1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

T5 Akvaryum Floresan Nasıl Olmalı

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde vanlyy tarafından 18 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Arkadaşlar 50 lt akvaryum için t5 floresan almak istiyorum.
    Akvaryumcuda 18 wat sylvania 10.000 kelvin floresan var. Fiyatı 12 tl. Başka da yok .Bundan iki adet kullanmamda sakınca var mıdır (yeterlimidir) ? Balast olarak 40 wat bunları taşır mı ? Bağlantı şeması nasıl olur? Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi senin yada elektrikçinin yanlışı var 18 watt floresana 40 watt balast olmaz,bağlanması çok kolay şaması var zaten ...:)

ee.png

3. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    İki adet floresana tek balast kullanmak istiyorum. İkisi toplamda 36 wat eder buna da 40 wat balast yeterli gelir mi? Floresanların ikisinin de 10,000 kelvin olmasında bir sakınca varmıdır?

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi T5 18 watt olanını bilmiyorum benim bildiğim 24 watt neyse sen en iyisi aldığın yerde sorarak al derim...:)

5. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Teşekkür ederim. sağol Alparslan

Alparslan bunu beğendi.
  6. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    10.000 k muhtemelen sylvania aquastar olabilir. 2 aded kullanmanızda bir sakınca yok. 50 litre için t5 kullanıp masraf yapmanızada gerek yok t8 hertürlü yeterli olur. Osram flora,phılıps tdl 965 gibi floresanlar işinizi rahatlıkla görür. Fiyattan ve güç değerinden anladığım kadarıyla sizin sorduğunuzda t5 değil t8 dir. 40 wattlık balast ile 2 aded 18 watt çalıştırılabilir fakat en sağlıklısı 2* 18 watt elektronik balast kullanmanızdır. Fiyatıda 10 15 tl civarlarında değişiyor.

7. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu

Koray beye katılıyorum,sizin sorduklarınız Aquastar'dır.T8 ler 18 w,T5 ler 24 watt dan başlar.Aquastar Bitkilerin gelişimi için uygun bir floresandır.Yanına grolux konulması iyi olacaktır.Bencede T5 gerek yok derinliğiniz fazla değil.Benim tavsiyem 3 adet 18 w T8 floresan işinizi görür.2 grolux 1 aguastar toplamda 54 w yeterli olacaktır kanısındayım, tabi yine sizin akvaryumdaki bitkilerinizi düşünerek söylüyorum.Bitki yükünüz artığında ilerki zamanlarda 1adet daha 18 w aquastar daha ekleyebilirsiniz.Balast konusuda gerekli verimi almak için bence (eğer kullanacağınız balast 2 lamba bağlama özelliğindeyse ayrı tutuyorum) tek-tek 3 adet 20 w balast alın ayrı ayrı bağlayın daha verimli olacaktır.

8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Akvaryumunuzun ölçülerini vermemişsiniz, floresan olayı tamamen akvaryumun ölçüleri ile ilgili bir durum????

9. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Dün biraz konuşmuştuk, ölçüleri bildiğim için yorumumu o şekilde yaptım :)

10. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    İki adet 32 wat balast ile iki adet 24 watlık sylvania flo bağlantısı yapıldı ışık tatmin edici görünüyor.Yorum yapan herkese çok teşekkür ederim.Akvaryum ölçüleri 64.25.30 h diye biliyorum.Bu arada Alparslan kardeş haklıymışsın sen ısrarla 18 wat olmaz dedin kesin 24 watlıktır dedin kusura bakma yanlış bir anlaşılma olmuş. Özür dilerim kardeşim.

Alparslan bunu beğendi.
  11. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    32 wat balast 24 wat floresanın ömrünü kısaltır. Aradaki 8 wat tüketimde ısı enerjisi olarak çöpe gidecek. Tasarrufa önem veriyorsanız 16 watt az bir rakam değil günde 10 saat yaksanız aylık 4.8 kw. Uygun balast kullanarak 1 aded 18 wat t8 ekleseniz aynı faturayı öder ekstra aydınlatma sağlamış olursunuz.

vanlyy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş