1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Türünden Emin Olmak Istiyorum Bunlar Ne?

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde denideni tarafından 30 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Arkadaşlar günaydın hepinize.Mutlu hafta sonları diliyorum.

Dün akvaryumumdaki 10 adet balığı (6sp ve 4 kenyi) götürüp üzerine para ekleyip 5d 1e ten oluşan aynı boylarda bir koloni aldım.maşallahları var oldukça sağlıklı görünüyorlar.yarın da (pazar günü) bir peyzajcıya gidip dekor taşları alıp akvaryumu hepsinin rahat yaşaması için uyumlu ve yaşanabilir bir hale getiricem.şimdi sizlere bir kaç foto ekleyip bana türü ve cinslerinden emin olabilme için yardım etmenizi rica edicem.Sarı ve mavi balıklarımdan sonra bu tür akvaryumda bana biraz ürkütücü geldi.Boyutları da eskilerine nazaran daha iri olduklarından elimi sokmaya bile korkuyorum.bu balıklar da aynı prensesler gibi doğurur prensesler gibi kuluçka yapar ve prensesler gibi ortam ararlarmış.lütfen bana yardımcı olun.onları almakla yanlış yapmış olmamdan o kadar korkuyorumki anlatamam.eşim akvaryum düzenimi hala oturtamamamdan öyle şikayetçi ki bu artık son balık götürüp getirmesi olmuş olsun dedi dün akşam...Bu balıkların benim için kalıcı olmasını diliyorum.fikir ve tecrübelerinizi bekliyorum.saygılar.emel

NOT: erkek olanı çekemedim çunku saklandığı yerden çıkmadı bende rahatsız etmek istemedim. ama nette bi foto buldum onun aynısı erkek olan.işte bendeki erkek olan da bu alttaki mavi olanın aynısı,dişilerde bu kahverengi olandan bazen iice kararıyorlar resimde iyice koyu bir dişi de varyani eğer ben ve akvaryumcu söyleyin bu tür ncinsiyet konusunda yanılmıyorsak. Lütfen söyleyin bu tür ne ve cinsiyetler ne, iyi mi yapmışım ?

Fotoğraf0377.jpg 2875065236_58b2700e7d.jpg daha koyu renk olan dişi fotosunu ekleyemedim sorun çıkıyor.daha sonra yeniden denerim.saygılarımla.[/I][/SIZE][/B]

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Merhaba,

Zannediyorum soldaki iceman. Bende de var, fakat koloni şeklinde değil. Ben 3-4 cm iken almıştım. 1 sene oldu. Sizin solda görünenden biraz daha iri. Yavru alamadım henüz. Zaten akvaryumu da yeni büyüttüm. 2e 1d sanırım şuan. Şu sıralar biraz hırcınlaştılar. Sanırım artık çiftleşme zamanları geldi. en az 2 dişi daha eklemeyi düşünüyorum. Ortam olarak bolca kayalık tercih edin. Akvaryum ısısı 26 - 28 derece arası olabilir. Ben beslemeyi günde 2 kere yapıyorum. Sabah 7 akşam 7.

3. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Yok arkadaşım iceman değil.Ben kendi balığımı çekemedim ekleyemedim.bunların yanına ice man alayım dedim hatta adam bu sert bir balık iceman ile yaşaamaz dedi.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Balıklarınızı greshakeiye benzettim Emel hanım.saat:gif

Akvaryumcunuz bu balıkları size verirken türünün ne olduğunu söyledi ?

5. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Valla bir isim söyledi ama aklımda tutamadımki ama kesinlikle iceman demedi buna eminim mbuna cıchlıdlarından birşey dedi . Ya ne kötü balıklarımın türünü bilmiyorum :

Fotoğraf0379.jpg

((( Ne olur fikir verin... Kendi erkeğimin resmini çektim hemen ekliyorum. Ben yanlarına yaklaşınca hemen saklanıyorlar o kadar zor fotoĞraflıyorumki anlatamam.

Fotoğraf0388.jpg

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Balıklar iceman değil zaten ona emin olun.:ay: Ben hala bu balıkları greshakeiye benzetiyorum.:smiley33:

7. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    O zaman öyledir. :) Peki sizce iyi mi yapmışım? 0 dan koloni kurmakla 5d 1e ve işte gördüğünüz gibi 7-8cm gibiler.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    5 d 1 e ideal bir kolonide orantılı bir dişi erkek sayısıdır.Bu yönden balık sayınız ve dişi erkek orantısı açısından güzel.0 dan koloni kurmak iyidir tabi.Birde kurduğunuz koloninin birlikte büyümüş,birbirlerine alışık olmasıda ayrıca bir avantaj.(Üremeleri açısından ) Şuanda gözlemlediğimiz kadarıyla herşey çok iyi ilerliyor. Tek sorununuz dekor kaldı. Onuda bugün için kayalar alıp halledecektiniz yanlış hatırlamıyorsam. Ne yaptınız kayaları temin ettinizmi ?

9. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Evet kayaları hallettim :))) Hemen şimdi yeni bir konu başlığı altında dün gece çektiğim resimlerini ekliyorum...

reis bunu beğendi.
  10. ozldgn

ozldgn

İsim:
    dogan
    Ya arkadaşlar ben yeni balık besliyorum forumları inceliedikce öğreniyorum ve bu konuda 5 d 1e terimleri gördüm bilgilendirebilirmisiniz :smiley33:

11. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR
    5 balık sayısını D işe Dişi anlamına geliyor 5D demek 5 dişi balık o türün 1e ise bir erkek şeklinde koloniler oluşturabileceğinizi anlatıyor söylenıyor .

D=dişi
    E=Erkek

Şeklindede düşüne bilirsiniz önüne gelen sayı ise kurulacak koloninin dışı erkek sayısıdır:) yada akvaryumdaki balıkların cinsini söylemek içinde kullanılır

çağlaözyavuz bunu beğendi.
  12. SantiMunez

SantiMunez

Yer:
    Samsun
    İsim:
    MUSTAFA CAN ÖMEROĞLU
    5 Dişi 1 Erkek anlamına geliyor hocam :) Koloni halinde

çağlaözyavuz bunu beğendi.
  13. ozldgn

ozldgn

İsim: