1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Suyumun berraklığını artırmak istiyorum

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde _Ceren_ tarafından 16 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    Merhaba arkadaşlar;

benim 30Ltlik bir akvaryumum var. içinde 7 lepistes(2e5d),5 gunluk yavrularım (tam sayıyı bilmiyorum ama 20 kadar),2 bronz çöpçü mevcut.. 5-6 kök saz,10 dal tilkikuyruğu(toplu halde yavrular saklansın diye) ve kütüğe sarılı 1 javamoss..
    ısıtıcım 100W, bir de akvaryumun içinden çıkan bir filtrem vardı, füze gibi suyun dibine kadar iniyor, kapak tarafındaki bölmeye suyu çekiyor, koyduğum elyaftan geçip akvaryuma geri akıyor.. ışıklandırması da kendinden...
    Su değişimini normalde hafta 1 kez %20 şeklinde yapıyorum, arada 1 kez azalmalar için su ekliyorum az miktarda,yavrular olduğundan beri 2de %10 değişim yapıyorum...

yem olarak sera granül ve pul (lepislerler için) kullanıyorum, arada haşlanmış ıspanak ve bezelye veriyorum.. çok yem vermemeye çalışıyorum, günde 2 kez 5dkda bitecek kadar ama yine de yere düşüyor yemler, filtreyi yemleme sırasında kapatıyorum yoksa anında düşüyorlar. düşenleri çöpçüler hallediyor...

suyum fena değil ama sizin resimlerinizdeki gibi kristal olmuyor... bu berraklıkta olması için ne yapmalıyım? o kapaktaki bölmeye bir şeyler yapmam gerekiyor sanırım çünkü şimdilik tank küçük olduğundan ek bir iç filtre çok yer kaybı olacak. 5ay sonra taşınacağım o zaman nispeten büyük bir tank kuracağım... şimdilik çözüm önerilerini bekliyorum..

ayrıca son 15 gunde 2 tane salyangoz olduğunu düşündüğüm canlı çıkardım akvaryumdan :) yuvarlak, döner şekilde, babuğu sert, çok hızlı büyüyor, bunların zararı olur mu, gördüğümde hemen çıkardımm yazılanları okuyunca :)

NOt: çürüyen bitkileri ayda 1 kez temizliyorum ama zor oluyor, karidesler çürümüş bitkileri yer diye duyduğum için bu hafta 6 adet kiraz karides almayı düşünüyorum(2e4d), çok da güzel görünüyorlar zaten.

çok uzun oldu ama elimden geldiğince ortamı ve sorunumuzu anlatmaya çalıştım, şimdiden teşekkürler...

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Tankiniz kac aylik, sorunun filtrede olduğunu sanmam, 30 litre için şelale yeterlidir. Birkaç resim ekler misiniz?

Tapatalk aracılığıyla mobil olarak gönderildi.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Resimlerde gördügünüz bircok akvaryumda diş flitre vardir ve biyolojik döngü oluştuğu icin su daha fazla berraklasiyor.
    Sizin filitreniz içinde sadece elyaf mi var?

Bu mesaj mobil olarak TAPATALK ile yazilmistir.

4. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan
    Cevap: Suyumun berraklığını artırmak istiyorum

filtremde sadece elyaf var, hatta 3-4 kat vardı ama geçen ay balık kaybı-hastalık olunca komple tankı boşalttım, yeniden kurdum, 3 balık kurtardım, 4ü öldü.. bu arada elyafların 3 katını attım, 1i temiz gibiydi, onu iyice yıkayıp yeniden koydum,1 aydır sorun yok akvaryumda yani hastalık belirtisi-ölüm yok, 2 hafta önce yeni balık ekledim, yine sıkıntı yaşamadım.
    şimdi tek kat elyaf var.. (sadece dün filtrenin yavrulardan birini çektiğini görünce, kapaktaki bölmedeydi -ölmüş-, elyafın etrafına kullanılmamış sarı mutfak bezi sardım, kapaktaki bölmede su biraz yükseldi ve elyaf çekilmiş yavruları tutmadığı için yüzebiliyorlar, 1ini gece bu şekilde kurtardm ama sarılık bununla ilgili değil, resimler 3 gun önce çekilmişti..)

akvaryumu ilk 1,5ay önce kurmuştum,3-4gun bekledikten sonra balıkları ekledim ama 7-8.gunde ölümler oldu, dediğim gibi temizledim, 1 aydır sorun yok(5 haftadır)..

temizlikten 2gun sonra resimleri çekmiştim (1ay önce yani) linki ImageShack Album - 9 images

ama yukardaki linke şimdi bakınca çok berrak görünüyor şimdiki haline göre.. son halinin komple resmi yok ama yavruları arkadaşlara göstermek için tlfla birkaç resim çekmiştim onları ekliyorum..ImageShack Album - 4 images

ilginiz için teşekkürler...

