1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Taşın rengi. YARDIM!

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde xl-kral tarafından 1 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. xl-kral

xl-kral

Merhaba kolay gelsin. 8 ay önce mediko pet ilaç almıştım akvaryuma damlattım 5 gün boyunca. Kahverengi bir taşım vardı. İlaç yüzünden 8 aydır mavi durumda. Bu mavilik çıkmayacak belli. Taşın rengini eski haline getirmek için ne yapmalıyım? YARDIM :bilmem:!

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Taşın rengi. YARDIM!

Metilen mavisi dediğiniz ilaç sanırım. Sadece kaya değil vantuzlar ve hortumlarda mavi olabiliyor bu yüzden. Taşın rengini çamaşır suyu açar diye düşünüyorum. Hiç başıma gelmedi ama faydası olabilir. Daha sonra taşı iyi durulamayı unutmayın yanlız. Hatta beklesin birgün tatlı suda. ;)

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Taşın rengi. YARDIM!

Temel abiye aynen katılıyorum. Fakat çamaşır suyuna koyduktan sonra kesinlikle en azından 1 gün tatlı suda beklet yoksa balıkların malesef ölür.

4. xl-kral

xl-kral

Taşın rengi. YARDIM!

Metil mavisi evet. Vantuzlarda oldu ama onları kafama takmıyorum. Temel abi çıkar mı sence? Yardım edin araştırın bişeyler yapın ben arıyorum bulamıyorum!

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Taşın rengi. YARDIM!

Temel abinin dediği gibi çıkar. Yani çamaşır suyuyla ama 5 tane vantuz için hiç uğraşmayın derim gidip akvaryumcunuzdan temin edin derim.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Taşın rengi. YARDIM!

Vantuzlar emiyor ve çıkmıyor kolay kolay onu biliyorum ama taştan çıkması lazım. Olmadı zımpara yaparsın nedir yani ? :bilmem: Bak bu iyi fikir. saat:gif

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Taşın rengi. YARDIM!

Temel abi zımparada olabilir. Bu daha iyi bence :) Çamaşır suyu riskli. Ben akvaryuma detarjan deymiş hiç bir kab vb. şey deydirmiyorum. Ama hiç uraşmayın taş alın veya toplayın. Karaköydeki balıkçıların arkatarafında istediğiniz çeşitte taşlar var farklı boyutlarda binlerce :) Ben oradan topladım mesela...

8. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Taşın rengi. YARDIM!

Bence de uğraşmaya değmez yeni bir taş almanı öneririm çamaşır suyu rengi düzeltebilir ama iyi durulayamayabilirsin en iyisi yeni bir taş alman.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Taşın rengi. YARDIM!

Taşı çamaşır suyunda bir gün boyunca beklet Kubilay abi. Arada bir şu tabak yıkamada kullanılan arkası sert yeşil bir malzeme vardı adını unuttum onunla ya da bulaşık teliyle arada bir üzerinden geç. Ertesi gün de aynı işlemi içine bol miktarda kaya tuzu atılmış suda uygula. Lekeler çıkacaktır. Ama bir taş için değer mi orası düşünülür. :)

Kolay gelsin.

10. xl-kral

xl-kral

Taşın rengi. YARDIM!

Müzikopat dediklerini yapacağım...İnşallah olur. Sağolun

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Taşın rengi. YARDIM!

Sende sağol Kubilay abi. Sonucu buraya yazarsın. Umarım olumlu olur... :)

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Taşın rengi. YARDIM!

Faydalı olur. Ama 1 taş için değeceğine sanmıyorum :) Sonuçta çamaşır suyu çok kokar ve ellere zararlıdır. Çıplak elle yapmamanızı öneririm. Ayrıca en azından 1 gün tuzlu suda beklet kaya tuzu at :) Kaya tuzu :D

13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Taşın rengi. YARDIM!

Hoppalaaaa. :D Yine kaya tuzu... Fatih varya artık senden Kaya Tuzu lafını duya duya gına geldi ha. :F Ne kadar çok kullanıyorsun arkadaş bu lafı yaa. Biraz uzak dur şu kaya tuzlarından. Hayret bişey yaa. Adam takmış kaya tuzuna. :D

14. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Taşın rengi. YARDIM!

Ben 5 yıl evvel aldığım japon balıklarım öldüğünde, akvaryumumu kaldırırken tuz ruhu ya da hipo idi(tam hatırlayamadım) yıkamıştım ve suyla duruladığımda akvaryumdaki taşlar bembeyaz olmuştu.Sizede öneririm.

15. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Taşın rengi. YARDIM!

Taşın mavileşmesi benimde başıma gelmişti.Genellikle metilen mavisinden dolayıoluyor.Bu taşın mavileşmesinin pek zararı yok.Ama sen genede damlattığın ilacın dozunu 4-5 damla yap.Benim balıklarım çok ilaçtan öldü.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Taşın rengi. YARDIM!

Sorunun çözümü Ayşe teyzede.

Bir kova suya yarım çay bardağı çamaşır suyu kat ve kayayı birkaç saat bu suda beklet. Kayanın eski rengini aldığını göreceksin. Ardından kayayı birkaç suyla durula ve akvaryumuna ekle.

Hadi geçmiş olsun. toka:gif

17. xl-kral

xl-kral

Taşın rengi. YARDIM!

Ayşe teyze işe yaramadı :(...olmadı hala mavi. 4 gün oldu :(((...
    Taş için değer mi diyosunuz ama. O taşı bana amcam verdi. Ve şekli çok karizma. Birde zor bulunan bi taş.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Taşın rengi. YARDIM!

Zımpara iyidir iyi. :)

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Taşın rengi. YARDIM!

Çok girintili çıkıntılı değilse Temel abiminde dediği gibi zımpara iyidir :)

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Taşın rengi. YARDIM!

Olmadı bizim atölyeye alıp bir güzel taşlayalım. :D

Sayfayı Paylaş