1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Suyum Ne Zaman Oturur- Biyoloji Ne Zaman Yatar?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu hobisi ile yavaş yavaş edindiğimiz sözcükler veya terimler vardır, bunlar oldukça fazla sayıda ama bunların içinde bazıları gerçek anlamda yeni başlayan arkadaşların anlamadığı ve aslında halen bir çoğumuzun anlamadığı terimler.

Örnek olarak; tankın oturması, suyun oturması lazım, biyolojinin yatması ve iyonik dengenin zıplaması sıralanabilir.

Buradan gerçekten ve ciddi olarak soruyorum arkadaşlar, tartışalım karara bağlayalım.

1. Deniz akvaryumu kurulumunda veya kurulum sonrası gerçekten biyoloji şart mıdır?

2. Deniz akvaryumunun oturması gerekli midir ve özellikle bu oturma nedir?

3. Deniz akvaryumunda iyonik denge mücadelesi kaç elementi kapsar ve kaç elementi kontrol edersem ben iyonik denge sağlarım?

Verdiğimiz geçici rahatsızlık için özür dileriz!:)

Pennywise, MESUT_KERİM, propecia ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Rahatsızlık değilde böyle güzel konular açtığın için biz teşekkür ederiz Temel abi.:)
    Bana göre bu konu akvaryumun kurulum şartlarına göre değişir, örneğin başka akvaryumdan alınan su ve kaya ile kurulan akvaryuma aynı gün balık ve mercan eklenebilir ama suni tuz ile kurulan akvaryumda biyolojik dengenin oturması için beklenir ancak istenilen bakteri popülasyonu sağlandığında canlı eklenebilir...

TencoMelih bunu beğendi.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Konuya yılların akvaryumcu geyiği ile başlayacağım

"Kayalar bi kızarsın önce"

Devamı yarın gelecek. Ama yukarıdaki cümle küllen yalandır o kadarını söyleyeyim

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pennywise, TencoMelih, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Co2 = o2 olayın tek özü bu denge

TencoMelih bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben biraz çamura yatacağım ve ortalığı karıştırmak istiyorum. Ben de diyorum ki suni tuzla normal standart olarak kurulan bir deniz akvaryumunda suyun oturması da, biyolojik dengenin oturması da külliyen hikaye. Ne dersiniz?:)

TencoMelih ve barabelli bunu beğendi.
  6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bu göreceli bir durum;

Skimmer kalitesi, balık sayısı, kaya kalitesi vs... Çok tartışılır

TencoMelih bunu beğendi.
  7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Balık var ise biyoloji şart

TencoMelih bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıkta var, mercanda var ve standart ps ve ekipmanlar var. Ben diyorum ki biyoloji hikaye gerek yok. Sonra istem dışı oluşur kendiliğinden ama başlangıçta buna bakmaya hiç gerek yok? Bu şekilde olursa?

TencoMelih bunu beğendi.
  9. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Suyun oturması terimi başından beri hep merak ettiğim ve anlamaya çalıştığım bir konudur.Başlarda acaba nedir nedir diyede hep merak etmiştim.
    Hey gidi günler heyy..
    Suyun oturması terimi bence işi bilen adamlar tarafından a'sından z'sine akıllıca üretilmiş bir terim.Tam bir frenleyici terim

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Valla ben kurdum akvaryumu attım 10 tane canlı brooklynelladan ölenler oldu ama gerisi yaşadı.
    Biyoloji zamanla oluşur evet hiçbişey yapmadan canlılar yaşar onada evet ama o bioloji oturunca canlılar başka bi güzel yaşıyor renkler daha bir canlı oluyor büyüme daha hızlı olmaya başlıyor herşey birden değişiyor kısacası.
    Yaşamaz denen chelmon yaşamaya benek gibi hastalıklar yem ile atlatılmaya başlıyor akvaryumun her yanında tanımlanamayan varlıklar çıkmaya başlıyor kısacası ekosistem oluşuyor.
    Biyoloji şart yoksa cama cam akvaryumcu tankına döner akvaryumlar bir skimmer bir kafa motoru sadece cam ve calık.
    Peki akvaryum nasıl oturuyor özet geçicem
    1) nitrojen döngüsü oluşacak amonyak nitrata indirgenecek
    2)bakterioplanktonlar oluşacak ve yeterli karbon besini bulacaklarki nitrat sudan n ve o2 olarak atılacak fosfat atılacak.
    3 ) iyonik denge oturacak nsw şart değiş ama değerler stabil kalacak.
    4)ısı dengesi oluşacak ısıyı sabitlemek gerek
    5)ph dengesi oluşacak ph oynamayacak oksidasyon yeterli seviyeye gelecek ve co2 hızla uzaklaştırılacak
    6)mikro hayat başlayacak
    7)ufak canlılar ; podlar wormlar üremeye başlayacak
    8) kayalar kızaracak :):):)

basma tulumba ve TencoMelih bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kutluyorum, olaya kullanılan ifade cuk oturmuş. Hani belki ziyaretçi okurlara göre dışarıdan bakınca konu olsun diye açılmış veya amacı olmayan bir konu başlığı gibi görünebilir ama değil ciddi bir konu. Platformu temsilen burayı riske atacak konular bunlar ve açmaması gereken ilk kişiyim.

Ancak üzülerek tespitler yapmaktayım. Hiçbir şey yapmasa sorun yaşamayacak olanlar bir takım kültürler, medya reaktörleri ile veya kimyasal filtre elemanları ile vb kendine sorunlar çıkarıyor. Yaklaşık 13-14 yıldır deniz akvaryumu hobisi içindeyim, yıllar içinde birçok akvaryum kurdum ve elbetteki bunların ilk olanları titizlikle, ana kurallara aman dikkat ile yapıldı ama zaman çok şeyi değiştiriyor.

Ne yazık ki forumdaki bazı konularda atomu parçalayan bunca arkadaşlar bu tarz konulara yorum yapmakta zorlanıyor, çünkü kafalar varlığına, var olması gerektiğine odaklı, onlar var olanın üzerine terimler geliştirebilir, olmadığında yapılacaklar veya yapılması gerekenler noktasına sıfır hazırlıklılar.

Korku ve karşıdaki kişi yapamazsa ne olur baskısı ile yazılan birçok şey var forumlarda. Aslında gerçekten de yapamama olasılığı da var, en iyi yol da frenlemektir. Sabır deniz akvaryumunda çok önemli ama sabır derken hangi sabır biraz bilmek gerek. Yeni kurulmuş akvaryumun diatom aşamasını beklerken canlı koymayıp sabırlı olundu ama ne yazık ki kültürler eklenmesinde, fosfat medyaları, bakteri yemleri ekleme konularında hiç sabırlı olunmuyor. Yerim öyle sabrı! ;)

Bir deniz akvaryumunu elimizde ekipman ve dekor malzemelerimiz hazır ise 2 saatte kurabilir, 4 saatlik olunca balık ve mercan ekleyebiliriz belki ama bu kadar da abartı acelenin ne anlamı var deniyorsa haklı olunur. Bazı şeyler geçmiş tecrübe ve el alışkanlığına bakar, acemi olan biri için bu süreleri uzatmak çok doğal aslında, fakat gerçek sabır olmadıkça başarı yakalanamaz.

Biyoloji yeni kurulan bir akvaryum için içi boş bilinmez bir dünya yalanıdır. Herkes bu yönde uğraşlar verirken ne yazık ki hiç kimse biyoloji balık eklenmiş olsa da bize amonyak açığa çıkmadığı sürece gerekli değildir doğrusunu aklına getirmez. Akıllı adam yeni tankta balık beslerken tiriz olur, havada kontrollü yenecek kadar verir ve balık pisliği gibi inorganik atıkları ps ekipmanının atığı kolaylıkla kontrol altında tutacağını iyi bilir, bu atık protein skimmerlerin dişinin kovuğuna gitmez. Mercanların ise sıfır yükü vardır, belki bir takım sıvılar salabilir ama bunlarda çok kolay tolere edilir.

1. Akvaryumda istemesek de biyoloji oluşacak, bu ne anlama gelir?

2. Yeni akvaryumda mercanlar hemen güzelleşir mi veya sonra mı güzelleşir?

3. Balıklar bu durumda nasıl olur?

propecia, TencoMelih, corax ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    1 - Benim için döngü diyatom safhasıyla bir ayını atlatmış bir akvaryum.
    2 -Balık girilmeden önce mutlaka bir su değişimi, her su değisiminde nutrafin cycle kullanımı.( Her zaman kullandım ilk defa bahsediyorum)
    3 -Akvaryuma baktığımda ne gördüğüm ve bundan ne anladığım.
    4 - Bu hobide kesinlikle ve kesinlikle hala acemi olduğum.
    5 -Vazgeçemeyeceğim tek şey kum, kesinlikle ve keinlikle mercan kumu veya kırığı.

Bu da benim oturmuş suyum.:)

TencoMelih, ka2n ve corax bunu beğendi.
  13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Dinazorlar neden dünyadaki en büyük canlılar olmuşlardır sizce?

Madem atomu parçalayan arkadaşlardan konu açtınız sorayım dedim

TencoMelih bunu beğendi.
  14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Hatta ilk zamanlardaki insanlarda uzun ömürlü ve cüsseli oldukları rivayet edilir neden?

TencoMelih bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Karbindioksit azdi o vakitlerde ondan mı kaeşim.

TencoMelih ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Artık doğa insan pisliği ile başa çıkamıyor. B.k ettik dünyayı ağaçları kestik resifleri biçtik.... Co2=o2

Bunu tankında sağla iş bitti

zipkinteam, TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yıllarca savundum abi. Ama bir kanıtlayamadım oğlumu oksijen tüpüyle dolaştıracağım.

TencoMelih, Fatih BARLAS ve veysel bunu beğendi.
  18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    İnsan doğayı değil kendini yok ediyor. Doğa kendi başına ayakta kalır Yaradanın emri ile.

zipkinteam, Devrim ve TencoMelih bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnsan nesli uzuyor mu kısalıyor mu, ortalama ömür artıyor mu azalıyor mu? Co-z = C12 :D

TencoMelih, corax ve veysel bunu beğendi.
  20. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    İnsan ufalıp ömrü azalacak... Klonlar ortaya çıkacak nesli korumak için...

Bknz.. Kıyamet Alametleri

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş