1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tırtıl Akvaryuma Nasıl Girer

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Metin Sunan tarafından 30 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Metin Sunan

Metin Sunan

İsim:
    Metin Sunan
    Merhaba arkadaşlar, bir kaç aylık akvaryumumda tırtıl benzeri canlılar fark ettim. Bunlar nedir, temizlemem gerekir mi? Zararı var mıdır? (1m'lik akvaryumda 10kg kaya, 3 tane palyaço, 2 tane konch var. Başka canlı yok.)

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz.
    Resimdeki kılı kurt "bristleworm" zararsız bir canlı temizlik ekibinden atılan yere düşen fazla yemleri yer...:)

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  3. Metin Sunan

Metin Sunan

İsim:
    Metin Sunan
    Cevabınız için teşekkürler, bu arkadaşa dokunmayalım o zaman.. :)

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Portala hoş geldiniz. Alpi gerekli açıklamayı yapmış. Dokunabilirsiniz ama şahsen uzaktan sevmeyi tercih ediyorum :D

Alparslan ve Önder. bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Portala hoş geldiniz, gerekli açıklamalar yapılmış ama akvaryumdan şöyle genel bir bilgi (aydınlatma, filtrasyon, kurulum nasıl yapıldı kullanılan malzeme vs nedir) bekliyoruz.

6. Erdal

Erdal

Elinizle dokunmayın fena kaşıntı ve tahriş yapar. Yakında onlara kolay kolay denk gelmeyeceksiniz.

7. Metin Sunan

Metin Sunan

İsim:
    Metin Sunan
    Arkadaşlar ilginiz için çok teşekkürler. Bu kurtlar çirkinler ama madem temizlik yapıyorlarsa kalsınlar. Erdal bey zaten el değcek gibi değiller zaten çok çirkin bu kurtlar ve bahsettiğiniz gibi kumların içinde kayboldular.

Akvaryum hakkında bilgi verecek olursam iki adet akvaryum kurulumu var bu kurtlu olanı eve kurduğum 160lt olanı. Bir de okulda kurulum yaptık. o da 300lt.

Evdeki 160lt tank olanına yeni kurulum yaptım. Akvaryumcu bir arkadaşın yardımıyla damacana su ile uygun miktarda tuz karıştırıp 1 ay boyunca karıştırdım. Daha sonra 4 adet palyaço balığı ve 2 konch ekledim. Malesef balıklardan üçü küçük olan bir tanesini vura vura öldürdüler.
    Donanım olarak
    * Quick marka 1000lt/h dış filtre,
    * Viaaqua VA-MSD-1 protein skimmer,
    * Sobo WP-100 dalga motoru,
    * T5 florosan aydınlatmam var.
    * Akvaryumda 20kg marcan kırığı ve
    * 10kg kürlenmiş canlı kaya bulunmakta.
    * Anemonum olmadığı için yuva olsun diye 3 adet büyük salyangoz kabuğum ekledim. Palyaçolar bunların içinde uyuyorlar. Çok komikler :).
    Evimdeki akvaryumun genel görünüm şu şekilde:
    Bu akvaryumda ilk başta nitrit sorunum oldu. Bakteri kültürü ekledim vs. şimdi nitrit düşük ama yine de sıfıra düşüremedim arkadaşlar.

Çalıştığım okula da giriş ve bekleme salonunun ortasın 2.el satın aldığımız bir akvaryumu kurduk. 120x45x55 ölçülerinde 300lt tankı var. Canlı olarak 11 adet palyaço, 1 tane damsel, 1 tane kum anemonu var. 2 konch almıştım ama 1'i öldü. Bir tane de istakoz aldım ama onu da kaybettik malesef. Resmi :

Bu kurulumdaki donanımlar:
    * Dış filtre (markasını bilmiyorum)
    * Tunze 9006 protein skimmer
    * sunsun 5000lt dalga motoru
    * 30kg kadar mercan kırığı
    * 10kg kürlenmiş canlı kaya
    * Aydınlatma için 1'i beyaz 1'i mavi iki floresan ve çok güçlü iki tane metal halide lamba var.

Kurulumlar böyle. Canlı olarak biraz fakir ama öğrenciler arasında kampanya başlatacağım. Her sınıfın bir balık almasını sağlarsam oldukça zengin bir akvaryum olacak inşallah .

veysel ve TencoMelih bunu beğendi.
  8. Erdal

Erdal

Arada biraz da kaya aldırmanız da fayda olacaktır biyolojik açıdan ;)

Sayfayı Paylaş