1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Sistemi Yardım Arkadaşlar

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde PhanteS tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. PhanteS

PhanteS

İsim:
    Şifa KARABULUT
    Öncelikle selamlar arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. 10 yıl önce akvaryum sevdamdan geçmek zorunda kaldım şimdi tekrar kurmak istiyorum ve sistemler baya değişmiş kabul etmem gerek. Düşündüğüm akvaryum 120 uzunluk 70 yükseklik 65 genişlik yani 546 litrelik bir akvaryum. chiclid beslemeyi düşünüyorum tekrardan. Arkasına bir sump sistemi kurmak istiyorum kendimce biraz araştırma yaptım ve bir çizim çıkardım onuda paylaşacağım ama kafa motormu kullanacam yoksa başka bişey mi nereye elyaf nerye biyolojik sünger nereye mercan kırığı nereye bio ball koymam gerektiği hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadım. su girişi nasıl olcak nerden çıkacak tam olarak kestiremedim yardım ederseniz sevinirim. anlayan arkaşlarla irtibata da geçebilirim. şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öncelikle hoş geldiniz,Hayırlı kurulumlar olsun arkadan sump yapımı linkinden fikir ala bilirsiniz veya nasıl bir sistem yapacaksanız akvaryumla sumpu nereye eklemek istediğinizi belirlemak adına bir şama yaparsanız daha iyi yardımcı oluruz...:)

Arka Üst Sump | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

3. PhanteS

PhanteS

İsim:
    Şifa KARABULUT
    Teşekkür ederim. Ben direkt olarak akvaryum arkasına düşünüyorum yani akvaryumun arka camının resimdeki sistemi kurmayı planlıyorum. Ama tabiki sizın fikirlerinizi alarak hareket etmek istedim. Ne de olsa çok zaman oldu ugrasmayali. Akvaryum aynı boyda ve uzunlukta olacak enine kara veremedim. Yani birebir akvaryum arkasına düşünüyorum. Ama ortada bişey yok tabiki yonlendirmelerinize gorede hareket edebilirim. Akvaryum altına düşündüm fakat elektrik gittiğinde sorun olurmu bilmiyorum. Tasma vs gibi.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi yeriniz o şekle müsaitse olur o zaman sumpu ayrı yapmayın derim akvaryumun içinde olsun delmeyle uğraşmama adına...:)

5. PhanteS

PhanteS

İsim:
    Şifa KARABULUT
    Yerim müsait yapılabilir. Ama 60 olan genişlikten çalma yapmak istemiyorum ama bir nevi senin dediğin gibi oluyor yani aynen şekildeki gibi ama sump derinlik kaç olmalı bunun için kafa motor mu gerekli yoksa başka bişey mi kaç bölme olmalı ve içerisinde ki ayrımları yükseklikleri ve boyları nasıl hesaplanır bilmiyorum geceden beri araştırma yapıyorum ama şuranın yüksekliği şöyle hesaplanır diye bişeye rastlamadım.
    Ozetlersem sorunum şu sump için;
    1. Boy ve yükseklik belli en kaç olmalı
    2. Kaç bölmeden ve bölme aralıkları ne olmalı
    3. Bölgeleri kesen cam boyları ne olmalı
    4. Su girişi ve çıkış yerlerini nasıl yapmalıyım.

Kafamda ki bu sorulara net cevaplar bulamadım. Ve 1 kere yapılacak bir sistem bu tekrar tekrar revizyona girmemeli bence yardımlarının için tekrar teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş