1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

T5 Ampül Fahiş Fiyat Farkları Neden?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde eltes elektriks tarafından 4 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    Sayın hobi tutkunları,

T5 ampüllerin markalar arasındaki fiyat farkının neden uçurum olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin Slyvıana bir lira ise, Ati gidan, Sera ve Giesemann gibi akvaryum markası ampüller neden beş lira?

Nedenine gelince Slyvıana denen firma ampülün duayeni ve mucidi olan Alman firmasıdır. Diğer akv.firmaları Slyvıana'ya bu ampülleri fason olarak yaptırıyor. Biz hobiciler bu markalara sanki mucizevi bir ürün olarak görüp (yok spektrumunu farklı yok akvaryum ampülü yok yosun Önleyici özelliği) gibisinden satış taktiği ile biz hobiciler buna inanarak alıyorduk!

Aslında hiç birinin artı özelliği olmayan başka firmaya sadece kendi markalarını vurduruyorlar. Lümen, ışık özelliği slyvıananın daha verimli OLDUĞUNU söyleyebilirim. Demek istediğim şu, biri bir lira iken diğerine beş lira verip mercanlarımız daha verimli olmadığına göre bu fiyat farkını niye verelimki? Zaten bu hobi yeterince masraflı lütfen biraz araştıralım bazı ihtiyaçlarımızın fiyatlarını.

Sonuçta bir ampulden bahsetmiyoruz mesela ben altı ayda bir ampüllerimi değiştiriyorum. Benden söylemesi yorum ve tercih sizin....

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 4 Şubat 2015
    Erdal, ka2n ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mesleğinden dolayı inanmamak mümkün değil katılıyorum size, araştırdım fiyat dediğiniz gibi çok uygun bende slyvıana ısmarlayacağım...:)

as.PNG

eltes elektriks bunu beğendi.
  3. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    Bu arada kimse beni yanlış anlamasın ben ampül satmak değil amacım evde slyvıananın savunucusu Değilim sadece hobiciler arkadaşların bunu bilmesini Sağlamak.

ka2n ve Alparslan bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Doğruları söylemek insanları aydınlatmak taktir edilecek bir şey abi.

5. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Daha da ucuza denk gelmez mi,kizilayin da dedigi gibi ampul zorunlu degil devamli ihtiyactir :)

6. Ahmet Demir

Ahmet Demir

İsim:
    Ahmet Demir
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Ticari dusunseniz boyle bir konu acmazdiniz abi:) Benim ilk etapga ihtiyacim olmayacak ama hobide malum, devamli bi isik akisi var.

8. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    Evet bu sitede çoook Pahalı ne dediğimi anlamışsınızdır

ka2n bunu beğendi.
  9. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Sait abi,
    groluks, aquastar,daylightstar,coralstar,marinstar. Bunlar dışında ürünü var mı firmanın?

10. Ahmet Demir

Ahmet Demir

İsim:
    Ahmet Demir
    daylightstar hemen hemen hiç bir yerde yok

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Konunun ticari boyuta dönüşmemesi için birçoğunuzun mesajında düzenleme yapmak zorundayım arkadaşlar :( Bunun için özür dilerim.

ka2n, eltes elektriks ve veysel bunu beğendi.
  12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bunu portalda her zaman dile getiren birleri hep olmuştur.Özellikle Temel abi bu ucuz ampuller için nalbur lamba lafını kullanır.Olay biraz değişik aslında, akvaryum markası olarak piyasada bulunan firma ampulleri kendilerine ait spektrumlar ile o firmaya lamba ürettirmekteler.Hobiciler olarak biz olmazsa olmaz olmadığı için değilde gözümüze hoş geldiği için o pahalı lambaları kullanıyoruz.Yoksa bahsettiğiniz ampuller de, ucuz osramın ampulleriyle de resif tankları gayet güzel olur.Teoman abimin lafı geldi aklıma, zamanında başka lambamı vardı sanki der.Kendisi hala ampuller sönene kadar kullanan yegane hobicilerdendir. :D

YIKIKTEMO, ka2n, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  13. eltes elektriks

eltes elektriks

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    Sait ibiş
    İşte bende bu ampüllerin spektrumlarının pek farkı olmadığını düşünüyorum OLDUĞUNU Düşünelim,bu kadar fiyat farkı olmamalı ikisi Arasında Mucizevi fark yok çünkü

ka2n ve Alparslan bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sadece T5 fiyatları veya karşılaştırılması üzerine fikir yazarak bazı gerçekler anlaşılamaz. Ben her zaman olayların şekillendiği alt yapının gerçeklerini baz alırım.

Diğer bir forumda bu konu son derece düzeysiz şekilde tartışılmış sanırım, Whatsapp üzerinden arkadaşlar linkini yollamıştı ve sizde sanırım konuya dahildiniz. Deniz akvaryumu Portalı elbette ciğeri ve tabanı itibariyle o konuma düşmez. Çünkü burayı zaman içinde dolduran hobiye yeni merhaba diyen hobiciler buranın alt yapısında verilen hamur ile yoğrulurken, alternatif seçeneklerini görür, yaratılma şeklini algılar, görsel olarak net şekilde alternatif yaratanları takip eder ve kavrar. Sözün özü akvaryum kurulmadan dolap rafında 20 çeşit katkıyı burada göremezsiniz...

Sadece markalar üzerinden işleyen öneriler ile yoğrulan konular, bunun tersine izin vermeyen yapı içinde bir diğerinden okuduğu markayı bir diğerine aktaranların kısırlaşmış bakış açısı olur. Bulacaksınız, yapacaksınız, deneyeceksiniz, deneyip göstereceksiniz, kimsenin öyle kafadan tecrübeden yoksun yorumlar yapamayacağı gerçekler sunacaksınız.

O kafa yapısını bizler ilk zamanlarımızda test ettik onayladık. Bu zihniyete kalırsanız siz yem yapamazsınız, Marmara asla olamaz, skimmer yapamazsınız, üretemezsiniz, karbon bulamaz, katkı yapamazsınız, siz size önerilen markalar üçgeninde sağa sola kıpırdayacak ve her kıpırdamada karşınıza aynı markaların isimleri çıkacaktır.

Falanca koskoca firma o zaman niye bunu yapmış satıyor sözleri hiçbir alt yapıya, geçmiş tecrübeye dayanmadan yazılır. Ben illa ki Slyvıana kullanılır diyemem, şu marka veya bu marka diyemem ama kendimce inandıklarımı bakar, yaşananlara göre bir yorum yaparım. Bu ülkede biz ilk 8 yıl sadece ve sadece T8 Slyvıana floresanlar ile bu hobiyi yapmadık mı? Urfa'da Grand reef bariyer resifleri vardı da dalmadık mı? Sonrasında metal halideye geçince yine Slyvıana 14.000 ve 20.000 kelvin metal halideleri kullanmadık mı? Nalburdan mavi floresanlar almadık mı, sonrasında Bln, Giesamann, Ati kullanmadık mı, hepsini kesip biçmedik mi?

Nalbur ifadesi o seviyesiz tartışmada çok alayacı olarak çok geçmişti ama bir kişi de soramadı denedin mi gözüm? Nereden biliyorsun, gözlemin nedir, tecrüben nedir?

Diğer pahalı floresanları alanları bugünün şartlarında sorgulamak doğru olmayabilir, ilk başladığı ve memnun kaldığı marka ile devam edebilir buna kimse bir şey diyemez ve kendince birçok haklı bilimsel tarafları da olabilir. Amma nalbur ile alay ederken de iki kere düşünmek gerekir, çünkü 'gerçekler sizin bildiğinizden' ibaret değildir.

Düzenleme: 4 Şubat 2015
    ilkaycamlar, Erdal, ka2n ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  15. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Lamba orada arşın burada...

16. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Meydan okuma mı var? :)

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    En iyi lamba Alaattinin lambası:D
    Benim için sallanan yalpalanan mercanlara sylvania yeterli...

veysel, Fatih BARLAS ve ka2n bunu beğendi.
  18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Olay bu ne için, nasıl, niye sorularını sormak...

En pahalısından en ucuzuna olması göz hoş gözükmesi değil bize değil canlıya hitab etmesi lazım. Bu işin sonu yok...

eltes elektriks, ka2n ve Alparslan bunu beğendi.
  19. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Öncelikle bir Sps tankı sahibi olarak 10000 kelvine odaklandım.

Piyasada 2 seçenek vardı

Aquastar vs kz corallight

İkisinide denedim tecrübe ettim.

Şuan faal olarak
    4 mavi
    2 10000
    1 12000
    1 14000 lambam var bunların kombinasyonunda total 8x kelvin ortalaması 14000 kelvin 15000 kelvin aralığında

Aquastar pembe kırmızı ve sarı ışığı yansıtıyor bariz pembe ve par değeri yönünden dayanıksız çabuk tükeniyor.

Tercih meselesi...

20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynen abi önemli olan lambayı nerede kullanacağın, kullanacağım yerde 10 liralık iş yapıyorsa niye daha iyisini pahalısını alayım. Ne kadar ekmek o kadar köfte...

ka2n, eltes elektriks ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş