1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sumpta PS Haricinde filtreleme olarak ne bulunmalı?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Karakus tarafından 17 Şubat 2016 başlatılmıştır.

?

Sumpta filtreleme olarak ne kullanıyorsunuz?

 1. Elyaf Sünger

  22,2%
 2. Filter Bag

  11,1%
 3. Diğerleri

  11,1%
 4. Hiç bir şey kullanmıyorum

  55,6%
 1. Karakus

  Karakus

  Mesajlar:
  318
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Fatih KARAKUŞ
  Merhaba arkadaşlar,
  Tuzlu su da sumpta herhangi bir ekstra filtreleme kullanıyormusunuz? Bu konuda farklı düşünceler olduğuna eminim. Bir dönem elyaf sünger kullandım. Şuan çorap kullanıyorum. Peki hiç bir şey kullanmasak ne olur? Malum elyaf yada sünger sürekli takip istiyor çok çabuk kirleniyor.

  Önerileriniz nelerdir?
   
  veysel bunu beğendi.
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Ben başka bir filtre malzemesi kullanmıyorum, ancak fosfat tutucu, zeolit ve karbon gibi filtre malzemeleri için bir reaktör edindim onu kullanacağım gerektiğinde.

  Güzel bir kule yaparsan ( su direkt içinden geçip sumpa dökülecek sumptaki su ilede devamlı teması olmayacak ) sump kenarına askı gibi düşün bunun içinde acil durumlarda elyaf vb kullanabilirsin. Normal çalışma zamanlarında da biobal topları ile tanka oksijen sağlar. Hemde kayda değer bir fayda sağlar bu yönden benim görüşümce.

  İkinci olarak kaba pislikler için kalın mercan kırığından da geçirebilirsin suyu.
  Özellikle büyük sump barındıran bir sstem yaptığımda bende bu şekil olacak, faydası oluyor.

  Dediğim gibi elyaf sünger acil durumlarda başka türlü kullanma taraftarı değilim.
   
  Nadir bunu beğendi.
 3. Karakus

  Karakus

  Mesajlar:
  318
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Fatih KARAKUŞ
  Benim sump fazla büyük olmadığından ben herhangi birşey koymayayım o zaman. Belki suyun ilk düşüş yerine dediğiniz gibi kalın mercan kırığı doldurabilirim.
   
  veysel bunu beğendi.
 4. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Ben bu yazdıklarımı sepet içinde yaptım sump gözlerini kullanmadim belirteyim istedim. Buna mercan kırığıda dahil. Temizleyeceğim zamanda tank suyu ile temizlerdim.

  Mercan kırigini da kum filtresi mantığıyla kullanırdım, bunlar bana ait tecrubeler sadece başka fikirde olan arkadaşlarımız olacaktır.
   
  Karakus bunu beğendi.
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Elyaf ve sünger kullanımı bazı nedenlerden sakıncalı ama balık akvaryumları içinse faydalı mekanik filtre malzemelerdir.

  Süngerler ciddi kimyasal salgılıyor ve Ps bazen 20 gün toplama yapmayabiliyor, iyi seçmek lazım ama ben salınım yapmayanını bulamadım.

  Elyaf ve filtre bag çok iyi su süzer, reef akvaryumlarında birçok canlı yem ve yine yem olacak partükül bunlarla toplanıp çöpe gidiyor, bunlar mercanların ve kısmen balıkların faydalandığı şeylerdir. Sadece balık akvaryumlarında ise bu malzemeler faydalıdırlar.

  Kimyasal filtre malzemeleri ise tanka göre sürekli veya dönemsel kullanılmak üzere elde bulunmalı. Bunlar, aktif karbon, fosfat tutucu ve zeolit medyadır, bunlar acil ve istenmeyen durumlarda da gerekli malzemelerdir.

  Biyolojik sump filtrasyonu diğer seçenektir ama günümüzde çevrim debileri yüksek kullanıldığı için verim alınamaz, debide ayar veya sump içinde özel bölme gerektirir.
   
  Nadir, veysel, Karakus ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş