1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump-Tuzlu Su Akvaryumunda

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde sessegnon tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal
    Arkdaslar alacagim ps sump'a sigmazsa diye bende boyle bir plastik kutudan sump yapsam nasil olur?

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Sump-Tuzlu Su Akvaryumunda

Yapıp kullanan arkadaşlar var. Ben de yaptım ilk başlangıcımda fakat acele ettiğim için silikonlar kurumadan hemen bıraktı kendini. Ayrıca şu var, bu kutu kapağı ile birlikte veya ayrı, ortalama 24-25 lira civarında. 60x40x40 gibi ölçülerde yani hemen hemen aynı çlçülerde bir sump'ı da 30-35 lirya yaptırabiliyorsunuz. Ben 25 liraya kutu, 7 liraya silikon aldım, üstümü başımı mahvettim. Saatlerce uğraştım ettim eyledim. Olmadı. Daha sonra 35 liraya sump yaptırdım iş bitti.
    Kayıp : Para+emek+zaman

Plastik kapların ne kadar sağlıklı olduğu konusu ayrı bir soru işareti

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Olur olmasına ama su seviyesini sabitlemeniz için ortadan bir cam ile bölmeniz gerekiyor. Bir de silikon çok başarılı olmaz bu tür plastiklerde. Burak arkadaşımın dediği gibi bir camcıda yaptırmanız daha mantıklı geliyor...

4. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Arkadaslar benim cam yapistirma gibi bir derdim olmuyacak,tek bolmeli sadece ps,isitici ve fun koymak icin sump kullanacagim.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Buharlaşan su için ps su seviyesini nasıl ayarlamayı düşünüyorsunuz?

6. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Eger cok fazla su eksilirse, ps de sorun olursa ozaman bir bolme eklerim.

7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Plastik kutu ile uğraşmayın sumpınıza göre PS alın, yada sumpınızın ölçülerini Ps nize göre yapın. Sumpın su seviyesi önemli bir konu yarım santimlik değişme bazen ciddi fark yaratıyor. bu tür kutularda bölümleme sağlıklı , cam kadar sağlam ve rijit yapılı olmayacağı için hiç riske girmeyin. PS deniz akvaryumunun kalbi.

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Her gün hatta saat dilimleri arasında buharlaşma olacaktır, ps de bu yüzden ayar tutmayacaktır. Ps de olması gerek, su sevisinin sabit kalmasıdır, bir cm. düşüklükte bile tepki gösterecektir.

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Suyu sürekli sabit tutmayı başarabilirseniz sorun yok ama illede bir şaşırtma yapmalısınız.:heyo:

Sayfayı Paylaş