1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tür değişikliği ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde ayhan20 tarafından 11 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. ayhan20

ayhan20

Öncelikle hepinize selamlar.Forumda yeniyim inşallah hep birlikte yararlı bilgiler paylaşırız toka:gif

Gelelim konumuza ,

80x45x30 ölçülerinde standart düz akvaryumum var. Dekorasyon ise dipte midye kırığı kum, bol kaya,hindistan cevizi dekorları bulunmakta.

Beslediğim balıklar ise Sarı Prenses(2x),Mavi Prenses(1x),İceman(1x)

Ekipmanlarım; Dolphin C-500 dış filtre,Haqoas İç filtre ve bir adet de 200 watt ısıtıcı mevcuttur.

Uzun sözün kısası ben balıklarımdan sıkıldım, lepistes beslemek istemiyorum.Bana önerebileceğiniz türler nelerdir? Umarım yeterince bilgi verebilmişimdir.

Teşekkürler.....

2. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Tür değişikliği ?

Canlı doğuran isterseniz akvaryumunuzun boyutları uygundur. Ama öncelikle tabanı değiştirmeniz gerekir. Neden derseniz canlıdoğuran bitkili ile daha bir güzel oluyor. 3-5mm boyutlarındaki kum bitkili için ideal. Lepistes istemiyorsanız molly, plati yada kılıçkuyruk diğer alternatifleriniz. Ayrıca neon'da güzel bir seçim olur. Neon'da tek sorun su değerlerindeki değişimlere karşı çok hassaslar. Kısa sürede tüm balıklarınız kaybetme ihtimaliniz var.
    Bu balıkların yanına agl yiyici bir tür balık ile vatos ve çöpçü balıkları akvaryuma canlılık katar.
    Bitki konusunda bakımı kolay türler ilk etapta olaya olumlu yaklaşmanızı sağlar ve bitkili olayından kısa sürede soğuma ihtimalinizi azaltır. Yükseklik 30cm ise 60cm'lik 2 adet florasan sağlıklı aydınlatma için yeter.
    Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Takıldığınız yer olursa elden geldikçe yardımcı olmaya çalışırım.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tür değişikliği ?

Son zamanlarda Tetra türlerini beğeniyorum. Yeme ilgileri olsun sağlam yapıları olsun cazibeli bir tür. Linkte türle ilgili tecrübesel bilgiler mevcut.

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t4455.0.html

Yad da...

Apistogramma agassizi Apistogramma trifasciatum

[​IMG] [​IMG]

Sevgiler...

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tür değişikliği ?

Temel bey son zamanlarda çok hoşuma giden bi tür apistogramma ikinci bi akvaryum almanın yollarını arıyorum hanımı kandırabilirsek muradımızı ereceğiz.Bence ayhan kardeşim şiddetle tavsiye ediyorum bu türü.

5. ayhan20

ayhan20

Tür değişikliği ?

Öncelikle teşekkürler cevaplar için.

Akvaryumun yüksekliği 45(h) olucaktıı yerlerini yanlış yazmışım.

C.doğuran beslemek istemiyorum.Tetralar hakkında hiç bir bilgim akvaryumumda bitkili değil. Apistogramma hakkında ise Denizli'de bulunur mu pek sanmıyorum.Yalnız tetralar hakkında bilgi verirseniz.Sevinirim.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tür değişikliği ?

Güney Amerika kökenli bir tür. Etçil beslenirler ve barışcıl bir balık tanımı uygundur. Akvaryumda üretilmeleri çok kolay sayılmaz ancak üretimleri üzerine düşülür ve titiz bir bakım gerçekleştirilirse üretilebilirler. Kısca su değerleri olarak pH 5.5 - 6.0, ısı 26-27 aralığı uygundur. Genel olarak bakıldığında beslenme biçimleri yüzünden suyu kirlettiklerini görürüz. Filtrasyon güçlü tutulmalıdır. 10.lu gurup halinde tutulabilirler. Sayı olarak az olmaları stres yaratıyor tetralarda. Bazı kaynaklara bu durumlarda intihar ettikleri yönünde yansımıştır.

7. ayhan20

ayhan20

Tür değişikliği ?

Bilgiler için sağolun. Apistrogamma ve tetralardan pek hoşlanmadım.

Başka önerisi olan arkadaşlar var mı acaba ?

8. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Tür değişikliği ?

Yaprak ciklit derim.Çok zor renk alıyorlar ama alıncada izlemesi çok güzel.dişileri renksiz ama. :)

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Tür değişikliği ?

Canlı doğuran istiyorsanız size Valifera,kılıç kuyruk,plati,neon gibi türleri öneririm özellik bu türler bitkiler arasında çok güzel görür özellikle mavi neon çok gözükür bitki olursa ;)

10. ayhan20

ayhan20

Tür değişikliği ?

Evet arkadaşlar sonunda TETRAZONLAR ÜZERİNDE KARAR KILDIM. :basardim:

Akvaryumumda neleri değiştirmeliyim?
    10 Tane alsam fazla mı gelir?
    Yanına başka neler ekleyebilirim?
    Fiyatları ne kadardır acaba?

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Tür değişikliği ?

Mrb Ayhan bey;

Tetrazonlar 6 veya 10'lu grup halinde bakabilirsiniz.Bitkili akvaryumlarda fazla strese girmezler ,bitkisiz akvaryumlarda bitkiliye nazaran fazla rahat yüzmezler.Canlı doğuranlarla beslememenizi tavsiye ederim aksi takdirde canlı doğuranların kuyruklarını mahvederler.Bu nedenle onlara yakın diğer sazangillerle beslemeniz yerinde olur.

12. ayhan20

ayhan20

Tür değişikliği ?

Aydınlatıcı bilginiz için sağolun. Midye kırığı kullandığım için bitkilere ve balıklara zararı olur mu? Bende 1) bembeyaz ve 2) midye kırığına benzer vede 3)leblebi gibi siyahlı grili taşlı kumlar var bunlar akvaryumda değil yalnız.Ben akvaryumumda sıvı gübre falan kullanmayacağım.18 Watt lık bir tane florasan var 3 renk yanıyor mavi kırmızı yeşil sorun olmaz inşallah.Midye kırığıda sorun teşkil etmezse masrafımız en aza inerse iyi olur değil mi :basardim:

Kum,ışık ve bitki hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum! TEŞEKKÜRLER

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tür değişikliği ?

Masraf istemiyorsanız bence siz yol yakınken gene çikletlere dönün.. :) 1.si kumunuz uygun değil.. Suyu sertleştirir ve bitkilerin besin alımını imkansız kılar.. Bayağı bir mangrow kökü alıp kumla kütüğü savaştırmak zorunda kalırsınız.. Kütük yumuşatır midye kırığı sertleştirir.. Gittiği yere kadar.. çak:gif 3 renkli florasanları biliyorum ama bitkilere ne derece faydalı bilemem araştırıp bakmak lazım.. Bitki için ise zaten masraf yapıcaksınız sadece basit ve ihtiyacı az olan bitkilerle başlarsanız daha iyi olur sizin için.. Dıy gübre satan bir üstad var ondan çok ucuza gübre temin edip ihtiyacı az olan bitkilerden bile harika bir orman yapabilirsiniz.. Yoksa besinsizlikten ölen bitkilerin yerine yenisini almak zorunda kalabilirsiniz.. Gübresizde büyürler ama gübre takviyesi alan bitkilerin yanında sönük kalırlar..

Gübre hakkında görüş istememişsiniz ama ben söyliyim dedim genede ;)

14. ayhan20

ayhan20

Tür değişikliği ?

Diğer bende bulunan kumlar nasıl sizce biliyorsanız eğer ?

15. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Tür değişikliği ?

Akvaryumunuz bana göre şu andaki olan cikletler fazla gibi.Bizim hedefimiz balığı yaşatmak olmamalıdır;Hedefimiz balığı rahat ve stressiz yaşatmaktır.Bence siz o balıkları verin.Eğer çok cichlid sevdanız varsa 1 çift Zebra alın ayrıca Zebra kolay ürediği için sizin içinde yavru tecrübeniz olur.Yada canlıdoğuran besleyebilirsiniz.Onlardanda fazla sayıda yavru alabilirsiniz.Saygılar

Sayfayı Paylaş