1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sumpsız Deniz Akvaryumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde Karakus tarafından 8 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Merhaba arkadaşlar,
    Biraz araştırmadan sonra bütçemin el verdiği kadarıyla aşağıdaki malzemelerden oluşan bir palyaço balığı akvaryumu kurmak istiyorum.

Akvaryum ölçüleri : 60x50x40(H)
    Akvaryum sumpsız sistem olacak.
    Aqua Macro Protein Skimmer NS16 yada JEBO 178 Şelale Protein Skimmer
    Sicce Voyager 1Sirkülasyon Motoru 2300 L/H sirkülasyon motoru
    Sobo Akvaryum Isıtıcısı 100 Waat
    Hopar T5 Lambalı Akvaryum Armatürü High Output (24W X 2) 60 cm aydınlatma yeterli olur mu?

Canlı olarak soft mercan
    2 tane palyaço balığı, damsel ve goby (120 lt akvaryumda canlı sayısı iyi mi)
    Temizlik ekibi ( neler olmalı?)

120 lt için ne kadar mercan kırıgı almalıyım?
    Kaç kilo canlı kaya gerekir?
    Tuz? ne marka hangi oranda?
    Bakteri kültürü için SERA BİO NİTRİVEC 50 ML yeterli mi?

Düşündüklerim bunlar. Eksiklerim yada malzeme seçimimde hatalarım nelerdir? En önemlisi ankarada bu malzeme ve canlıları bulabilirmiyim?

Şimdiden teşekkürler ederim.

ka2n bunu beğendi.
  2. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Öncelikle hoşgeldiniz.
    İmkan varsa en azından yandan ya da arkadan sump yapın büyük kolaylık olur ileride sizin için.
    O protein skimmerlara vereceğiniz para boşa gidecek, akvaryummerkezinin yeni getirdiği nano ps ler ucuz ve kaliteli duruyor.
    Dalga motoru yeterli duruyor, elinizde yoksa, sobo alın. Ordan artıracağınız parayı armatüre aktarır 4*24 alırsınız.
    Isıtıcı biraz daha kaliteli almaya çalışın, soğuk havalarda beyaz benek dert oluyor.
    Balık seçiminiz başlangıç için uygundur.
    Temizlik ekibi olarak conch,snail, hermit, karides vs alabilirsiniz.
    Mercan kırığı ya da kaliteli bir aragonit alabilirsiniz, 15 kg kadar yeterli olur.
    Kaya 8-10 kg işinizi görür.
    Tuz için alternatif çok. Red sea coral pro en çok kullanılanlardan.
    Bakteri kültürü olmasa da olur.
    Ankara'da bulamazsanız da kargoyla alırsınız. Kargoyla alışveriş yapmaya alışmanız gerek. Ankara'da çoğu şeyi bulamıyoruz. Sıfır ürün almaktan ziyade ikinci el almaya bakın. Hem büyük ölçüde tasarruf edersiniz hem de olur da bırakırsanız hobiyi kaybınız çok olmaz.
    Hayırlı olsun.

Pennywise, YIKIKTEMO, Karakus ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz.
    Temizlik ekibi için conch snail.
    Canlı kaya 10-12 kilo olsa yeterli gelir.
    Tuz markası vermeyeyim reklama girmesin 1 litreye 33 gram tuz oranı 1025.
    Bakteri kültürü kafi gelir...:)

YMR_AY, YIKIKTEMO, Karakus ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Merhaba 70-30-35 mobilyalı akvaryumum var daha düne kadar aqua macro ns 12 protein skimmerla 10 tane kücük balık ve anemon dahil birkaç mercanla sorunsuz sürdürdüm. Şuanda suyunun yarısı ve kumu duruyor. Size uygunsa ilanlar bölümünde inceleyebilirsiniz.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

5. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Furkan bey ilginiz için teşekkürler. Elimde akvaryum mevcut. İçeriğini tamamlamaya çalışıyorum.

Kaan bey akvaryum harici hiçbiri elimde yok. Ps için önerebileceğiniz nedir? İlanlar kısmına da bir göz atıyım.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 8 Şubat 2015
    ka2n bunu beğendi.
  6. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    İlk önce kurulumunuz hayırlı olsun.Diger arkadaşlar da gerekli bilgilerde yardımcı olacaklardır. Acizane bende sorularınıza yardımcı olacagını düşündügüm bir kaç yorumda bulunmak istedim.

Ps hakkında bilgim yok sirkülasyon dediginiz kafa motoruysa bence yetersiz haçmin yaklaşık 8-10 katı olmalı ha dalga motoruysa yanına başka dalga mot kullanarak onu da degerlendirmiş olursunuz. Aydınlatma balıklara yeterli gelbilir ama mercana yeterli gelmez aydınlatma için forumda bu konu ayrıntılariyla açıklanmış araştırın derim ben.

Isitıcı akvaryumun kurulacagı yerin ısısına göre degışebilir 25 -26 derece olacak akv ısısı gerekirse daha sonra ilave yapılır yada daha büyügü alınabilir. Canlı adedi gayet mantıklı ama çeşit olarak birbiriyle uyumu hakkında bilgim yok. Temizlik ekibi conh snail karides başlangıç için iyidir. Kum tabandan 3-4cm olacak şekilde olsa yeterlidir fakat ne çok ince nede çok kalın olmalı 1mm iyi bence.Canlı kum olsa çok daha iyi yada ikisinide karışık kullanabilirsiniz. Canlı kaya 15-20kg yeterli tuz ben redsea pro kullanıyorum tavsiye edebilirim. Bakteri kültürünü başka ürünlerde tavsiye olabilir . Elinizde bu varsada boşa masraf edilmesi taraftarı degilim.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 6 Mart 2015
    YIKIKTEMO ve Karakus bunu beğendi.
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    İçten sump yapacaksanız farklı, yapmayacaksanız farklı şeyler önerebilirim.
    Tahmini ne kadar bütçe ayırdınız?

8. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Sadece ps için düşündüğüm bi miktar yok ama max 400-500 tl toplam için.

9. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    O zaman ben size kabaca bir hesaplama çıkartayım.
    Hopar armatür sıfır alırsanız 350 tl civarı
    Tuz 60-70 tl
    kum kaya 100-150 tl
    Dalga motoru, ısıtıcı, hidrometre 100tl
    İlk başta çok balık koymam 2 palyaço, temizlik ekibi ve birkaç ufak balık bakacağım derseniz ps almanıza gerek yok. Ancak bu sayıyı aşmamak kaydıyla.
    Ama, ben kendimi frenleyemem, çok balık alırım derseniz armatüre yatıracağınız parayla kaliteli bir ps alın :) Mercanlar gelene kadar 2 ay kadar bir süre geçecek zaten ortalama.

Ahmet Kaşlü bunu beğendi.
  10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Bir de, su olarak ne kullanacaksınız. Sağlıklı bir akvaryum için 0 tds osmos su kullanmanız gerekli. Damacana suyla bile ilerde yosun sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

11. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Balık sayısında artış olacağını kesinlikle sanmıyorum ( Daha önceki tatlı su akvaryumunda bu sorunu yaşadım. Balıklar akvaryumda küçük kaldı diye eklemeler yaptım. Balıklar büyüyünce de temizliğiyle baş edemedim. Komple dağıttım.)

ka2n bunu beğendi.
  12. Ahmet Kaşlü

Ahmet Kaşlü

Yer:
    Bratislava/ Slovakya
    İsim:
    Ahmet Kaşlü
    Bende oyle diyordum ama maalsef frenliyemiyorum suanda :) 2 3 ay oldu tuzlu suya baslayali. 2 palyanco dedim ama tuzlu su dunyasini tanidikca tatli sudaki gibi sadece balik agirlikli olmadigini gordum :) bir suru farkli canli var :) dayanamadim bugun kestane ve hermit aldim :) akvaryumcular varsa etrafinizda bol bol gezin derim ( eger benim gibi deniz canlilarini cokbtanimiyorsaniz )

Karakus ve Pennywise bunu beğendi.
  13. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Ahmet bey Ankarada bu dediğinizi yapmak malesef mümkün değil :) sınırlı sayıda deniz canlısı satanlar var. Sump sız akvaryum fikrini tamamen aklımdan çıkarmış durumdayım. Bu gidişle yaza doğru anca kurabileceğim galiba. Ufaklık bütçeyi derinden etkiliyor şu sıralar :))

14. Ahmet Kaşlü

Ahmet Kaşlü

Yer:
    Bratislava/ Slovakya
    İsim:
    Ahmet Kaşlü
    Sinirli sayida ? Benim bulundugum yerde tuz , kaya bulmak bile sorun sadece 1 adet tuzlu su akvaryumcusu var :) ve tanklarinin cogu buble algea dolu:) Demek istedigim aslinda bos vaktiniz olursa deniz canlilarini internetten bile inceleyebilirsiniz, inanin tr de ulasmak daha kolay bir suru arkadas var portalda posta ile gonderebilecek. imkaniniz var ise Ps alin derim , yok ise sump mutlaka olsun , bende sizin olculere yakin tank var ilk olarak sumpsiz diye yola ciktim sagolsun kaan ikna etti sump ekledim iyiki eklemisim , su eklemesi kolay, temizlemesi kolay, goruntu kirliligi yok .

Karakus ve YMR_AY bunu beğendi.
  15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Sump candır,hayatı kolaylaştırır.İstanbulda pek çok tuzlu su canlıları satan yer var.Ama bizler için bu yerlere ulaşmak şehirler arası yolculuk yapmak gibi.Pek çok şeyi sağ olsunlar sponsor firmalarımızdan itinayla yaptıkları kargolama sayesinde temin ediyoruz.

16. Ahmet Kaşlü

Ahmet Kaşlü

Yer:
    Bratislava/ Slovakya
    İsim:
    Ahmet Kaşlü
    Inanin tanki kurmak masrafli ama canlilar daha cok masrafli , aldiginiz malzemeleri geri satabilirsiniz yerine gore, maalesef canlilari duzgun tanka koyamazsaniz bence masrafi daha cok olur. Dediklerim yanlis anlasilsin istemem ustadlar daha iyi bilir ama sadece sinirli sayida balik derseniz duzenli su degisimi ile ps siz sumpsiz tanklari intrnette gordum.

17. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Bir hevesle ilerde üzüleceğim bir akvaryum kurmak istemiyorum. Yoksa ilk başta o fikirle yola çıkmıştım. Var olan akvaryumu tuzlu suya çeviririm diye. Ama işin detayına indikçe dengezsiz bir su değişiminin bile bütün sistemi çökerteceğini düşünüyorum. Araştırmaya devam

18. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hoşgeldiniz.

Şu sahibinden sitesindeki ilanlarda görülen çoğu çirkin ve tatsız deniz akvaryumlarından birine sahip olmak istemiyor iseniz eğer, arkadaşları dinlemenizi tavsiye ederim.
    Sumpsuz deniz akvaryumu ile devam edebilmek ve de güzel bir görüntü elde edebilmek uzman seviyesinde bir iş. Ha iki tane palyaço yaşatmak önemli bir mesele değil ama görseli olmayan deniz akvaryumu huysuz virjine benzer.

Karakus, YMR_AY, Ahmet Kaşlü ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş