1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

suyum berrak değil yardım lütfen

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kutay tarafından 10 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. kutay

kutay

İsim:
    erdal yılmaz
    arkadaşlar yardımlarınıza ihtiyacım var.125 50 60 ebatlarında akvaryumum var .ama bir türlü suyunu berraklaştıramıyorum.içinde 30 tane 6 7cm boylarında sarı prenses ve yunus var.filtrem2217 eheım.yardımlarınız için teşekkürler

2. zngtnng

zngtnng

Ben metilen mavisi damlatmıştım duru bi renk aldı akvaryumdaki dekor duvarın rengi kum vs buna etken olabiliyor. Ben biraz acemiyim ama ne mutlu yardımcı olabilirsem.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    suyum berrak de�il yardım lütfen

Selamlar,

Dis filtreniz oldugunu dusunuyor ve suyun berrak olmasi gerektigini bekliyor olabilirsiniz ancak balik yuku sizinki gibi olan bir akvaryumda dis filtre yeterince su hareketi yani ic sikilasyon saglayamaz. Bu duruma akvaryumun uzunlamasina olculeride etki eder. Bir ic filtre ilavesi ( sirkilasyon ve partukul toplama )yaninda filtreye dahil edilecek karbon komuru sorunu cozecektir.

Cep mesaj...

4. kutay

kutay

İsim:
    erdal yılmaz

Teşekkür ederim. burda:gif

5. taygun

taygun Guest

Kutay Bey,

Merhaba. Forumumuza hoş geldiniz.

Akvaryumunuzu yeni mi kurdunuz? Eğer yeni ise suyun berraklaşması için bir iki hafta süre tanıyın.

Eğer daha önce kurduysanız ve suyunuzdaki bulanıklık beyazımsı ise bu durumda varsa dış filtrenizde bakterilern ölümü olarak düşünebiliriz. Bir başka ihtimal ise suyunuz kullandığınız pul yemden dolayı sisli bir şekilde görülmesidir ki bu durumda da sebep, dediğim gibi, pul yeminizdir...

6. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Temel Abinin söylediklerine birebir katılıyorum. Dış filtre çok matah bir şey değildir. Eski akvaryumumda aynı sorunu ben de yaşıyordum. Suyu tazeliyordum ve 2 gün içinde su tekrar sararıyordu. Karbon kömürü nispeten iyi yapacaktır suyu. Ancak kesin çözüm sump. Ben eski akvaryumumu sadece sump için sattım ve yeni bir sumplı akvaryum yaptırdım. Çare sumpta ;)

7. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Hazir böyle bir konu açilmişken burda soriyim. Karbon kömürü dış filitreye konuluyo onu bilmeyen yoktur sanirim ama benim öğrenmek istediğim iç filitreyede konulurmu? konulursa nasil konulur daha önce hiç kullanmadim ama iç filitremede koymak istiyorum açiklarsaniz sevinirim.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel soru tebrik ederim. Benim bu konuyla alakalı bazı mesajlarım ve fikirlerim olmuştu. Kömürü geçici olarakta kullanıyoruz gözenekleri dolana kadar uzun soluklu da. Bu açıdan şıklardan hobiciye uygun olan seçilebilir.

Kömürü kadın çorabı içine koymak ve iç filtrenin su çıkışının önüne koyarak suyun kömür içinden geçmesini sağlamak.

İç filtre büyükse yani belli bir sünger alanı varsa az da olsa kadın çorabı içinde kmürü süngerleri alıp bu alana yerleştirmek.

Basit bir üst filtre haznesi yapmak gerektiğinde kömürü bu üst filtreye yerleştirmek ve bir hortum ile iç filtrenin çıkışından gelen suyu bu üst filtreye yönlendirerek kömür içinden süzülelerek akvaryuma dönmesini sağlamak.

Dıy filtre portalı bu yapımlarla dolu, örnek alınabilir.

9. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Teşekkür ederim temel abi iç filitre atman 2 tane sünger var içinde birini cıkarip dediğin gibi bir denicem. saygılar:gif

10. taygun

taygun Guest

İç filtreden sünger çıkarmanız demek iç filtreyi pasifize etmektir. Bence dış filtredeki karbon yeterli olur.

11. kutay

kutay

İsim:
    erdal yılmaz

arkadaşlar teşekkür ederim.akvaryumu yeni kurmadım.su sarımtırak bir rente.alttan suya baktığımda sarımtırak bir renk var sis seklinde.

Sayfayı Paylaş