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Belirli süreler kaliteli aktif karbon kullanarak suyu berraklaştırabilirsiniz.

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Kısacası akvaryumu yeniden kurmak işe yaradı, hatırlıyorum o dönemi :)

Şimdi de bulanıklık için bir şeyler yapmak lazım. Bulanıklığı gidermek kolay da sebebini bulmak lazım.

7. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan

Hakan Bey karbonu nasıl kullanacağım? :) o kapaktaki bölmeye koyacağım bir şekilde sanırım...

Burak Bey evet , çok yardımcı olmuştunuz :) sayenizde kurtuldum :) teşekkürler.. sebebi fazla yem olabilir ama çok da vermiyorum, popülasyon da çok değil bence...
    çürüyen bitkileri kesiyorum, karides alınca umudum onların yemesi bunları.. çöpçüm mü az, yerde kalan yem mi oluyor acaba? pöff :(
    güneş hiç almıyor akvaryum.. wallahi aklıma gelenler bunlar...

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Filtre ile oynamak bazı sonuçlar doğuracaktır elbette. Dış filtre için bakım- temizlik yaptığınızda filtrenin içindeki elyafı suya maruz bırakmayın ki yerleşmiş olan bakteriler suyla akıp gitmesin ve döngü sıfırlanmasın. Bakteriler elyaf üzerindeki kahverengi gibi, pislik gibi görünen kısımda yaşıyorlar ve bu pis kısmı çok zorda kalmadıkça rahatsız etmemelisiniz. Onu bir kenara ayırın ve dış filtrenin geri kalan kısmını çabukça temizleyin. Temizlerken de akvaryum suyundan alın ve onu kullanın, musluk altında şebeke suyu ile temizlemeyin. Bu işlemleri de ne kadar hızlı yaparsanız o kadar iyidir.

Filtreye koyduğunuz, çıkardığınız hehangi bir şey, açıp kapayıp yaptığınız herhangi bir müdahale bulanıklığın oluşmasına vesile olmuş olabilir. Hakan’ın da dediği gibi birkaç günlüğüne aktif karbon kullanırsanız bulaıklık kesin ölçüde azalacaktır.

Daha önce de söylediğimiz gibi, hala kimyasal kullanmıyoruz :ay:

9. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Aktif karbonu filitrenin uygun bir yerinde file/bayan çorabı vs. gibi bişeyin içine koyarak kullanabilirsiniz. Tatlısu akvaryumum varken dış filitrenin içinde kullanırdım ben. Su cam gibi berrak olurdu. Dış filitreyi temizlerken file içindeki karbonuda değiştirirdim. (Bu süre 1 ay la 3 ay arasında değişiyordu :D)

10. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan

evet kimyasal yok :)
    Ooohh ben o elyafı bir güzel, bembeyaz olana kadar çitiliyorum musluk altında :)
    ama temizlediğim başka bi şey yok ki, filtre hep içerde, onu da alıp temizliyim mi? yani çekim yapan kısmı çıkarıp temizlicem bu durumda, elyaf tek kat yani tek hamlede temizleniyor , o pis kısmı (ki pis olması iyi bu durumda) ayıramam ki...
    mesela kaplumbağa akvaryumumda iç filtre var, onu komple çıkarıp temizliyorum, iç süngerini falan ama balıklarınki öyle değil... sadece boru içeride...

nasıl yapalım, birkaç kat daha elyaf alayım, üstte hep pis olan kalsın, onu temizlemiyim, alt katlardakini alıp temizlerim ve bu elyafların arasına da karbon mu koyayım?
    alt-üst şöyle elyaflar: filtre içerden çekiyor suyu, kapaktaki bölmeye akıtıyor, akıtırken ilk temas ettiği elyafa üst elyaf diyorum, en pis bu olacak, bunu temizlemiyorum artık ok?
    alttakiler ise üstten süzülenlerden sonra suyun geçtiği katmanlar, nispeten daha temiz olacaktır :) bunları temizlicem,arasına da karbon mu koyucam? :)

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

evet ben de öyle yapardım ve bu şekilde çok faydasını görmüştüm. Amonyağı kontrol altına alıp günlük standart 20 litre yaptığım su değişimlerini haftada 1'e düşürmüştüm bu sayede.

Dış filtrenin içine bahsedilen yöntemlerle yeterli miktarda koymak lazım , ne fazla ne de az. yani 3'te 1 oranında desek yeterli olur.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bu seferde elyaf tıkanır. Elyaf temizlenmeli yada değiştirilmeli. Bakteriler için biyolojik sünger kullanılabilir. Kapaktaki filitre bölümünün fotografı varmı? Ona göre yardımcı olalım. Bu şartlar altında en üstte elyaf arada karbon ve en altta sünger en uygunu olur.

13. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan

hmm, o zaman aktif karbonu çoraba koyup, elyafların üstüne koyayım, üzerinden su akarak önce elyaflara sonra akvaryuma girsin...
    elyaflarlar da 3-4 kat olunca, üsttekini temizlemem bakteriler kalır, alttakileri temizlerim , nasılsa hepsinde su geçecek, arada bakteriler karışır :) uygun mu bu yöntem :)

karbonu çoraba koyup, 1 hafta aralıklarla koyup çıkarırım o zaman? aralıklı olur... 2-3ayda bir de onu atar yenisini hazırlarım.. karbonları da temizlemem lazım mı arada? yoksa ben temizlik manyağı mıyım? kendi haline mi bırakayım ? :)

14. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan

malesef resmi yok, akşam ekleyebilrim. o zaman son durumda en üstte elyaf arada karbon ve en altta sünger oluyor, süngeri temizlemiyorum, kalanları temizliyorum su altında :)

15. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Doğrudur. Süngeride arada bir su değişimde akvaryumdan çektiğiniz suyun içinde hafiften çalkalayarak (hırpalamadan) temizleyebilirsiniz.

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet artık en üsttekini temizlemiyoruz. O haliyle kalıyor. Aslında filternin türüne marka ve modeline göre genellikle alttan üste doğru çalışırlar. Gerçi bu da değişiyor neyse konuyu dağıtmayayım. Mümkün olduğunda üstteki elyafların hiç birini yıkamıyoruz. 4-5 aylı periyotlarla belki en kirli olanın kabasını alabilirsiniz ama onu da üçünü birden temizlemeyin ve kesnlikle çitilemeyin :) elle kaba pislikleri alınabilir, eğer dokunmak istemiyorsanız akvaryumun kendi suyuyla elyafın üzerinden az bir miktrar süzülerek çok hafif bu pisliklerin gitmesi sağlanabilir. Bu esnada parmakla itilip temizlenebilir. Kaldı ki bu senede 2 kere yaparsanız yeterli olacaktır sakın zırtp pırt yapmayın sistemi sürekli çökertir sürekli başa dönersiniz.. Bırakın o elyaf üzerinde bakteriler koloniler oluştursun, gelen pisliklerle ve diğer şeyleri kendilerine yem yapsınlar ve akıntıyla da temizlenip yenilensinler, çoğalsınlar, azalsınlar..

Elyafların arasına hiçbir şey koymuyoruz. Aktif karbon dediğimiz şeyi elyaflardan sonra, filternin en altına koyabilirsiniz. Piyasada farklı marka model ve fiyatlar var. Yani ben prodac aldım, 20 liraya aldım, hem kazıklandım hem de çok fazla almışım. Siz de buna göre bakın, diğer arkadaşlar da tavsiye verecektir mutlaka.. Az olsun, ucuz olsun ve mutlaka tavsiye edilen, bilinen bir marka olsun. Prodac kullandığım için onu söyledim, tavsiye niteliğinde değil.

Düzenleme : ben yazarken konu çok ilerlemiş, bu yazının bazı yerlerini dikkate almayabilirsiniz, gerekli tavsiyeler gelmiş :)

17. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Burak benim anladığım kadarı ile filirte dış filitre değil. Üstten filitre. Akvaryum kapağında yani. Elyaf sadece kaba pislikler için kullanılmalı. Bakteri için biyolojik sünger olmalı. Yoksa o elyaf zamanla tıkanır ve filitre taşar. Heleki bitkili akvaryumda bitkiler çürürken tıkanma daha çabuk olur.

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

tem02.gif em34:

19. _Ceren_

_Ceren_

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Ceren Doğan

:) evet filtrem dışfiltre değil.. üst filtre ;)
    toparlıyorum :)

en üstte elyaf --> elyaflara iyice kirlenince akvaryum suyuyla temizle ama mis gibi yapma, pis kalsın ;) yaşasın bakteriler (ayda 1 muhtemelen)
    arada karbon --> çorabın içinde olacak,haftalık periyotlarla dönüşümlü mü olsun, hep dursun mu? bunu da ayda 1 sudan geçir, 3 ay sonra at yenisini koy...
    en altta biyolojik sünger --> mümkün olduğunca elleme, uzun sürede (2 ay olabilir), akvaryum suyuyla nazikçe temizle...

içerideki füzemsi boruyu da temizliyim bir çıkarıp..

ve sonuçta umarım pırıl pırıl bir su...

20. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Ben karbonu sürekli olarak tutardım filitrede. Fİlitre temizliği sırasında değiştirirdim. Süre konusunda net bişey söyleyemeyeceğim. Karbon doyuma ulaşınca tuttuklarını geri bırakır diye biliyorum ama süresi nedir hiç bi fikrim yok. (Daha doğrusu hatırlamıyorum :D)

Sayfayı Paylaş