1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sumpmu?Dıy filtremi?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde recep_06 tarafından 16 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. recep_06

recep_06

Herkeze merhabalar,
    Ben 2 şey arasında kaldım.Sumpmu?Yoksa şu iç filtreyi 10 kat daha verimli getirmemi?Hangisini yapmalıyım?

Saygılar,

2. Kadr1maN

Kadr1maN

Kesinlikle sump öneririm. Biyolojik ve mekanik filtrasyonda daha çok verim alırsınız. Sump kullanan ve hakkında çokça bilgileri olan hocalarımız size detaylı açıklamalarda bulunacaklardır. :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kadir'e katılıyorum, sump kesinlikle imkan varsa tuzlu akvaryumlarında tercih edilmelidir. Ancak sanıyorum recep sen akvaryumu deldirmeden bu sistemi kurmak istiyorsun. İyi hesap yapman lazım. Akvaryumun 100 litre bu hacimdeki bir nanoya sump olmaz değil olur, fakat çok şart değil açıkcası.

4. recep_06

recep_06

Hocam nasıl yani?Daha açıklayıcı söylermisiniz?Ben arkadaşla yapacağım.

5. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Şunu demek istiyor sanırım Temel Abi;maliyet hesabını iyi yap,hangisi ucuza gelirse onu kur ve kullan.Akvaryum büyük olsaydı karterli bir sistem daha uygun olurdu.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Demek istediğimi Cem güzel ifade etmiş. Akvaryumun 100 litrelik bir nano olacak, kum ve kaya eklenecek hacim daha da düşecek. Sum bu litrede bir akvaryuma şart değil demek istedim. Ama madem imkanın var elbette yap, rahat edersin.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İmkanlar dahilinde sump herzaman tercih edilmelidir.fakat 100 lt rede sump olmasada olur.

8. recep_06

recep_06

Bende hepinizin fikrindeyim.Hiç kayaların hacmini düşürdüğünü göz ardı etmemiştim.Ben o zaman şu filtreyi 10 kat daha verimli hale getiri yapayım.Çok kolay bir sistem.Ama şu temizleyici malzemeleri nerden bulacağım?Fosfat tutucu falan diyorya.Ondan bissürü malzeme var.Nereden bulacağım?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Recep, filtre malzemeleri konusunu diğer başlıkta netleştirdik sanırım. Tekrar hatırlatmak gerekirse, fosfat tutucu vs şu aşamada gerekmez. Önemli olan akvaryumlarımıza istenmeyen maddeleri sokmamak, akvaryuma sokarak temizliyecek malzeme aramamak. Kullanacağın suya dikkat. Silikat, ağır metal, fosfat içermemeli. Damacana su tavsiye ederim. Çeşme suyu osmosdan geçirilmeden kesinlikle kullanılamaz, uzak durmalısın.

10. recep_06

recep_06

Hocam bizim burada kaynak suyu var.Yerin altından geliyor.Onu kullanabilirmiyim?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Recep, bu soruyu yanıtlamak benim açımdan çok zor taktir edersin ki, değerlerini, testlerini bilemeyiz. En güzeli yerel araştırma ile öğrenmendir.

12. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Recep kaynak suları herzaman temiz olmayabilir helede şuanki yağmurlu günlerde ben akvaryumumu kurarken kaynak suyu kullanmak istedim hemde çok berrak bir su el değmemiş kaya ovuğundan çıkan bir suydu . Ph değeri 8,0 çıkan bir su . Bir bidon alarak evime getirdim kullanmadığım 30 lt akvaryumuma doldurdum ve test yaptım nitrat ve nitrit bizim için önemli olan değerler . Nitrat yüksek çıktı hemde canlı olmaksızın sonra bir kaç gün sonra suyun üzerinde bir tortu tabakası oldu bunu bir kaç arkadaşla tartıştıktan sonra suyun topraktan geldiğini ve içinde canlıların olabilieceğini düşündük sonra bu canlılar zamanla ölebileceği için nitrata yol açtığını düşündük ? Ben su doldurma istasyonundan 18 lt 2 tl ye aldım ve şu an değerlerim gayet iyi bence tankını riske atma . filitrasyon konusundada üst supm projemiz dıy bölümünde var hem maliyet hem işlevsel konuda çok iyi şu an ben kullanıyorum istersen bir göz at ...

Sayfayı Paylaş