1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Suyun Berraklığı- Filtre Süngerinin Berraklığa Etkisi

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde baykalbul tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu
    Uzun süredir tropical yem kullanıyordum. 8 , 9 ay ,belki daha fazla. son aynı marka aynı yerden yem aldım bir süre kullandım (2 hafta) sonra süngeri değiştirdim ,2, 3 gün sonra su bulanıklaştı, kireçli gibi idi. ufak ufak noktalar vardı ,klor gibi.

Aklıma sünger geldi ama ben daha önce ağzı yarım açık olan akvaryumdan ( gerisini naylonla falan kapattım, su eksilmesi çok çok önemli miktarda düştü) buharlaşan su sebebiyle eklediğim suyun yapmış olabileceğini düşünmüştüm. yani suda kireç birikmesimi acaba dedim, klor gibi beyaz olunca bulanıklık.

Tetramit e de geçtim, oda yaptı bulanıklığı ama ondan önce 1buçuk gün yemsiz çalıştı aynı süngerle ,su değişmişti nerdeyse tamamen , su çok berraktı ama bozuldu gene 2-3 günde.

Yem attığımda filtrede çok koyu turuncu birikinti oluşuyor. ilk sümgerim açık gözenekli olmasına rağmen neden bunu yapabiliyor (bu tortuyu tutabiliyor) anlayabilmiş değilim. büyük gözenekleri oluşturan kolonlarda ufak gözeneklere bu tortular tutunuyor olmalı sonrada diğer tortuları topluyor, yapıştırıyor kendine galiba. tortu dediysem suda pek fark edilmeyen küçüklükte galiba.

Fark edilmeyen büyüklükte bence, çünkü filtreyi temizlerken sıkıp bıraktığımızda, büyük parça çıkmıyor bu tortudan, boya gibi akıyor kabaca gözlemlşediğimde.İşte bu tortu galiba değiştiğim süngerle kimyasal reaksiyona girdi ve su bulandı klorlu, kireçli gibi. Su bulanıklığından bu mesajı okuyan (aramadan sonra) içinde şunu yazayım: kumu değiştirdiğinizde bir bulanıklık olur. dere kumunu(gerçi bulanmanın dindiğini akvaryumda denemedim dere kumunda, deneyeceğim buğün ... ((hoş tesadüf..)) inşllah.) ,midye kırıntısı ne kladar üfelesenizde ,suyunmu özelliğinden mi nedir, suya bir pas rengi gibi falan beyazımsı veya bir bulanıklık veriyor. ama bu akvaryumda 1-2 günde geçiyor, sorun iyice yıkamamaksa. yani kumunuzu

Yıkadıkça bu bulanıklık(hafif bir bulanıklık çamura göre) çıkıyorsa uğraşmayın çok daha fazla, yorulmayın... :)

Heliak bunu beğendi.
  2. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu
    Cevap: Suyun Berraklığı- Filtre Süngerinin Berraklığa Etkisi

Suyun berraklığını çözdüm, kusura bakmayın biraz geç cevap oldu ama :)... Evet sünger yapıyormuş. böyle bir durum başınıza gelirse suyun bulanıklığının süngerden gelebileceğini unutmayın.. Suyu iki defa değiştirmek zorunda kaldım tam anlamak için ve üçüncü değişimide yaptım galiba :) :)..

Bu arada akvaryumuma beta aldım. üç tane olacak yakında. videosunu ekleyeyim ve video açıklaması :evet Betta balıkları akvaryumun bence olmazsa olmazları ve biliyormusunuz?, Yenmez bir türdür balık olarak :) islam dinimize göre benim bildiğim.. yenmeyen bir balığa bakmak ayrı bir zevk :) ;).. kaplarındaki yosun yiyiciler ufak, alışırlarmı diye düşündüm ama alışmayacakalr. Ben de yeni arayışlara girdim. Solda kapta adi yosun yiyici ufak salyangoz var.. ikisini bir kaba koymayacağım, ürememeleri için.. ama aslında karides i de deneyecem ,beta kabında yosunlaşma problemim için. bir akvaryumcum olmaz dedi, yemi az at dedi.. benim ışığımdanda galiba çok oluyor yosunlanma sorunu.. markayı araştırın, kaliteli bir marka ama yapıyor dedi bir akvaryumcu.. bu arada beta kabı çok güzel, geniş sayılır beta için işte.. ama bu beta kabının bir kötülüğü var, tutaçlarından çıkıyor.. bende iki tarafı bağladım doladıktan sonra iple.. yerinden çıksa bile tam çıkmıyor tutaçların sapı.. biraz mesafe varda ... aynısını görürseniz bilginiz olsun...

[video=youtube;BjECRoLqt9o]http://www.youtube.com/watch?v=BjECRoLqt9o&feature=youtu.be[/video]

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selam Baykal,

Senin konular gözden kaçmış gibi görünüyor idare et. Videoyu beğendim bugün eklediğin ellerine sağlık. Süngerin kimyasal tepkime yapması ve suyu bulandırması ilginç gerçekten. Fakat su oldukça berrak videoda, sağlıkla devamını dilerim.:)

4. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu

Evet o yüklediğim video bozuk oldu. yüklerken cd çıkarıp geri takmış sonra ekranda çıkan yazıyı tıklamıştım ama olmamış. yeniden yükledim. belki önceki mesajdaki video silinir. şimdi iki video verecem aynı anda. arkadaşlar bakarlar ve anlarlar aradaki farkdan. aradaki fark, suyun berraklığı. videonun üstteki yazıyı tıklarlarsa hangisi su berrakalştırıcı kullanılmış akvaryum öğrenebilirler...

[video=youtube;D7Oayc1Qx2w]http://www.youtube.com/watch?v=D7Oayc1Qx2w&feature=youtu.be[/video]

[video=youtube;TntqR_uwCpA]http://www.youtube.com/watch?v=TntqR_uwCpA&feature=youtu.be[/video]

fonda spor proğramı var birinde :), müzik olsa dahamı iyi olurdu ama buda güzel bence :) aliye:giftem05.gif:cicek::heyo::horon::crazy::craz y1::karete:temel2::temel:

evet dediğim gibi ben iki video daki akvaryumun beraklık farkını fark ettim. bir arkadaşda fark etti. diğeri sıvı berraklaştırıcı. ben üstünde yazandan çok az daha damlattım. 100 litreye 10 damla. 5 damlada olabilirdi. çok bulanıklık yok ,10 damla yetti belki. normalde şişe 50 ml. ve 5 kullanımlık 80 lt ye , kendi yazdığına göre. deep crystal method denen bir sıvı. 4 tl ye aldım bu tarih itibari ile. deep fix de yazıyor ayrıca üstünde. başka berraklaştırıcılarda vardır belki daha iyidir. benim akvaryumcularımdan biri bunu verdi. ilerde iç filtreye elyaf koyarak deneyebilirim bulanıklığı ama genede bu sıvıyı kullanırım bence.

bu sıvı filtrenin tutamadığı partikülleri büyütüyor ve filtre tutuyor. elyaf iç filtrede olmaz görüşüde var.. bu akvaryum bulandığında tekrar deneyelim ve sonucu video ile yayınlayayım inşallah .

Böylece iyi bir karşılaştırma yapmış oluruz aynı dönemde aynı akvaryumda bu deneme ile. altlarınada yazarım bu sefer açıklamaları videoların. ikisi zaten aynı video olacak:yun::serda:dans:

Evet videoları izleyin bakalım :) veya izlediyseniz zaten farkı görmüşsünüzdür maşallah, gerçi biri öyle çok bulanık değil ama diğeri kristal gibi ; sizinde akvaryumunuzun böyle olmasını isterim .

bu arada çöpcü yaralı 2. videodaki sonlara yakın gibi yerde. vatoz ısırdı galiba onu. onunda videosunu ekleyeyim inşallah :

[video=youtube;q-tJQ2vc8R0]http://www.youtube.com/watch?v=q-tJQ2vc8R0&feature=youtu.be[/video]

bu arada beta kabında iki ayrı bölmede, birbirinden uzakta(ikisi bir yerde olursa ürerler de ondan) adi salyangoz türü mü ne var. yani çok üreyen yosun yiyen bir tür var. bunları yosun yesin diye aldım. beta kabına yosun yiyici balık büyük gelebiliyor. şu an var ama onlar büyüyünce olmaz bence. şimdi diğerinden yosun yiyici balığı çıkardım sadece ufak yosun yiyen adi salyangoz kaldı. 1 ay kadar sonra veya benim ışığımdan dolayı 2 hafta sonra yosunlanırsa işe yarayıp yaramadığını anlarız bu salyangozun.

normalde bendeki gün ışığı denen floresanda 1-2 haftada yosunlanıyor cam bayağı. yosun yiyiciyi aldıktan sonra oran 1-2 ay a çıktı. şimdi daha fazla olur zira yosun yiyici fazla. 100 litreye şu an 4 tane. kendi bölgelerini koruyorlar güçlüler. iki tane ikin biri sağ tarafı tutmuştu diğeri öbür tarafı. fazla almak mantıklı değil. bence en fazla 5 i kaldırır gibi duruyor 100 litre 70 cm lik bir akvaryum.

Akvaryumcularımdan birinin akvaryumu pek yosunlanmıyor. bendeki ışık eskidiğinde onun sattığı floresanları alacağım. yosun yiyiciler aç kalacak ama ne yapayım onlarıda değiştiririm. evet bir akvaryumcum bazı türleri değiştirebiliyor.. aslında elde kalan akvaryum canlılarını alan bir yer olsa iyi olur.

Bu arada eğer yosun yiyen adi salyangozlar ayrı olmalarına rağmen ürerlerse artık katil salyangoz alırım. makrakantam bu salyangoza saldırmadı. gerçi bir süre kalsa oynamaya başlar, inceleye inceleye ve hormanları onu yemeye dürtebilir. daha önce büyük yosun yiyen salyangozda öyle olmuştu. ilk başta ellemiyordu. kokluyor gibi bakıyor gidiyordu :) ama sonra dürtmeye başladı iğneleriyle. strese girdi salyangoz.

evet bu yazdıklarımdan bazılarını yeni başlık altındada okuyabilirsiniz. bayağı bir şey yazdım galiba maşallah şimdilik :)...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bettaların suyuna tek kelimeyle bayıldım. Bu tarz ürünlerden haz etmem ama hakkını veren varsa asla sözüm olmaz. Maşallah.:nazar:

Videolar için ayrıca teşekkürler.

6. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Bettalar birbirlerini ve lepistesleri görerek strese giriyorlar. Fazla yaşamazlar

Sayfayı Paylaş