1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Taşırma ve su seviyesi hesaplama

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 13 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Akvaryumum da kullanmak üzere bir taşırma sistemi oluşturdum. Bu sisteme göre akvaryumun arka camında bir ızgara mevcut ve bu ızgaradan su başka bir kutucuğa geçerek borular ile sump a iniyor.Fotoğraf henüz kendi akvaryumum kurulamadığı için internet üzerinden bulduğum bir muadili ile yükledim.Fotoğraf sahibinden özür dilerim.

Sorum akvaryum içerisindeki su seviyesini nasıl ayarlayacağım hakkında. Fotoğraf da yer alan taşırma sistemi benim kuracağım sistemin aynısı ama su seviyesi ızgara ölçüleri ile mi yoksa başka etkenlerle mi ayarlanıyor bilemedim. Su seviyesinin en fazla 2cm olmasını istiyorum.

Izgara yüksekliği ızgara arasındaki boşluk mesafeleri hakkında da herhangi bir fikrim bulunmuyor.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Taşırma ve su seviyesi hesaplama

Kafanı fazla bulandırmana gerek yok bu konuda. Aslında çok haklısın bu ilk bakışta bir dert gibi görünüyor ama işin aslı öyle değil. Mesela eğer sen ızgaranın kesik kısmını akvaryum içinde 4 cm yaparsan su seviyen yüksek olur. Yok eğer pleksi ızgaranın takılacağı yere daha fazla aşağı doğru kesik kanallı ızgara takarsan su seviyen düşük olur. Arka taraftaki ağzı aşağı bakan dirsekler aşağı doğru hangi mesafedeyse arka tarafta su o kadar yüksek olur.

Basitçe fotoğraftaki ortada yukarı doğru ağzı açık duran güvenlik borusu akvaryum camının 4 cm altında olacak. Diğer aşağı bakan dirsek ağızları aşağı bakar vaziyette 10 cm biri 12 cm biri cam seviyesi altında olabilir. Akvaryumun içindeki su seviyesini ızgarayla ayarlayacaksın.

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Izgara ile ayarlayacaksın derken söylemek istediğiniz -Izgara yüksekliği ne ise su yüksekliği de o olur- mu? Ayrıca şimdi siz yazınca hemen bir araştırma yaptım. Haklısınız borulardan biri diğerinden yukarıda hep bunun sebebi nedir? ben her ikisini de aynı hizada olacak şekilde düşünmüştüm.Güvenlik borusu hariç.

Hemen kafamdakini de iliştireyim buraya. Izgara akvaryumun üst seviyesinden 4cm aşağıda başlar ise su seviyemde akvaryumun üstünden 4cm kadar mı aşağıda olacak yoksa bu değer kafa motorumla ilgilide bir ölçüm mü gerektirecek. Açıkçası söylediğim gibi 2cm bir boşluk düşünüyorum (su yüzeyindeki dalgalanmaya yetecekse bu rakamın 1cm olmasını da çok isterim). Bunun için ızgara ölçüsü ne olmalı bilemedim.Izgara aralardaki boşluklar içinse 0.50boşluk/0.50pleksi yoksa 0.50boşluk/1.00pleksi şeklinde mi olmalı?

Belkide dediğiniz gibi aslında çok lüzumsuz birşey soruyorum ama insan bilmeyince tereddüt e düşüyor.Birde pleksi için ızgara ölçüsü vermeliyim.Yanlış bir şey yaparsam boş yere masraf yapmış olacağım ve yeniden sipariş vermem gerekecek.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ağzı aşağ bakan dirseklerin biri diğerinden aşağıda olması suyun daha dengeli inmesi için ama aynı olursa ne olur dersen hiç sorun çıkmaz, yani aynen devam. Izgara mesafasinde eğer standart dışı kesikler büyük olursa o da su seviyesi ayarını etkiler.

Sen sipariş verirken şöyle düşün; akvaryum arka camının ızgara olacak bölümünü aşağı doğru 5 cm kestirip düşürdün diyelim. Orayı ızgara kapatacak, sana lazım olan 5 cm yükseklikte ve akvaryum arkasını ne uzunlukta kestirmişsen o uzunlukta bir pleksi. Bu pleksinin kesik aralıkları yani ızgaralar üstten aşağı doğru 4 cm kesilerek oluşturulacak. ızgara kesik genişliği ise 0,5 cm. Bu ölçülerde ideal su seviyesi oluşur. Sonrasında yükseltmekte kolay seviyeyi düşürmekte. Yüksek kaçarsa mesela ızgara genişiliği biraz artırılır ve sorun kalmaz. Yükseltmek içinse içten parça koymak yeterli vs.

Kafa motoru gücü elbette önemli. Sen belli bir geçişe olanak sağlayan sisteme her debi artışında zorlama bindirirsin ve su seviyesi yükselir. Denge olmalı. Bu hacime göre ayarlanır. Olayı görmek lazım yani ortaya çıkanı.

Not; akvaryum içi su sevisi 1 cm olmamalı. En za 2-3 cm olmalı.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Kutu 33x7x15h.Akvaryum arkasındaki delik eğer camcı başarabilirse 33x15 olacak ve pleksi bu duruma göre 34/35x16/17 olarak kesilecek.Başarılı olmaz ise ona göre bir parça kesilecek.Izgara ölçüsünü de 0.50 boşluk 0.50 pleksi olarak yukarıdan aşağıya 4cm olacak şekilde vereceğim.Bir hatam veya yanlışım yok değilmi?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İnşallah yoktur.:F Arka cam uzunluk olarak 33 cm aşağı doğru derinlik olarak 15 cm mi inecek? Aşağı iniş fazla olmaz mı? 10 cm insin yeter. Izgara orayı kapatacak ölçülerde yanlardan 1 veya 2 cm ölçüler fazla olacak. Izgara kesikleri 5 cm pleksiden kesilebilir. En son ince ayar yapılır.

Delik derken nereye delik açılıyor anlamadım?

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Şu şekilde Temel Bey,

kutu iç cama yapışacak pleksiye yapışıyor.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamam delik değil kesik olacak. Camın aşağı doğru 15 cm kesilmesi bence fazla. 10 cm yeterli. Izgaraların kesikleri de üstten aşağı doğru 6 cm kesilsin tamamdır.

9. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Durunnnnnnn.!!! :) Benim akvaryumumda su inisinde bu sistem kullaniliyor. Gerekli olculeri verebilirim lakin yarini beklemeniz gerek cunku suan yatakta uyumak uzereyim. :D

Not: Cep mesaj.

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Camcı bu gün yapacağını söylemişti.Gerçi bir ay kadar önce de sumpı mı yapacağını söylemişti.Yarın pleksileri götürecektim isabet oldu uğrar yapmadıysa gerekli düzenlemeleri iletirim.Lakin böyle bir durumda iç pleksi parçası ve dış kutu arasındaki boşluk mesafesi 8mm kadar kalacak ve bir şekilde doldurulması gerekecek. kesiği 33x14 den daha küçük yaparsam ancak dış kutu ve iç pleksi cama yapışır. o zaman söylediğiniz gibi sadece taşırma için 30x14cm bir kesik yeterli gelecektir.Biraz kafa karıştırdı ama ben ne demek istediğinizi anladım. Yarın kesilmemiş se ileteceğim camcıya.Teşekkür ederim ilginiz için.

Sayfayı Paylaş