1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Taban filitresi kullanımı

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde bycan tarafından 31 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Bitkili akvaryumda DIY taban filitresi,bitkili akvaryumlarda periyodik olarak yapılan belli miktar su değişiminin süresini etkiler mi?

2. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Hiç taban filitresi kullanan arkadaş yokmu? Yokluktan taban filitresini çektiğim suyu filitrede deniz kabuğu kırığımdan geçıiyorum.Yani bir türlü yağmurlama yaptırıyorum deniz kabuğunun üzerine yahu benimle paylaşım yapınki yaptığımın doğru olup olmadığını anlayayım.[​IMG]

3. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU

Özcan bey,
    Taban filtresi kullanmıyorum,kullandığınız DIY filtre hakkında da bilgim yok ama bitkili akvaryuma deniz kabuklarından dolaştırarak sertleştirilmiş suyu neden veriyorsunuz?
    Sert su ihtiyacı olan bitkiniz mi var?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selam Ozcan abi,

Yaygin degil taban filtreleri bunun sebebini aslinda ben tanitiminin fazla yapilmamasina ve hobiciler arasinda da fazla dile getirilmiyor olmasina bagliyorum. Ben de deniz kabuklari uzerine yagmurlama ile su verilmesine pek anlam veremedim. Bu islem hobiciler arasinda suyu sertlestirmek yani daha yuksek ph elde edilmek adina yapilabiliyor. Tabi aslinda genis bir konu ama malesef ki sanildigi kadar bu anlamda ise yaramiyor. Filtrelerde belli boylarda kirilmis olarak kati atiklari tutmasi amaciyla kullanilabilir. Senin bir karides akvaryumun ve taban bitkilerin oldugunu biliyorum bu yuzden taban filtresinin tam anlamıyla yanlis bir secim olduğunu söyleyemeyiz. Fakat uzerine tartışabiliriz.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Özcan abi, bitkili ve balık akvaryumlarında, taban filtresininin yararından çok zararı olduğunun düşüncesindeyim.

Bitki köklerinin sağlıklı yayılabilmesi için tabanda su haraketleri istemezler, durgun taban olması gerekir, bu durumda köklerin suda çözünmüş, gerekli ihtiyaçlarını alması oldukça azaltacaktır. Köklerden su geçişi, zaten tavsiye edilmez. Bu su geçişide bitki gelişimine olumsuz yansıyacaktır. Ayrıca tabandaki filtre deliklerine ve yüzeyine tutunan köklerin tıkanıklığa sebebiyet verip, daha sonradan değişik bir peysaj düzenlemelerinde veya bitkinin komple sökülmesinde sıkıntı doğurabilir. Birde tabanda olan filtre sürkilasyonu, taban gübrelerini miadından daha çabuk tükenmelerine, erimelerine sebebiyet vermesi, bu gübrelerin suya daha çok dozaj verebilmesi kaçınılmaz olacaktır.
    Eski dönemlerimde Astranot balığı beslerken, taban filtresi kullanmıştım, ama açıkcası faydasından çok zararını gördüm. Dip çekimini azaltması yönünde geliştirilen bir sistem diye önerilmişti. Buna kalırsa balık pisliklerini tamamen tabana alarak nitrat oluşturması olduğu yönünde olmuştur. Doğal olarakta dip çekilmeyen tankta hastalık üç haftada belirecek ise, bir aydan sonra beliriyor. Ve kısa bir süre sonra bakmış olduğunuz balıkların dışkı oranına bağlı olarak, dışkıları tamamen tabana toplayıp, saatli bomba gibi tabana sahip oluyorsunuz.

Deniz kabukları ile suyu neden sertleştiriyorsunuz, anlayamadım. Bitkilerin yumuşak su sevdiği aşikardır. Ben bu su yumuşaklığı için ise, filtre içine reçine ve reverse osmos suyu kullanıyorum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özcan abi açıkcası Murat bu konuya düşüncesini bu yönde yazdıktan sonra pek bize laf düşmez ama ben farklı bir tarafından değineceğim. Deniz kabuklarını daha evvel kullanım alanını öğrendim senden. Suya salınım yaparak sertlik ve ph değerini tamponlamasını yapsa bile kesinlikle filtre içinde ancak çok kısa bir süre yapabilir çünkü filtre sisteminde üzeri derhal kahverengi bir oluşumla kaplanır ve kirlenir. Bu yüzden bu işlem için bulunduğu dış filtre tarzı yerlerde bir teferruat olarak bulunmaya başlar.

Mercan kırığı dahil bu tarz malzemeler ancak çok yüksek akıntı altında bir miktar çözünme yapabilir ve bir de ph değeri 5.in altına düştüğünde çözünme yapar.

Taban filtresine kısaca değinmek gerekirse kısa bir beyin fırtanı yapınca bitkilerin kökleriyle beslendiği durumlarda buna engel teşkil etmesinin olaslığı mantığı ortaya çıkıyor ve boş bir düşünce olmayacağı akla mantıklı geliyor.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bitkili akvaryumda taban filtresi mantıklımı abi ? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Bir pipo filtre yeterli olmazmı ?

8. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Temel,Murat ve Serdar hocam orada eheim 2215 de kullanmıştım,Anamur'da şimdi deneme çünkü o kabuklar 12 senedir kırık olarak çatıda idi
    güneş ve yağmurun altında inanıyorum ki seramik kullanımından daha iyi olduğunu tabiiki benim düşüncem.ne yapayım boş durdukca insan bir şeylerle uğraşıyor.hep beraber tartışmalıyızki bir sump olayı nasıl gelişti tartışılarak.benim akvaryumlarım genellikle aquaclaykum-hagen siyah kum- prodacfondo vivo,misket gübre ise azoo taban filitrede kullanmam dan dolayı bir sorun olacağını tahmin etmiyorum.Kullandığım malzme midye kırığı değil-mercan kırığı-silisli veya dere humu değil surf hagen kum değil tabandan emdiğim su aquaclay kumdan takılmadan çek
    iliyor.eğer aquaclay olamasa o zaman düşünürüm.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mercan kırığı kullanımını ben belki şaşıracaksınız ama sadece üretim yapılan ve yumurtalar döneminde mantarlaşmayı önlemek için ph değerini salınımı için riskli olan 5,5 değerine getirileceği akvaryumlar hariç discus akvaryumlarına bile önerebilirim. Çünkü hobicinin beynini suyu sertleştirir ve ya ph değerini yükseltir yanlışları ile yeterince doldurdular.Yukarda da yazdığım gibi bu kesinlikle yukardaki olaylar neticesinde olabilir. Ben senin kullanmış olmanda bir sakınca görmüyorum Özcan abi.

Tabi yıllardır güneş altında kurumuş olmalarından dolayı özelliğini yitirmiş olduğu söylediğin ifadeni anlayamadım ama.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Olurmu Temel'ciğim laf düşmez? Senin gibi paylaşmayı seven ayaklı kütüpanedeki bilgi, şu camiada kaç kişde vardır? Benim rasladığım iki elin parmak sayılarını geçmez. Öğrenmenin yaşı olmaz. Senden daha çok şeyler öğreneceğiz. Benim düşüncelerime karşılık vermen beni dahada çok mutlu eder.

Taban filtresi kullanımında bir yarar göremeyince bunu dile gitirdim. Tabi o zamanın akvaryumcu bilgileri ile yetiniyorduk.

Sayfayı Paylaş