad:
    Burak N

Bu konuyu görmemişim, ama benim de söylemek istediklerim var.

Bu yazı sadece tuzlu su akvaryumundaki filtreleme sistemi içindir
    En başında başlayayım. Sizinle aynı endişeleri taşıdım, aynı şeyleri yaşadım. Satıcıların ellerindeki ürünü satmasını (kaktırmasını) geçelim, kendi tercihlerimize ve sistemin ihtiyaçlarına bakalım. Deniz akvaryumu kurmaya niyetlendiğimde yeni bir akvaryum aldım. Piyasadaki satıcılara güvenerek, forumlara ilgi göstermeden. O bahsettiğiniz 2228-02 model filtreyi akvaryumu aldığım satıcı sattı: "abi bu sana rahat rahat yeter, en iyisi bu, napıcan sump filan hem gürültü olur hem buharlaşma olur, açıkta olduğu için koku olur al bu filtreyi bak hem eheim marka, alman malı yıllardır bu adamlar var piyasada.."

Aldık bir tane 350 litre akvaryum bir de dış filtre. Benim konumu incelerseniz görürsünüz, sistem kurulum aşamasındayken dış filtre çalıştırıyordum ve bir süre de böyle kullandım. Bu filtre hakikaten on numara, adamlar yapmışlar hakikaten. Hem sessiz hem de çok verimli. Alıcak olan varsa sonuna kadar tavsiye ediyorum. Üzerinde hem tuzlu su hem tatlı su için yazıyor, seramik mili var. 8 Litre kapasitesi var, suyu üstten alıyor en alta iletiyor. Alttaki filtre malzemelerinden geçerek en üstten tekrar akvaryuma basılıyor. Debisi son derece kuvvetli. İlk mesajda özellikleri yazıyor fazla teknik detaya girmeyeceğim. 24-25 watt elektrik tüketimi var. 350 Litrelik akvaryumumda kullandığım süre boyunca tek bir sorun dahi yaşamadım ve beklentimden çok çok fazlasını verdi. Debi düşmesi ve ses sorunu yaşamadım, içinden çıkan filtre malzemeleri orjinal eheim'in kendi ürünleri. Özellikle tatlı su ve bitkili akvaryumlar için almak isteyen olursa tavsiye ediyorum.

Akvaryum için görsellik :
    Kurdum sistemi, verdikleri kumu, akvaryumu, filtreyi, ısıtıcıyı, dalga motorunu taktım çalıştırdım. Hakikaten güzel de oldu. Daha sonra kayaları ekledim akvaryuma, akvaryumun içi acayip bi kalabalık doldu. Sağ tarafta alga motoru, arkasında filtrenin çeken hortumu, onun yanında dev gibi ısıtıcı. Sol tarafta filtrenin veren hortumu, yanında derece onun yanında mıknatıslı iç-dış cam silme şeysi, onun da yanında askılı protein skimmer, altında kocaman motoru.. Akvaryum böyle bi acayip, hırdavatçı dükkanı gibi oldu, kayalar da gelince o kadar çirkin durdu ki anlatamam resmen balıklara gezmeye yer kalmadı. Ayrıca ek reaktör kullanmak isterseniz protein skimmer'i adapte ettiğiniz gibi bunun için de yer ayırmalısınız. Protein Skimmer çalışırken aldığı ve verdiği havayı modele göre gösterecek, bu da görselliği tamamıyla değiştirecek.

Akvaryum için işlevsellik :
    Dış filtrenin iç hacmi 8 litre. İç filtre malzemeleri bakterilerin kolonileşmesini sağlayacak malzemelere sahip. En alt tabakadaki kalın sünger kaba pislikleri tutuyor ve böylece büyük artıklar filtrenin en altındaki ortalama 1-2 cm'lik kısımda birikiyor. Canlı yükünün olduğu akvaryumda canlı kayaların da olması gerekiyor. Canlı kayanın az veya çok olması sistemin işlevselliğini nasıl değiştirecekse bu dış filtrenin temizliği de sisteme canlı kaya eklenmiş/çıkarılmış gibi görev yapacak. aerob/unaerob bakterilerin kolonileşmesi kayaların üzerinde olduğu kadar filtrede de olacak.

Bakın şurası çok önemli :
    1-Filtre çalışması nedeniyle sürekli en alt kısma pislik toplayacak. Pisliklerin bir kısmı süngere yapışacak ve zamanla sünger pislik yükünü daha fazla kaldıramayıp ister istemez tıkanıcak, üst bölümlere suyu daha az verecek. Daha da az sirkülasyona uğrayan üst sepetlerdeki bakterilerin sayısında düşüş yaşanacak ve bu ölü bakteriler filtre tarafından akvaryuma pompalanacak. Aynı anda temizlik yaparken ölü bakterileri de sisteme pompaladığı için su gereksiz yere bulanık görünecek ve belki de sırf bu yüzden zeolit/aktif karbon kullanmak zorunda kalıcaksınız.
    2-Filtreyi temizlemek için açtınız, üst sepeti çıkardınız lavaboya koydunuz, orta sepeti ve alt sepeti de çıkardınız. Siz bunları çıkarırken sepet içindeki malzemeler kendi sularını bir alt katmana dökecek haliyle. Onlar dökülürken bakterilerin ve yapışan pisliklerin de bir kısmı filtre haznesine akan suyla beraber dökülecek. Tüm filtre sepetlerini çıkardığınızda elinizde 5 litre kadar pis su dolu dış filtre kabı kalıcak. (2 lt, substrat+1lt mech) O suyu kullanmanızın imkanı yok, dökeceksiniz. Her filtre değişiminde dış filtrenin 5 litre su harcadığını hesaba katın. Kalın süngeri pisliklerinden temizleyip iyice yıkayacaksınız. Bu işlemi de 2-3 günde bir yapmazsanız pislik aşırı artıcak ve alt tabakaad biriken pislikler gereksiz yere azot döngüsünü zorlayarak bulanıklığın artmasına neden olacak ve istenmeyen gazların oluşumunu tetikleyip akvaryumu riskli hale sokacak.

Ben bunları yaşadım, kullandım o yüzden yazıyorum, kulaktan dolma uydurmasyon şeyler değil bunlar. Bu saatte yazıyorum ki birileri faydalansın. Ben her türlü adaptasyonu yaptım sonuna kadar, azar işitene kadar. Bakın konumda var. Nasıl kurdum orada yazıyor, neden vazgeçtim burada yazıyor.

Sump sistemi- Genel görünüş
    Akvaryumun altında bir akvaryum daha. Isıtıcı bunun içinde, soğutucu kullanırsanız o da burada, protein skimmer burada, kafa motoru burada, filtre malzemesi burada. Üstteki akvaryum içinde ne kaldı? Dalga motoru ve cam silme şeysi. ha iki de küçük boru ağzı suyu alsın ve versin diye..

Sump sistemi- İşleyiş
    Sump içine suyu filtre etsin diye bir kap kacak, kule sistemi veya benim kullandığım gibi mandal sepeti koyacaksınız. içine bir karış kadar elyaf koyacaksınız. Üstten gelen su bu elyaftan süzülüp kaba pislikleri alıcak ve sump'a temizlenmiş su inecek. O su protein skimmer'da temizlenecek ve oradan da akvaryuma geri basılacak. Bu arada ısıtma/soğutma işlemi de yapılmış olacak. Ayrıca ek reaktör kullanmak isterseniz sump'da ona da yer var. Oksijen konusu da otomatikman çözülmüş oluyor, su gayet güzel oksijen kazanmış oluyor. Görselliğimiz de bozulmadan.

Tavsiye edildiği üzere tek gözlü bir sump var bende. Ben dolabıma uygun bir sump yaptırdım, 35 lira tuttu. Kafa motoru aldım, eheim 1101 modeli 230 lira. 15 lira kadar da borulara ve yapıştırmaya, 3-5 lira mandal sepetine, 3-5 lira da elyafa verdim ne tuttu? 300 diyelim. Dış filtre ne kadar? ona da 300 diyelim. Aynı fiyatı olan iki farklı sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını yukarıda yazdım, paradan ziyade işlevsellik ve görsellik ön plana çıkıyor. Bunun değerlendirilmesi taraftarıyım.

Tatlı su akvaryumunda dalga motoru yok, protein skimmer yok. Yatay koyulacak bir ısıtıcı ve dış filtrenin iki hortumu rahatsız etmez. Canlı kaya da mecburi olmadığı için dış filtrede kolonileşmeye izin verilmeli ve temizliği ona göre yapılmalı. Bu yüzden tatlı su ve bitkili akvaryumlar için sonuna kadar destekliyor ve fakat tuzlu su için tavsiye etmiyorum.

Bu yazı sadece tuzlu su akvaryumundaki filtreleme sistemi içindir

Sump içine canlı kaya konulması, refugium kurulması, ek başka şeylerin koyulması da avantajlarıdır. Ben sump sistemine karşı çıkan bir insan olmama rağmen bunları yazıyorsam lütfen benim yaptığım hatayı başkası da yapmasın, büyük hacimli tuzlu su akvaryumu kuracaksa sump sistemi tercih etsin.

Snowblind bunu beğendi.
  19. Snowblind

Snowblind

Ad-Soyad:
    Eray Aksoy

Tatlı su anlatımı olmadığı için bana uzak,yabancı gelen işlemler bunlar.Ancak bir iki yerde tatlı suya da uygulanabilir ayrıntılar var.Fikir vermesi açısından yararlı buldum yazıyı.Teşekkür ederim.

Bu arada sorumu yine yenilemek istiyorum herkese.İzolasyonlu boru içine bir de gırtlak boru yerleştirir ve etrafında,yani iç içe geçmiş iki boru arasında boşluk kalmaması için aralarına köpük sıksam nasıl olur?Bu su sesini engeller mi?Borunun en alt kısmına elyaf koyup suyun düşüşünü yumuşatsam sese bir faydası olur mu?Bu soruma bir cevap alabilirsem inanın çok sevineceğim.

20. The_ReligiouS

The_ReligiouS

Ad-Soyad:
    Bekir YÜCEL

Eray abi, iki boruyu iç içe geçirmene gerek yok, gırtlak borunun dışına yalıtım için kullanılan malzemeler var onlardan geçirebilirsin. Elyaf su sesini kesmede yardımcı olur.

Ayrıca kurlumunu gerçekleştirdiğimiz arkadaşın akvaryumunu da linkten görebilirsin.

http://www.akvaryumportali.com/akva...-red-rainbow-kantalanba-11880.html#post138679

murer bunu beğendi.
Tags: sump

Sayfayı Paylaş