1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sumptan Sürekli Su Eksilmesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde oytun34 tarafından 17 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. oytun34

oytun34

İsim:
    oytun durucu
    Akvaryumum arkadan sump sistemli ve sürekli su eksiltiyor. 2 günde bir su takviyesi yapıyorum. Eğer 1 litre su eklemezsem kabarcıklı su çıkıyor normal mi? Bir de 10 lt lik plastik damacanadan su ilavesi yapıyorum, damacanadan eklediğim daha önce ayarlanmış suyun zararı olur mu?

Lütfen bilgilendirirmisiniz.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mart 2015
  2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Daha önce ayarlanmış su? Neye göre ayarlanmış bu su?

3. oytun34

oytun34

İsim:
    oytun durucu
    Haftalık %20 değişim suyundan ayarlanmış suyu 10 lt damacanaya koydum fazlasını ordan takviye yaptım

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Oytun bey değişim suyunu kesinlikle eklemeyin.Özellikle tuzlu su öyle damacanada kafa yada dalga motoruyla hareket verilmeden bekletilmez.Kaldıki eksilen buharlaşan su saf sudur,tuzlu su değil.Eksilen suyu damacana yada ro su kullanarak günlük tatlı su olarak eklemelisiniz.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. oytun34

oytun34

İsim:
    oytun durucu
    Evet anlıyorum çok hassas bir detay farkettim eksilen suyu normal suyla tamamlıycam yanlış anlamadıysam ! Bu arada saka su kullanıyorum bundan böyle eksilen su yerine normal su takviyesi yapıcam çok mersi çok teşekkürler...

6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Saka su kullanan arkadaşlarımız varmı bilmiyorum.Ben uzun süre Nestle su kullanmıştım.Erikli'yide öneriyorlar.Aniden tatlı suyun tanka boca edilip tuzluluk değerlerinde oynama olmaması için biz su tamamlama ünitesi kullanıyoruz.Ama benim tankım alttan sumplı.Portalda @MESUT_KERİM arkadaşımıza bir danışsanız,arkadan sumplı tankı olan arkadaşlarada su tamamlama ünitesi yapmıştı.Size kolay yolu tarif eder.

MESUT_KERİM ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bence hızlıca bir tuzluluk ölçün. Şu an muhtemelen kritik bir seviyede. Su eksilmesi doğal, hacim küçük ortam sıcaklığı düşük belli ki.

8. nuwanda

nuwanda

İsim:
    Murat
    Havalar henüz ısınmadığı halde benim alvaryumda günde en az tahmini söylüyorum 1-2litre rahat su eksiliyor. Bu havada böyle ise 1-2aya zaten haftalık değişim yapılması gereken kısım su ilavesi ile çözülecek sanırım.
    Birde daha yeni başladığım için bilgim yok tam anlayamadım,eksilen su -tuz kalıyor yani akvaryumda öyle mi. Bir de tuz ilave etmeyeceğiz en azından.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Buharlaşan su saf su tuz akvaryumda kalıyor fakat yerine su ilave etmek su değişimi olmaz, akvaryumdan alıp attığımız tuzlu su yerine yeni yaptığımız tuzlu su ilavesi su değişimi oluyor ve böylelikle akvaryumumuza tuz ile katkıda girmiş oluyoruz...

Sayfayı Paylaş