1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tür değişiminde akvaryum da değişmeli mi?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Fahrenheit tarafından 16 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Fahrenheit

Fahrenheit

İsim:
    Ahmet Önder
    Arkadaşlar selam,
    600 Litrelik az bitkili akvaryumumda melek, neon tetra ve ramirezi beslerken, tür değişikliğine karar verdim. Akvaryum 1 yıldır oturmuş ve kültür bakımından çok iyi durumda.

Fakat, tüm balıkları elden çıkattım ve şu an akvaryumum boş olarak filitrasyon ve hava sistemleri çalışır vaziyette bekliyor. Tropheus gibi çok farklı bir türe geçiş yapacağım kısmetse.

Akvarist arkadaşlarımın da bu konuda fikirlerini almak istedim.

Yeni bir türü eklemeden önce tamamen suyu boşaltıp tüm malzemeleri (kum, iç-dış filtre, taşlar vs) komple yıkayıp, sıfırdan bir su doldurup öyle mi yapmam gerekir?
    Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Tür değişiminde akvaryum da değişmeli mi?

Ahmet Bey öncelikle hoşgeldiniz;

Tropheus'da karar kılmanız güzel şahsi fikrim.Akvaryum hacmi çok güzel ölçüleri nedir?.

Diğer sorduğunuz konuya dilim döndükçe cevaplayayım.Akvaryumda oturmuş bir su var ama zamanınız varsa yani süre sorun değilse baştan kurulum daha doğru olur.Birde malzeme olarak hangi kum var?Tropheus'larda ph önemli yani ph arttırıcı kum ve ekipman kullanmak daha sağlıklı olur.

Son olarak hangi türü düşünüyorsunuz.

3. Fahrenheit

Fahrenheit

İsim:
    Ahmet Önder

İsmail bey, merhaba.
    Akvaryumum 145 X 60 X 70h ölçülerinde. Tetra 1200 dış ve Eheim 2252 iç filtre var. Çift çıkış hava motoru ve 300 W ısıtıcı mevcut. Kum olarak 2 cm. midye kırığı ve onun altında da 1 cm kadar lav kırığı bulunuyor. 10 gün sonra ısmarladığım PH metrem de geliyor kısmetse.
    Akvaryumu geçen sene bu aylarda özel yaptırdım, ilk ay balık kayıplarım oldu ama birkaç ay sonra hiç kayıp yaşamadım. Bakteri kültürü şu an iyi durumda diyebilirim. Bir anubias, bir de amazon var. 3 adet çok büyük boy mangove kökü vardı, suyu yumuşatıyor diye çıkarttım. Besleyeceğim balık Red Rainbow Kantalamba. (15 adet)

Endişem şu; herşeyi sil baştan yapmaya kalkarsam, (her ne kadar bakteri kültürü de eklesem) balık kaybından korkuyorum. Diğer taraftan, şu durumda da balık kaybı olur mu bilemiyorum. Sonuçta bir tür değişikliği söz konusu ve habitatları çok farklı.

İlginize çok teşekkür ederim İsmail bey.

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ölçüler güzel kum uygun ,fikir olarak özel yaptırdığınız akvaryuma teşke sump sistemi yaptırsaydınız.Ama sağlık olsun.

Mangrow kökünü çıkarmanız iyi olmuş.O zaman dediğiniz gibi suyu komple boşaltmayın .Güzel bir dip çekimi ile % 50 su değişimi yapın .Dış filitreyi temizleyin ve elyafları değiştirin.Ben komple değişim dememin nedeni ise daha önce etçil ağırlıklı beslenen balıklar olduğu içindi.Tür seçimi çok güzel damızlıkmı yoksa yavrumu alacaksınız.

Kayıp konusunda Tropheuslar biraz hassas gerçi denildiği gibide değil aslında tedirgin olmanıza gerek yok.Sadece alacağınız balıkların sağlıklı olduğunu bilmek ve aldığınız gün aşılamayı iyi yapmak önemli.

Biz burdayız elimizden geldiğince yardıma ve desteğe hazırız:)

5. Fahrenheit

Fahrenheit

İsim:
    Ahmet Önder

Bu kadar hızlı cevap için çok teşşekür ederim İsmail bey, sağolun.
    Benim de zaten bu konudaki kararsızlığım daha önceki türlerin etçil olmasıydı. Şu an otçul olan türe geçiş yapıyorum. Umarım %50 su değişimi bu farkı ortadan kaldırır.
    Bu arada merak ettiğim şu; dış filtre temizliği derken, bunu yine akvaryum suyu ile mi yapmalıyım yoksa musluk suyunda tamamen bir temizlik mi? Tabi aynı sorum iç filtre için de geçerli.
    Aşılama derken, aldığım yerden su takviyesi diyorsunuz yanlış anlamadıysam.
    Katalambalar yavru, 4 cm civarı. Aralarında damızlık yok.

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ahmet hocam dış filitre temizliğinde musluk suyu ile yaparsan tüm bakteriler ölür.Akvaryum suyu ile temizlemen daha doğru olur.:)İç filitrede aynı uygulamayı yaparsın.Aşılam derken balıkları aldığınızda kendi akvaryumunuzun suyuna alıştırmak.Buna uygulama önemli .Alacağınız yavruların 4 cm civarı olması güzel .

Tabi unutmadan yapacağınız su değişimi sonrası hemen balık eklemesi yapmayın aceleci davranmayın.Eğer alacağınız arkadaş tanıdıksa ve nazınız geçiyorsa biraz daha bekletin.Su değişiminden sonra döngü ne kadar sağlıklı olursa balıklar için artısı büyük olacaktır.

Birde ufak bir tavsiyem balıkları alırken yanınızda ufak ve durumuna göre normal bir kova veya bidon götürün ve hayatını sürdürdükleri sudan alabildiğiniz kadar fazla su alın ve akvaryumunuza ekleyin.:)

7. Fahrenheit

Fahrenheit

İsim:
    Ahmet Önder

Çok teşekkürler hocam, sağolun. toka:gif

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Rica ederim kafanıza takılan herşeyi sorabilirsiniz biz bıkmayız.:)

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ahmet bey konuyu halletmiş olmalı ki bir ses çıkmadı.Ancak ben yine de başkalarına yardımcı olabilir düşüncesiyle bir kaç satır eklemek istiyorum.İsmail arkadaşımızın değindiği bir konu var ki gayet önemli.Tür değişikliğine karar verirken alınacak balıklar ile gidecek balıkların beslenme diyetleri dikkate alınmalı.Etçil bir türe bakmışsanız ona göre bir biyolojik ortam oluşmuştur.Otçul bir tür beslemişseniz de yine ona göre bir biyolojik döngü oluşmuştur.Şimdi tam zıttı bir beslenme diyeti olan balıkları alır da o suya atarsak sıkıntı olması kaçınılmaz olacaktır bence.En ideal olanı hangi türlere yöneliyorsak,diyetleri aynı da olsa tankı baştan kurmaktır.Gelen balığın yaşam koşullarına göre hem biyolojik hem de fizyolojik açıdan ona en uygun ortamı oluşturmaya çalışmalıyız.

Yine tüm arkadaşlara şiddetle,ama şiddetle tavsiye ettiğim tek filtrasyon sistemi sump dır.Dış veya iç filtrelere yönelmeyin kesinlikle.Sağlam para verip de çok profesyonel bir ürün alabiliyorsanız hadi bir yere kadar eyvallah.Ancak sump,şelale filtre,üstten sump benzeri sistemleri her türlü daha çok tavsiye edip öneriyorum.

Tropheus türleri için takn kurulumu ve sump sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgi isteyen arkadaşlara benim başlığı bir incelemelerini tavsiye ederim.http://www.akvaryumportali.com/tatli-su-genel-portali/yeni-tropheus-tank-kurulumu-12049.html burada çok değerli katkılar ve bilgiler mevcut.

Sayfayı Paylaş