1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump'ta kule mi yoksa filtre bag mı yada yosun duvarı mı ?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde halilkocan tarafından 2 Şubat 2012 başlatılmıştır.

?

Sump'ta kule mi yoksa filtre bag mı yada yosun duvarı mı ?

1. Kule mi?

oy sayısı 4
    16,0%
  2. Filtre bag

oy sayısı 2
    8,0%
  3. Yosun duvarı

oy sayısı 11
    44,0%
  4. Hiçbiri

oy sayısı 8
    32,0%
  1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Arkadaşlar sumplarda suyu ilk karşılayan genelde ya kule oluyor yada filtre torbaları veya birçoğumuz hiç birşey kullanmıyoruz.

Ben sizlere bu anketi açtım bakalım kimler ne kullanıyor ve ne önerirsiniz ?

Öncelikle kendi tankım da resimdeki gibi bir kule var en üst bölgede elyaf vardı çıkarttım artık yok onun altında biobal ve son bölmede iri mercan kırığı acaba bunları çıkartıp gelişi 2 ye ayırsam birine torba filtre koyup diğerine de yosun duvarı koysam nasıl olur ?

Filtre bag.

Önerilerinizi bekliyorum.

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Sump'ta kule mi yoksa filtre bag mı yada yosun duvarı mı ?

Bence kesinlikle yosun duvarı olmalı.Diğer başlıkta sonuçlar alenen ortada.Ben şahsen bu yosun duvarını olmazsa olmaz görüyorum artık.Sisteme tüm yüreğimle inandım,gözümle gördüm resimlerden.Yosun duvarı diyorum başka da bir şey demem.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

O konuda haklısın ama demek istediğim onun yanında tortu için birşey gerekli mi? acaba
    Yosunlar biyolojik temizliyor ama mekanik ne olacak ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Filtre bag denilen süzücü fena değil ama işlevi mekanik filtreleme olunca ve çok ince bir süzme yapınca kısıtlı faydası oluyor gibi. Gözenekleri dolmaya başladığında su şişmeye başlıyor içinde ve birçok minik kabuklunun da ve birçok mikro canlı larvasını da çöpe attırıyor. Balık ağırlıklı akvaryumlara uygun gibi daha çok.

Yosun duvarı bag denilen sistemin çok üzerindedir.

Saruman bunu beğendi.
  5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bir kule sistemi de ben düşünüyorum. Üste elyaf+ sünger, bir altına bilmiyorum en koyarıma ma en alta da mercan kırığı.
    Bu arada refugium'u da düşünmeye başladım. Yosun duvarı için ise koku ve ses nedeniyle kesin olmamakla beraber pek bana uymaz diye düşünüyorum. Artı sump'ın sürekli karanlık bir ortamda olmasını, sump içindeki veya refugium içindeki canlıların da karanlıkta yaşayan türler olmasını tercih ediyorum. Çok bildiğimden değil, belki de yarın fikrim değişecek. Şimdiki sistemimin değişmesi an meselesi, bir kule sistemi ve bir refugium uydurması hazırladığım uygun bir vakitte bunları yapmayı düşünüyorum.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak abi yanlış bilgi var refiguyum her zaman karanlık olan yer değil dir tank ışıkları yanarken refigium söner tank sönünce refigium yanar diye biliyorum yada devamlı ışık vardır bu 2 şekilde aydınlatılır.

Aslında ben kuleyi kaldırmak istiyorum acaba kaldırsam direk iniş versem olurmu yoksa... ?
    Burada amaç yosun duvarına yer açabilmek düşüncesindeyim bir yandan elleme öyle kalsın yosun duvarını harici yap diyor içimden bir ses.

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Yaklaşık 3 haftadan beri filitre torbası kullanıyorum ,Temel'inde yazdığı gibi 3,4 günde bir doluyor ama tortu sıfır ve ps 'yede fazla yük binmiyor .:heyo:

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yani tavsiye mi ediyorsun Teoman abi, Birde kule kullanmasam ne zararı olur ?

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Ben hic birini yapmadim. mikro kabarcigi onlemek icin kafa motorunun girisine havali filitre sungeri takmistim , hem mekanik filitrasyon yapiyor, hem mikrokabarcik olusumunu engelliyor, temizleneside kolay-cikart-yika-tak. ama filitre torbasida eklemeyi dusunuyorum.

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Halil filitre torbası akvaryumdan sumpa inen suyun çıkardığı hava kabarcıklarınıda emiyor ama akvaryumdaki podları,ufak deniz yıldızlarını ve diğer canlılarıda topluyor böylede bir kötü yanı var ,ama sumpta kuleden az yer kaplıyor denemekte fayda var diyorum .:heyo:

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Nerden temin ederiz o filter bag leri? İzmir'de var mıdır ki?

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

İnternet üzerinden alabilirsin ******* akvaryumda vardı yanlış hatırlamıyorsam.

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Aslında anket çoktan seçmeli olsaymış iyiymiş. Fİltre torbası temin adresi için teşekkür ederim Halil.

14. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Bence inen su ikiye ayrılarak bir kol yosun duvarına bir kol da kuleye gitmeli (Kurulumumda böyle yapacağım).Kulede bioball ve belki mercan kırığı olabilir.Bu konunun açılması çok yararlı olacak bence ,epeyidir de koptuk portaldan biraz okuyalım

15. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Kule en mantıklısı gelıyor bana neden ?

ılk goze elyaf 3 gunde bır yıka altına bıobal bunlar suyun dısında- altınada sera sporax ve eheım substrat ve 1 parca bıyolojık sunger bunlarda suyun ıcınde mercan kırıgının bır anlamı yok suyu sert tutsun dıye koyuluyor ama zaten tuz phsı gerektıgı kadar sabıt tutuyor gercı ph dusmesı bazı durumlarda yasanıyor ama bırden bıre degıl sonucta...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mercan kırığı bioball yerine olur, sporax alternatifi de olur aynı zamanda. Sadece suyu sertleştirsin vs için değil, zaten ph 5,5 seviyelerine inmeden çözünmez kolay kolay ama debi ile biraz da faydası olabilir.

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Bence hiçbiri.Çok kuvetl PS = tertemiz pırıl pırıl su.Tatlı suda filitre önemli çünkü bakteriler fiitrede.Ben bu işi iki dış filtre ile götürüyordum bir ay birini ikinci ay öbürünü böylelikle bakteri kaybım olmuyordu.Senelerdir böyle götürdüm bir sıkıntı olmadı.Ama deniz akvaryumu farklı burada bakteriler akvaryumun içinde(Canlı kaya ve kumlarda)bunları kaybetmemek için supm'a mümkün mertebe az filtre malzemesi koymak.Bırakalım Ps görevini yapsın.Mümkünse sık sık su değişimi.Gerisi teferruad.Bu benim görüşlerim.:temel:

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben kesinlikle yosun duvarı diyorum. 2 ay kadar kullanmış biri olarak yosun duvarı hakkında şunları yazabilirim.

1- Su mükemmel bir şekilde berraklaşıyor.
    2- Camlarda oluşan nokta yosunlar azalıyor.

Benim 2 ayda gözlemleyebildiğim bunlar. Malesef sumpımın 55 cm olması üzerine pek bir çalışma yapamadım ve kaldırmak zorunda kaldım. Ama bir daha akvaryum yaptıracak olsam demirbaşlar arasında gelir.

19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu konu hakkinda herkes fikrini belirtmis ancak ortak bir nokta bulunamamis gibi
    Kesin olan cogu kisinin yosun duvarina evet dedigi
    Peki
    Saglikli bir sump nasil yapilir,kac bolme olmali,kule olmalimi,olmali ise icinde nelere yer verilmeli

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sump en az iki bölme , Ps ve Yosun duvarı diyorum...:rolleyes:

Sayfayı Paylaş