1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tür ve Dekor Hakkında Öneriler

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Mesut YURT tarafından 6 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Mesut YURT

Mesut YURT

Yer:
    İstanbul / Ataşehir
    İsim:
    Mesut YURT
    Arkadaşlar ilk önce akvaryumumu göstermek istiyorum.

20131006_053222.jpg
    Akvaryumum gördügünüz gibi boş :) ve bunu güzel bi şekilde doldurmak istiyorum. Akvaryumun görünüşünde balık seçimime göre degişiklik yapabilirim özellikle bir kaç haftaya dış motor alacagım. Yani akvaryum dışında diger gereçleri maliyeti çok yüksek olmamak koşuluyla (öğrenciyim:)) değiştirebilirim. Fazla uzatmadan asıl meselem balık seçiminde kararsız kaldım . Ben önem sırasına göre akvaryumumda olmasını istediğim şeyleri yazacagım sizlerdende önerilerinizi bekliyorum. Ve her türlü tavsiyeye açığım. Şimdiden çok teşekkürler.
    1)Kesinlikle balıklarımdan yavru almak ve onları büyütmek istiyorum. Mesela akvaryumumda bir çift yumurtlayan ve yavrularına kendi bakan balık olsa süper olur. Aklımda brikardi var lakin daha önce lepistes, moli , sarı beyaz mavi prenses yunus, zebra dışında diğer balıkları beslemedim.
    2)Balıklarım hareketli olsunlar istiyorum. Ama fazla kavga etmesinler hatta hiç etmemeleri en güzeli lakin ister istemez akvaryum ortamında karşı karşıya gelinebiliyor sanırım :) . Merakla izleyebilecegim hareketler yapsınlar istiyorum. yani ovuklara girip çıksınlar falan . Sürekli cama çarpan ve bi ovuga girip saatlerce çıkmayan balık istemiyorum. Bu arada parantez içinde söylemek isterim japonlar bana çok itici geliyor. Canlı doguranlarda istemiyorum sanırım yani lepistes moli degilde biraz daha göz dolduran orta boy balıklar (ciklet türleri) olsa guzel olur sanırım.
    3)Akvaryumda balık sayısının 20-25 i geçmesini istemiyorum ki hangi balıgın hangi ruhaline sahip oldugunu bileyim ve hem cinslerinden ayırt edebileyim . hatta isim verebileyim bazılarına :D Çeşit ne kadar az olursa o kadar iyi olur lakin en az 3 çeşit olsun istiyorum galiba en fazlada 3 :) bu konuda çok kararsızım . Bunun dışında akvaryumda beslenecek diğer canlılarada açığım mesela salyangoz olabilir lakin bu konuda pek bi bilgiye sahip degilim.
    4)Galiba etcil bi balık istiyorum . Yani akvaryumda görmek istedigim onlara canlı yem verdigimde kovalayıp yakalayıp yemeleri çok hoşuma gidecektir. Artemia üretebilirim diye düşünüyorum .
    5)Canlı bitkilerde olsa güzel olur :) umarım çok fazla şey istemiyorumdur :)
    6)Koloni oluşturabilsem mesela hiç fena olmaz . yani bi cinsim koloni şeklinde yüzse hareket etse fln diger cinsim bir çift olsa oda brikardi gibi olsa diye geldi aklıma birden :) bilmem ne dersiniz. Kafam çok karısık . Yardımlarınızı önerilerinizi bekliyorum her bir önerinin benim için çok buyuk bi onemi olacaktır . Şimdilik aklıma gelenler bunlar . Umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Tekrar teşekkürler.

Sezer han bunu beğendi.
  2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Mesut bey akvaryum portalına hoş geldiniz.Öncelikle tankınızdan plastik bitki vs.hepsini çıkartın.Canlı doğuran besleyecekseniz kolay bitki türlerinden cichlid besleyecekseniz kaya ekleyin.Tank kaç litre tam bilmiyorum ama 25 balık fikrindende vazgeçin bence.Birde yavrular olsun anneleri kendi büyütsün,Etçil olsun,hem üç tür olsun, hem koloni olsun bunların hepsini bir arada başarabileceğinizi sanmıyorum.Tek bir tür belirleyip akvaryum şartlarınızı ona uygun hale getirip düşük popilasyonla ilerlerseniz,hem siz hem balıklarınız daha mutlu olur

Magnolia bunu beğendi.
  3. Mesut YURT

Mesut YURT

Yer:
    İstanbul / Ataşehir
    İsim:
    Mesut YURT
    Hoşbulduk teşekkürler... Plastik bitkileri çıkardım murat bey. Cichlid beslemeyi düşünüyorum . Kayalarda tamam diyelim. Akvaryum yaklaşık olarak 130-150 lt arası su alıyor. Gece biraz araştırdım kafamda besleyecegim balıklar biraz şekillendi . Galiba brichardi , limon cichlid olacak gibi. Ve anladıgım kadarıyla limon cichlid le birlikte canlı bitkide beslenebiliyormus. Brichardide etcil oda öyledir sanırım. Peki topraga ne dersiniz değiştirmelimiyim? Ayrıyeten tanganyika cichlidleriyle bi cinste malavi ciclidi besleyebilirmiyim ? Sarı imparator düşünüyorum o da etcilmiş. Ve galiba bu etcil balıkların yanında salyangoz fln besleyemem ? Vatoz ve çöpçü balıkları gereksiz anladıgım kadarıyla ? Fazla sordum galiba :) ama yardımcı olursanız cok sevinirim.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz bol bol paylaşımlar...:)

5. Mesut YURT

Mesut YURT

Yer:
    İstanbul / Ataşehir
    İsim:
    Mesut YURT
    Saol Alparslan :) E bi tavsiyede de sen bulunsaydın :) hem sorularımda orada oylece duruyor?

6. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    130-150lt akvaryuma tek tür beslemenizi tavsiye ederim. Max. 2 tür.

Kumunuz nedir? Silis, kuvars vb ise bir problem yok.

7. Mesut YURT

Mesut YURT

Yer:
    İstanbul / Ataşehir
    İsim:
    Mesut YURT
    Kumu tam olarak bende bilmiyorum alırken rasgele almıştım. Lakin araştırırım saglıklı degilse silis veya kuvarsa dönebilirim . Tabiki maddiyatınada baglı dönüp dönmemem dedigim gibi ögrenciyim :) Balık konusundada 5 6 tane yavru bricardi ve limon ciklet alıp eş tutturup 1 er çift bırakacak şekilde ayarlamayı ve üzerine 1 erkek 4 , 5 dişi imparator düşünüyorum bilmem siz ne dersiniz?

8. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Bence 2 tür gayet iyi. Zaten bir çift elde ettiğinizde daha sonra üretimden bir sürü yavrularınız olacak.

Akvaryuma dekor için kayalıklar yapmanız gerek. Kumunuzdan az birşey 1 avuç kadar alıp, dışarıda üzerine biraz çamaşır suyu döktüğünüzde köpürmüyor ise sorunsuz kullanabilirsiniz. Köpürüyor ise kumunuz salınım yapabilir.

9. Mesut YURT

Mesut YURT

Yer:
    İstanbul / Ataşehir
    İsim:
    Mesut YURT
    Tamam imparatorları aklımdan çıkarmaya çalışacagım. Yavru büyütmek istiyorum lakin annelerinin babalarının boyutuna gelmesine gerekte yok açıkcası orta byukluge geldıklerınde akvaryumcuya verıp daha saglıklı kalıtelı mazemeler almak ıcın kullanabilirim . İstedigim şekilde kaya bulamıyorum malesef bricardi ve limon cichlide uygun kayaları nereden bulabilecegimide söyleyebilirmisiniz. Kumuda deneyecegim bu bilgi için gerçekten çok teşekkürler

10. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Merhaba Mesut bey,ben de tecrubesizim bu konuda yeni yeni alışıyorum balıklara.deneyip öğreniyorum.şansıma balıklarım yumurta bıraktı ama bunun için 2sene bekledim :) en son aldığım balıklarım üredi.biraz sabır işi gerçekten .Benim de yavrularım olsun derken Allah bana tam verdi!şimdi ne yapacağımı bilemez durumdayım.

11. Mesut YURT

Mesut YURT

Yer:
    İstanbul / Ataşehir
    İsim:
    Mesut YURT
    Tekrar merhabalar Pınar hanım :) Sizin şu an yasadıgınız zevk ve heyecanı dusundukce 2 sene beklemek istemiyorum galiba :D Peki akvaryumum nasıl sizce büyüklük olsun süs ve dekor olsun ? Hertürlü eleştiriye açıgım. Akvaryumumun amatör işi oldugunu biliyorum :) Sizin akvaryumunuzun büyüklügü nedir mesela ? Yani bricardi ve lelupi için saglıklı bi ortamı bu akvaryumda nasıl kurabilirim yani işin özü siz nasıl kurdunuz :D

Sayfayı Paylaş