1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

T5 Armatüre Artık Geçmeye Başlıyorum

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde selcom2008 tarafından 25 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Evet arkadaşlar sonunda T5 armetüre geçmeye başlıyorum zaman buldukça aldığım parçaları bir araya getirmeye başlayacağım. Yapmaya çalıştığım armatüre fikir ve önerilerinize açığım.

İşte resimler

Daha henüz bitmedi ama yapımı devam ediyor birde bağlantıları tamamlayıp istediğim sırada yakabilirsem bu iş tamam olacaktır.

Murat beyin armatürleri gibi olamas da işlevi güzel olacağını umuyorum........

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Selim baya yol almışsın zaten. Ortaya güzel bir armatür çıkacak belli. Başarılar dilerim. Yanılmıyorsam 6x olacak. Fotoğraflardan anlayamadım watı nedir florasanların ?

3. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Teşekkürler Temel bey 6x 54 wat olacak armetürümüz. Kullandığım balastlar Tridronik çift çıkışlı.

Yapmaya çalıştığım işe gelince en ön ve en arka ışıkları onun ölerindeki ışıkları sırayla yakmak (Sırayla yakmak diyorum ikisi birden yanacak, en ön ve en arka bir onun önündekiler bir, en ortadakiler bir yanacak.) Bağlayacağın flolara göre daha önce seninle konuşmuştuk bunu kullanacağım flolar

Ati procolor 1 adet
    Ati actinic 1 adet (değiştirebiliriz demiştiniz duruma göre)
    Ati aquablue sipesial 2 adet
    Ati blue plus 2 adet.

En öne ve en arkaya birer adet gelecek, yakmayı düşündüğüm şekil şöyle önden arkaya doğru gidersek.

1 sırada Blue plus
    2 sırada Aquablue
    3 sıra actinik
    4 sıra procolor
    5 sıra aquablue sipesial
    6 sıra blue plus sıralaması düşünüyorum sıralama nasıl olur sizce. bir balastı yaktığımda blue plus lar yanacak bir balastı yaktığımda sipesiallar yanacak bir balasta actinic ve pro color yanacak uygun olurmu bu şekilde....

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ellerine, emeğine sağlık Selim, fabrikasyon gibi görünüyor.

Benim armatürden bir eksiği görünmüyor, yorma kafanı.:)

5. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Teşekkür ediyorum Murat bey sizden esinlenerek bazı şeyleri yapmayı planlıyorum kullandığınız fanlar ve zaman ayarlı prizlerin kullanılması gibi....

Bunların bağlantılarının nasıl yapacağımı sizden sorup öğrenip yapacağım valla hazırlıklı olun hiç elektrik bilgim yok bunuda belirteyim bu arada ilk denemede yakamadım floları bağlantıları ters yapmışım onları düzelttim şu an yaktım hepsi gayet düzgün çalışıyor.

Bu arada sizlere sormak istiyorum buhar camı kullansam iyi olurmu olur drseniz onada bir yer yapıcam. akvaryumun üzerinde duracak o yüzden sordum akvaryumun üzerini tam kapatmıyor önden ve arkadan boşluk var bu arad armatürde. Asmak isterdim fakat evdeki çocuklardan korkuyorum içine oyuncak falan atarlar diye:D

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sıralama gayet güzel düşünülmüş Selim. Procolor güzel kırmızı renk üzerinde. Aldım bir adet ama kullanmadım Murat kullanıyor gayet güzel aydınlatması. 6 x olduğu için yer var açıkcası farklı renklere. Güzel herşey kaliteli seçilmiş zaten.

Görüntü de güzel olacak eminim.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Buhar camı olmadanda kullanılabilir nitelikte, armatürün. Yalnız anladığım kadarı ile tankın üzerine oturtturacaksın, burada buhar camına ihtiyacın olacaktır, yoksa bir aya kalmaz kaldırır atarsın içindekileri, gerçi akvaryumun üzerini oturtturmak ne kadar doğrudur, arkada ve önde açıklıklar olsa bile bilmiyorum ama, bence tavana asman daha mantıklı geliyor, görünüş şıklığı açısındanda.

Buhar camı olacaksa fan olmalı, fanları yanlara koyman daha iyi sonuç veriyor, hiç ısınmıyor. İnşallah floresan duylar ile yan kanlarda 3 cm boşluk vardır, buna neden deyindim, çünkü 3 cm kalınlığı olan fan alman gerekiyor, ince alırsan korkunç derecede ses yapıyor, bendekiler fanlar 1,5 cm kalınlığında. Yanlara konulan fanlar, içeriden dışarı hava emecek şeklinde olmalı ve armatürün üzerine hava delikleri açtırman gerekiyor, boyasınıda yaptırmışsın ama, sen bilirsin işini.....

Zaman saatlerinin bağlantısı kolay, olmadı, çıkamadın işin içinden, gelirsin bir çay içene kadar hallederim burada.

Kullandığım zaman saati modelide budur, bunu dağıtıp, ekranı yana veya üste elektronik devresinide hemen yanına kasaya monte ediyorum.

İki model birbirlerine çok benzemesine rağmen, bu model olmuyor dağıtsam bile, ekran kısmı şekilsiz olduğundan dolayı kasaya oturmuyor, bilgine.....

8. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Çok teşekkür ediyorum Murat bey açıklamalarından ötürü. Yan bölümlerde 10 ar cm boşluk var ben bile sığarım oraya emin ol sıkıntı yok. Resimde belki dikkat etmedin ama armatürün üzerinde hava delikleri bombeli olarak var 3 bölümde açılmış şekilde. dediğim gibi asmak istiyorum fakat evde iki tane aşarı çocuğum var sump kapaklarına bile klit koydum oynarken eline geçenleri havaya atıyor düştüğü yer akvaryumun üzeri bile oluyor bu yüzden akvaryumun üzerine koyacağım olmadı kapağın altına lastik parçalar yapıştırır kapağı bir 5 - 10 cm yukarıda kaldırabilirim duruma göre. Zaman saatlerini bir alayım bağlamaya çalışayım olmadı çaylar benden artık.....:D

9. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Murat bey biirinci resimdeki prizi nerden bulabilirim bu gün karaköyü alt üst ettim fakat onu bulamadım. Biraz önce geldim ordan ama bilirsiniz dijital olmayan prizin benzerinden çok var uzun bir yapıya sahip onu açabilirmiyiz.. Siz kaça aldınız bilmiyorum ama benim bulduklarının adedi 20 tl idi.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Selim abi, aynı dijital saati ben aldım bana yapılan armatür için 15 TL idi. Karaköyde bankacılar caddesinden yukarı doğru çıkarken asğda kalıyor aldığım yer. Murat abi diğer zaman saatlerinin kasaya tam olarak oturmadığını söylüyor.

murer bunu beğendi.
  11. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Evet Fatih Murat beyle bu konuyu görüştük en son senin aldığınıda söyledi yerin adını bilmediğini senin bileceğini söyledi. (Adını biliyorsan kardeşim yazabilirsin.) Bakalım tekrar karaköye yolum düşünce arayıp bulacağız bu meret şeyi... Bulalımda tam anlamıyla bitirmeye çalışalım bakalım ortaya ne çıkacak.......

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Selim, Karaköy Bankalar caddesinden yukarı doğru çıkarken, sağ tarafta bir büfe var, aynı zamanda büfenin olduğu sokak, Me-fa dış ticarete gider (Belki biliyorsundur diye söyledim.) sokağa girmiyorsun, büfeden sonra 3. 4. veya 5. dükkan, gene sağ kolda, dükkanın sırasında Camii var, Camii'ye gelmeden, ufak bir dükkan.
    Hatta Camii'yi ceçtiğinde karşı çaprazında Menevşe Han var, bilgine.

Her seferinde bunu yaşıyoruz, bir türlü dükkanın ismini almadık.:an:

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Haritadan çizerek göstermeye çalıştım. Umarım anlatabilmişimdir. Dükkanın ismine bakmak hiç aklıma gelmedi o zaman. Malesef dükkanın ismini bilmiyorum ama haritaya bakarak kolayca bulabilceğinizi düşünüyorum. Ya 4. yada 5. dükkan 3. değil ama :F Sağ tarafta kalıyor büfede dükkanda.

14. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Murat bey ve Fatih , çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiye inanın oraya gittiğimde ilk önce adına bakıp burdan paylaşıcam herkez kolay bulsun diye.:D

Yolumun ilk düştüğünde oradayım artık teşekkürler ilginize....

murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş