1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

T5 Floresanların Ömrü

Başlığı 'Aydınlatma Armatürleri' kategorisinde messiah tarafından 7 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    SAM_0187.JPG
    Arkadaşlar merhaba.Kullandığım armatür 2.el 4x54 dıy imalattır.Kullanılan floların değiştirme zamanının geldiğini nasıl anlayabilirim ?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sert mercan varsa 6 ay yumuşak mercan 1 sene.
    Marin tank varsa onda bozulana yanmayana kadar...

3. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    Tank full sps alpi biliyosun :p armatürü flolarla birlikte almıştım.Tankta kısmetse soft mercan olacak.Armatürü satın aldığım arkadaş 3-4 aylık demişti 2 aydırda bende kullanılıyor.Senin dediğine göre daha vaktim var fakat ömrünün azaldığına dair herhangi bir belirtisi yokmu onu merak ettim.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi belirtiyi par değerini anlamak güç ya mercanların durumundan yada kafadan değiştirmek lazım...;)

5. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    Kafadan değiştirmek şu anda beni bozar :)Mercanların durumundanda zor gibi.Keyifsiz olmalarının bir sürü nedeni olabilir.Şimdilik böyle devam o zaman.Yapacak bir şey yok.

6. Erdal

Erdal

Tek tek değiştirmeye başla hem mercanlar etkilenmesin hepsini aynı anda değiştirme zaten 15 günde 1 ayda1 kafana göre işte ;)

messiah bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Verimleri çalışma ortamı sıcaklığına göre değişir, maksimumu 35C°' de verirler, daha sıcak veya soğukta verimleri düşer.

ATI ve Aquascience marka lambaların 9 ayda %30 güç kaybına uğradıkları bilinmektedir. Bunu mercanların renk ve parlaklıklarındaki azalmadan anlayabilirsiniz.

Aşağıdaki linkte ATI VS. Aquascience kontrollü deneyi var, belli bir sürede ne kadar üç kaybına uğradıklarını ve fraglar üzerindeki büyüme etkilerini görebilirsiniz.

http://archiv.korallenriff.de/Lichttest/T5-1.pdf

messiah bunu beğendi.
  8. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    Teşekkürler...

Sayfayı Paylaş