1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sumpda Farklı Bir Model

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde _ERKAN_07_ tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Arkadaşlar, çok farklı bir sistem değil ama ürün bulamadığım için 2 kademeden oluşmaktadır. Sistem şu şekilde işlemektedir. Öncelik su üst tanktan alt tanka geçmektedir. Alt tanktanda yandaki sump'a yani resimdeki şemaya geçiyor soldaki kırmızı renkteki çizimle görünüyor orada eşimin küçük saklama kabı karşılıyor ordan alt tarafa geçiyor. Orda biraz dinlendikten sonra boru vasıtası ile sağ taraftaki kaba geçiyor oradanda mavi boru ile ana tanka aktarılıyor. Sistem bu şekilde bu ilk sump'lı denemem inşallah hayırlısıyla bu işten çıkarız varsa bir hata ve çalışma prensibinde bozukluk yapacak bir dizilim eleştirilerinizi bekliyorum. Ayrıca akvaryuma koyucağımız grolüx florasandaki kelvin değerini ve lümen ölçüsüne dikkat etmeden almıştım ama ne olmalı ayrıca şimdiye kadarda kullandığım florasanlarda bir sorun yaşamadım üzerindede aquarium grolüx gibi birşey yazıyordu.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence çizim ve düşünce çok güzel, açıkcası eleştirmek değil ama bazı artı katkı sağlayacak fikir vermek için iyice inceledim ve güzel düşünülmüş olduğundan bulamadım. Benim dikkatimi en çok ilk kutuda çizime göre diğer kutuya bağlanacak borunun yeri oldu. Neden dersen eğer delik yukarda olursa su seviyesi yükselecek ve elyaf su içinde suyu karşılayacaktı. Bu doğru olmazdı. Kısaca kutunun orta kısmından daha aşağıda çizime göre deliğin olması daha güzel. Bu aynı zamanda oksijen demektir.

Aldığın florasan hakkında tam yorum yapmak zor ne olduğunu markasını yazmadığından, ancak üzerinde akvaryum ibaresi var yazdığına göre, bu da akvaryum için üretildiğini gösterir. Sorun yaşamamış olmanda bu açıdan normaldir. Zaten sanırım fiyat uygunluğundan tercih edilmiş bir florasan ve genel kullanılan florasanlardan haberdarız demektir. Sıkıntı yoksa sorun da yok. ;)

3. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Temel abi o söylediğin boru yukardaki kutudan daha aşyada su düştümü çarpsın oksijen oluşsun diye onda problem yok bunların içine benim yazdıklarımdan başka ne kullanabiliriz malzeme olarak.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim bu tarz filtre sistemlerinde kullanılacak filtre malzemeleri hakkında düşüncem şahsen bellidir. Biyolojik filtre malzemelerinin yeri yoktur olmamalıdır. Suyu dışarda geleneksel olarak elyaf karşılamalıdır, daha sonra suyu parçalayarak alttaki filtre malzemelerine yayacak mercan kırığı, seramik boncuk, kiremit kırığı olmalı. Ancak bu malzemeler file içinde kolay alınır olmalı, sebebi bir alttaki filtre malzemelerine kolay ulaşılabilsin. Bu malzeme seçeneklerinden sonra Sünger ve sünger sonrasında ihtiyaca göre kimyasal filtre malzemeleri kullanılmalıdır.

Biyolojik fayda akvaryum içinden beklenmelidir. Taban kumu akıllı seçilerek bu alan bakterilere kolayca sağlanabilir. Mercan kırığı bu anlamda iyi bir malzemedir. Sonrasında kaya seçimi gelir.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Çizimdeki suyun ilk girdiği yer akvaryummu ? Sumpmu ? huh:

Eğer akvaryum ise su çıkışı çok aşağıdan olmuş ve akvaryum ancak yarısına kadar dolacaktır.

6. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Olcay abi çizimdeki komple sump 2 parçadan oluşuyor yandan inen boru akvaryumdan gelen taşma borusudur. Zaten kısmetse kaplarla beraber cumartesi yanına gelmeyi düşünüyorum eğer müsait olursan.

Temel abi zaten suyu elyaf karşılıyacak ondan sonra seramik tekrar elyaf ardından zeolit ondan sonra mercan kırığı tavsiyene uyarım en altada tekrar elyaf ordan su aşyaya düşecek ,orda biobal kullanmayı düşünüyorum önerirsen vede bir başlıkta okumuştum araba yıkanılan sert süngerlerden doğranıp koyulmuş bazıları iyi değil diyor ama sizler daha iyi bilirsiniz bilir kişi raporunu ancak sizden alırım birde kiremit kırığı önerinde bildiğimiz çatılardaki kiremitmi yoksa.

Akvaryum zemininde midye kırığı ve kaya olarakda bol delikli havuz taşlarından kullanıyorum bunun bir etkisi yoktur herhalde?

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Erkan gel beklerim.

Ancak anlamadığım; iki tane yan yana sumpmu kuracaksın ? Resimdeki ikinci sumpun yüksekliği az kalıyor. Bu durumda kafa motoru susuz kalabilir.

8. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Daha yüksek bir kapda olabilir ama büyük olan kabın içindeki ayrı bir kap var onun altından taşırma yapmak zorundayım yoksa üstteki suyu karşılayan küçük kaba su değerse bir anlamı kalacağını zannetmiyorum.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kiremit bildiğimiz kiremit evet. Hem elyaf altında suyu tüm yüzeye yayar hem de yapısı itibariyle katı atık tutar uygundur. Biobal su dışında su üzerinden süzüldüğünde oksijen sağlayan bir malzemedir. Suyun içinde kalacaksa bir anlam ifade etmeyecektir. Olcay'ın motor dışarda kalabilir uyarısını dikkate almalısın, bu sorun değil tabi kab çok az büyük tutulursa sorun olmaktan çıkar. Çalışma prensibi olarak sağdaki kaba susuz kalmaz çünkü yukarı basılan su basıncı kadar su aynı hızla geri gelmek eğilimindedir. Ancak yine önlem almak yerinde olur. Havuzlardaki delikli taşları anlamasamda mercan kırığını ben tercih ederim, ancak sözünü ettiğin malzeme kullanılır niye kullanılmasın zaten akvaryumda sanırım.

10. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Şu anda akvaryumumda midye kırığı yok farklı bir dere kumu var ama buda baya bir dağılmaya başladı yani miladı doluyor bunu tamamen kaldırcam yeni akvaryumda midye kırığı kullanıcam dediğin gibi havuz taşlarını kullanıyorum tekirdağ tarafından peyzajcılardan alıyorum hemde çok çok ucuza geliyor bir çuvalı 5 tl bunuda arkadaşlara söylemek lazım boşunada akvaryumculara dünyanın parasını vermesinler.

O zaman biobal olayını tam anlayamadım onu sol taraftaki büyük kabamı koymak gerekiyor yoksa dış motorunu koyucağımız küçük kabamı koymak gerekiyor?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eğer kullanacaksan sol tarafa ve hemen elyafın altında kullanman lazım.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel abi;ikinci sumpun derinliği çok az. Olası filitre ekipmanlarının kirlenmesinde motor direk susuz kalacaktır basınç olmadığğı için. Derinlik madem az,bari genişliği yükseltmek lazım. Aksi takdirde motorun susuz kalacağı aşikar. ;)

13. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Sump'ın kafa motoru için biraz araştırma yaptım ama biraz pahalılar 2 adet uygun marka buldum ama sizler tavsiye edermisiniz?

14. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Atman 104 işinizi görmezmi ? 40 lira cıvarı fiyatı var.En azından daha yaygın bir marka.

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Ozan Bey iş görür. Sumplarda güçlü başlar lazım.

16. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Çok doğru birde iki akvaryum besleyecek oda var sizin dediğiniz 2000lt su basıyor yeterli 650lt akvaryum için ama daha yükseği daha iyi sonuç verir.

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Erkan;nette biraz araştırma yaptım ve senin için en uygun olan bir kafa motoru buldum. Bir bak istersen. ;) :D

18. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Olcay abicim eyvallah biz bu motorları köpüklü ayran makinalarında kullanıyoruz çok güzel devir daim işlemi yapıyorlar ama çok kısa sürede yanıyorlar o yüzden hepsinin üstüne fan sistemi yapmaya başladık ama su içinde olacak ısınmaz derseniz aslında bir yönden kışın iyi olur su ısısını artırarak ama yazın sorun çıkartır. Ayrıca üzerine sürülen kaplama sağlıklı bir şekilde kapatırmı elektrik kaçağı için?

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Konuyu baştan sona okumadın sanırım Erkan? sopa:

Okusaydın bu sorularının cevaplarını orda bulurdun. ;)

20. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    Evet olcay abi baştan sona kadar okuyamadım malum ramazandayız ve bu gece savura kalkmadan oruç tutuyorum ve halisülasyonlar görmeye başladım konuşamıyorum bile açlıktan değil ama susuzluktan ve ismini vermek istemediğim nikotin salan maddeyi alamadığım için .8. birde konu uzun olduğu için affola ağla:gif

Sayfayı Paylaş