1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

T5 54 Watt Armetür Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Courageous tarafından 5 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    8 Adet T5-54 Watt Aydınlatma Armatürün Yapımı​

Malzeme Listesi:

İster 4 Adet 54Watt çiftli balans veya 8 adet 54Watt tekli balans
    Lamba Bağlantı Ayakları, toplam 16 Adet
    Alucobond Levha, 125cm*60cm Ebatlarında
    Alüminyum kutu profil, Çerçeve yapmak için 2cm*4cm boyutlarında alüminyum profil
    Reflektör, 110cm genişliğinde reflektör
    Kablo, 1,5 ve 2,5 kalılığında elektirik kablosu
    Çeşitli Ebatlarda Vida
    Silikon
    4mm Kalınlığında mdf…...120cm*60cm Abatlarında
    İki adet 8 Programlı Zamanlayıcı
    6 Adet Anahtar

YAPIM AŞAMASI:​

1. İlk önce T-5 leri üzerine montajını yapacağım alucobondı 120cm*60cm boyutlarında kestim,
    2. Alucobondın üzerine T-5 leri eşit aralıklarla yerleştirecek şekilde yerleştirip bağlantı noktalarını kurşun kalem ile işaretlendi.
    3. İşaretlenen yerlere delikler açıldı,
    4. T-5 lerin bağlantı ayaklarını vida yardımı ile alucobonda vidalandı,
    5. Alucobond üzerine basacağı 2cm*4cm boyutlarında alüminyum iki adet çerçeve hazırlandım,
    6. Hazırlanmış çerçeve üzerine alucobond silikon ile sabitlendi,
    7. İkinci çerçeve de alucobond üzerine silikonla sabitlendi,
    8. Hazırlanmış sistemin ağırlık merkezi bulunup, ağırlık merkezini bozmayacak şekilde balanslar silikon ile sabitlendi,
    9. T5 ayakları ile balanslar arası kablo bağlantısı yapıldı,
    10. Balansların bulunduğu üst kısım 4mm kalınlığında mdf lam ile kapatıldı,
    11. T5 lerin ışık verimliliğini artırabilmek için 112 cm boyunda 8 adet reflektör kesildi,
    12. Reflektörler 15mm cam yardımı ile kıvrıldı,
    13. Silikon yardımı ile t5 lerin tam altına gelicek şekilde yapıştırıldı,
    14. Sıra geldi, t5 tuzlu su buharından korumak için plegsiglastan bir kapak yapıldı,
    15. T5 belli bir zaman içinde açılıp kapanması için 2 adet zamanlayıcı ile bir sistem yapıldı ve ayrıca bunların her birine birer anahtar konuldu.

[

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kurulum konunu takip edip bu armatürün yapımı takip edildiğinden ayrı bir konu olarak açman sonucu atlamışız sanırım Özkan konuyu. Harikalar yaratılıyor Akvaryum ve alternatif ekipmanlar üzerine ne diyelim başka. Ellerine, emeğine, gözüne, gönlüne ve bilimum cemil cümle paylaşım arzuna sağlık. Mükemmel bir T5 armatür yapımı yürekten kutlarım. Bu yapımın akvaryum arkasından uzanan ayak sistemi yok mu müthiş tek kelimeyle.

Zaten akvaryum hak ettiği noktaya verdiğin bu emekle geldi. Kutlamak kifayetsiz kalsa da içimizden geçen tebrik duygularını anlıyor olman gerekir.:ay:

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Gayet şık olmuş Özkan abi ellerine sağlık. Çok ta pratik tabi bağlantıları yapabilene :D Ama gerçekten, çok güzel. Ellerine emeğine sağlık.

Courageous bunu beğendi.
  4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ayak sistemini iptal ettim daha basit ve kayar bir sistem yaptım, resimlerde belli olmuyor birazda benim hatam ayrıntı ile ilgili foto eklemedim. İstenildiğinde kaydırılabiliyor ileriye ve geriye bu daha kolay hareket etmesini sağlıyor. Asıl maliyetini yazınca apışaçaksınız ama yazmayayım boşver kalsın....

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bizim sizler gibi armatür ustamız var bir tane daha biliyorsun ( Sosyete Murat) Geçen gün bana armatür konusunda inanılmaz gelişmeden söz etti. Gelişme derken gelişme dediğim gerçek mana da orjinalden farksız DIY T5 bir armatürün çok uygun rakama çıkacağından söz ediyordu. Bilemiyorum gerçekten çünkü ben hazır ve pahalı bir armatür kullanıyorum ve zaten burada yapılanları gördükten sonra acımadım paraya dersem yalan olur.

Aklımızda aslında mamulleştirilmiş portal yapımları adında bir proje var, yani belli başlı başarılı DIY ekipmanlarının mamulleştirilmesi yani talep edene ücret karşılığı yapmak. Fakat ülkemiz hobicisi ürünü tercih edermi endişesi değil de bunu duyan çekemeyenlerin ağızlarını nasıl kapatırız onu bilemiyoruz. Açıkcası ahım şahım bir kar da koyulmayacak ve amaç siteyi geliştirmek yani paranın cebe de girmesi değil. Tabi şahıs bazında satmak isteyenlerde olabilir. Eğer layık görülürse kişinin emeğinin karşılığını almasına da müsade edilir.

Fakat bakış açısı bizim hobicinin nedir ne değildir bilemiyoruz.

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bizim forumdaki arkadaşlarda değil, söz meclisten dışarı diğer forumlarda okuduğum ve gözlemlediğim kadar diy yapımlara saygı ve güvence çok az. Bas parayı al marka bir malzeme tam olarak istedğinide karşılamasın (Karşılayanları ayırıyorum) sonra sistemde sıkıntı var, forumlara aldığım cihazda sıkıntı var nasıl ayar yapmalıyım diye çok yazı okudum.

Tatlı suyla ilgimi keseli 20 yıla yakın oldu tatlı su ile alakalı üfüremem ama şu kısa tuzlu su deneyimim hakındaki fikirlerim paylaşayım akvarist arkadaşlarımla...
    Bir sistem kurulçaksa ilk önce çok iyi araştırmalı ve sisteme göre hazır almaktansa kurulan sisteme göre diy birşeyler yapmak daha verimli oluyor. Bu demek değil ki herşey diy oluçak gerekli bazı araçları almak yapmaktan daha ucuza ve daha tasaruflu gelebiliyor ama bunların oranı tuzlu suda %30 gecmiyor. Birçok yabancı siteleri inceledim ve çok muhteşem akvaryumlar gördüm ve yapım aşamalrını inceledim. Yapım aşamaların %70 diy diyebilirim. Bu demek değil ki herkesin el becerisi süper olaçak, süper olmayan arkadaşlar tuzlu su akvaryumu kuramaz. Yok böyle birşey süper olmasına gerek yok, bu forumlar bu yüzden kuruluyor, bilgiler ve yapım aşamaları bu yüzden paylaşılıyor, yardımlaşılıyor....
    İstemeyerek bir yerlere dokundurduysam şimdiden özür dilerim...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Çok güzel bir armatür Özkan abi.Zaten senin akvaryumunun her yeri senin elinden geçmiş.kutlarım seni İnşallah birgün tuzlu akvaryumum olursa senin kadar elimden gelir daha rahat kurarım.:em:

Courageous bunu beğendi.
  8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ozan sen kurarsında olmaz mı? Senin kurulumun bende daha çok güzel oluçagına adım gibi eminim. Bekliyoruz tuzlusuya :)

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Güzel bir armatür ortaya çıkartmışsın Özkan tebrik ederim.em34:

Courageous bunu beğendi.
  10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Özkan abi o armatürü ve akvaryumu kapladığın malzeme nedir ? Parlak ahşap gibi?

11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Mebran kapak malzemesi, özel olarak siparişini vermiştim. Tuzlu suya dayanımı fazla ve temizliği çok kolay...

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Pahalı mıdır peki abi ? Dur ben bi gugıl amcama sorayım. Kesin biliyordur o nerelerde vardır, kaç paradır. :D :F Yaşasın gugıl.

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Birazcık pahalıdır mebran ahşaplar, ama tuzlu su için idealdir ve görüntüsü de değer bu paraya...

Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş