1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sun Coral Bakımı

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 9 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sun coral bakımı kısmen zor gibi görünse de ilerleyen süreçte su şartlarına uyum sağlaması ve iyi beslenmeleri ardından oldukça keyifli olmaya başlar. Güzel rengiyle ilgi çekici bir mercan ve elbette bu güzelliğinin en çok sergilendiği an polip açtığı andır. Beslenmesi konusunda bazı farklı uygulamalar olması güzel görüntüyü alabilmemiz için önemlidir. Sebebi ise Sun coral türünün fotosentez ile beslenmiyor olması. Her bir polip kafası ayrı beslenme ihtiyacı duyar. Elbette ilk iş olarak sağlıklı olan bir Sun coral seçerek işe başlamalıyız.

  sun-coral-beslenmesi.jpg

  Polip kafalarının her birinin sağlıklı olması ve ölü polipler olmaması gerekir. Renginin canlı olması size fikir verirken polipler açık olmayabilir satın alırken çünkü yeni ithal edilmiş olmasının bunda etkisi olacaktır. Kapalı sisteme alışmış Sun coral sağlıklı ise zaten poliplerini açıyor olacaktır. İsim, renk ve tür olarak farklı isimlerle adlandırılabilir ama aynı beslenme şekline ihtiyaç duyarlar. En ideal yer akvaryum içinde loş ışık alan ve almayan bölgelerdir. Akıntı orta ve düşük olursa daha rahat ederler. Zamanla ışıklı ortamda açmaya alıştırılmaları mümkündür. Bunu acele etmeden yavaşça ışık altına yaklaştırarak yapmak daha doğrudur.

  Sun Coral Bakımında Beslenme

  Ön tanıtımda da belirtildiği gibi her polip ayrı beslenme ihtiyacı duyar. Fotosentez yapmadığından sağlıklı barındırmak konusunda beslenmeleri çok önem kazanır. Pratik bir yol olarak cam tüp, pet şişe üzerini kapatacak büyüklükte seçilirse besinleri akvaryuma dağılmadan tüketeceklerdir. Konuyla ilgili DIY mercan besleme aparatını linkte görebilirsiniz.

  Sun coral bakımı.jpg mercan besleme.jpg

  Etçil canlı yem veya doğranmış yemler kullanılabilir. Artemia, karides, istiridye, yağsız etli deniz ürünleri verilebilir. Bu besinleri aparatınızın içine bırakabilirsiniz. DIY çalışmada mercan altlarına düşen besinleri tekrar havalandırma aparatıda görülmektedir alternatif olarak. Yine şırınga yöntemiyle polipleri tek tek beslemek mümkün. İlgi isteyen bir besleme şekli ancak gülü seven dikenine katlanır.

  Suyla karıştırılmış besin tanelerini barındıran şırınga her bir polip üzerine hafifçe sıkılabilir. Alıştırmak bazen aylar sürebilir ama besinin kokusu polipleri açmaya teşfik edecektir. Önceleri karanlıkta beslerken yavaş yavaş ışıklar yandığında beslemek ışık altına mercanı çekerken yardımcı olacaktır.

  Sun Coral Bakım ve Büyüme;

  Akvaryumda çoğalmaları da oldukça hızlıdır. Büyüme sırasında küçük polip kafaları sağlıklı koşulda görülmeye başlar. Büyüme sırasında sert iskelet yapısı oluşturduklarından kalsiyuma ihtiyaç duyacaklardır. Bu açıdan kalsiyum seviyelerini olması gereken 420 ppm civarında tutabilirsiniz. Ph değeri ise yine deniz akvaryumlarında olması gereken 8.1 değeridir. Farklı beslenme koşullarına sahip birçok mercan gibi Sun Coral mercanınız da güzelliğini sergilemek için sizin ilgi ve yaratıcılığınıza ihtiyaç duyar.

  Deniz Akvaryumu Portalı
   
  Paranormal, basma tulumba, Saruman ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş