1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Taban Kumunu Değiştirme

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde halilkocan tarafından 8 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Selamlar portal ilesi

Belkide benden beklenmeyecek bir davranış olacak ama, maalesef kurulum esnasında acemilik, tecrübesizlik ve maddi imkanlar dolayısı ile kurulumda kullandığım taban malzemesi olan iri mercan kırıkları (bütün bütün mercan parçaları diyelim ona ) değiştirme kararına gidiyorum.

Bu taban malzemesini değiştirmenin 2 yolu var. Başka önerisi olan varsa söylesin lütfen

1. Yavaş yavaş günde 1 kepçe şeklinde mercan kırıklarını uzun vadede toplamak. Ama bu Şekilde kayaların arkası ve altı kalacak.

2. Komple suyu ve kayaları alarak detaylı temizleyip yenisini koymak olabilir. Böyle yaparsam kayaları komple gerçek kaya ile ve dekoru farklı yaparak kurulumu en başa almış olurum.

3. ?

Bunlardan başka aklıma gelen bir şey yok. Sormak istediğim sistemi komple boşaltırsam suyu büyük bir varile koyup ps içinde çalıştırarak o halde bekletebilirmiyim ? Suyuma yazık olsun istemiyorum sonuçta 200 litre damacana kullandım ona.

Birde sistemi bozmadan gidersem resimde görünen sağ tarafta ki yoğma kayaların arkasını ve aralarını nasıl alırım ?

En önemlisi de nasıl kum kullanmamı önerirsiniz ?

Arkadaşlar çok soru sordum ama biraz farklı fikirler olsun.

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Cevap: Taban Kumunu Değiştirme

Ya biliyorsunuz benim kafam daha bu tür şeylere basacak kadar tecrübeli değilim.Ama şöyle olmaz mı acaba?

Az mercan kırığını alıp bir akvaryuma (yedek tank) koyarız,akvaryumdan aldığımız suyu da,filtre sistemini de bu yedek tanka uygularız ve balıkları da oraya alırız.Geri kalan suyu çeker ve tutarız.Sonra akvaryumun içini komple temizler yeni kurulumu yaparız.Ardından tuttuğumuz eski suyu boşaltır ve filtre sistemini yeniden ana tanka uygularız.En son da balıkları alır keyfimize bakarız :smiley33:

Yai ben bu şekilde bir şey olabilir diye düşünüyorum ancak sizler daha tecrübelisiniz.Belki de benim dediğim sakıncalı bile olabilir?

3. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Halil bence öncelikle akvaryumun sol tarafını kumunu herşeyini geniş bir kovaya al. Sonrada o ksmı değiştir daha sonra sağ taraftaki yoğma kayaları sol tarafa çek. Aynı işlemi bu taraftada uygula.

4. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Zor bir değişim olacağı kesin. Ortalama 10 dakikadır düşünüyorum fakat bir fikir gelmedi aklıma. Allah kolaylık versin Kardeşim.

5. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Benim de aklıma Tolga abinin söylediği gibi bir değişim geldi ancak ne gibi sorunlar çıkabilir bilemeyeceğim umarım sorunsuzca atlatırsınız.

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Amaç sadece görüntü ise kayaları yerinden oynatmak tehlikeli, hızlı şekilde sifonlamak ve bir miktar su değişimi yapmakla durum kurtarılır. Kayaların altındaki kumlarda kalır. Zaten çok fazla gözükmeyecek.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak aslında amaç görüntü değil tamamıyla geleceği düşünmek iri olduğundan bir süre sonra temizlik ekibinin toplayamayacağı atıklar ve tortular birikecek bu da su biyolojisine - yönde bir sorun yaratacağı için değişime gidiyorum.

Birde ne tavsiye edersiniz aragonit mi ? mercan kırığı mı ? diğerleri mi ?

8. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Bu soruyu bende soruyorum ama mercan kırığı yapmıyacağım. Argonit yada diğerleri.

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kayaları sudan çıkartıp kumu değiştirip tekrar kurulum yapmak, akvaryuma reset atmaktır. Hatta bence daha kötü, yeni yeni oturmaya başlayan bir çok şey gider. Kayaların altındaki mercan kırıkları kalsın. Sifonlaya bildiğiniz kadarını sifonlayıp yeni kumu eklemek en iyisi.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

İşin gerçek bir yanı var. O da bendeki kayalar diy olduğu için şuana kadar canlı kyaların yaptığı işi benim mercan kırıkları yapmıştı.

Tolga abi neden mercan kırığı kullanmıyorsun ?

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Heh tam benim konu :) Dostum sen, ben ve İsmail üçümüz hemen hemen aynı dönemlerde başladık kurmaya, aynı evrelerden üç aşağı beş yukarı geçtik, hala geçiyoruz. Beni biliyorsun habire baştan, habire baştan. Daha son iki gündür akvaryuma canlı kaya eklemenin yollarını araştırıyorum :)

Fotoğraflardan fark etmişsindir, sistemdeki kaya dizaynı 3-4 kere değişti. Bu doğru mu ? Hayır tabii ki değil. Ama ben akıllı bir adammıyım? Hayır. yaptıklarımdan ders alıyormuyum? evet, birisi kafama vura vura öğretmezse anlamıyorum ben. Hepimiz bir an önce akvaryum kurulsun, canlılar rengarenk gezsinler, elimizi uzatınca yeme gelsinler, mercanlar şöyle bi salına salına gerinse.. Bunları istiyoruz. Fakat ben bir şey fark ettim, kendi gözlerimle bir şeyleri görmeden anlamıyorum. Bazen bu yüzden söz dinlemeyip paso azar işitiyorum.

Bu yüzden sana asla bir tavsiye veremem, çünkü makul biri değilim ama ben bütün bu hatalarımla göz göre göre ne yapardım biliyormusun? Önce yeni aldığım mercan kumunu veya aragonit kumu güzelce yıkardım. Kum hazır. Bütün suyu olduğu gibi sifonlayarak başka bir yere alırdım. Ama kesinlikle suyu bulandırmadan, karıştırmadan. Sonra kayaları çıkarıp bu suyun içine koyardım. Bir daha kullanmayacakmış gibi haldır huldur bütün mercan kırıklarını toplar başka bir kovaya atardım. Akvaryumda kalan su iyice pislenecek bu aşamada. O suyu da çekerdim hatta yapabiliyorsan biraz da temizlerdim tabanı. ön ve yan camları değil. Sonra kumu sererdim tabana, üstüne kayaları koyar üstüne bir tabak ve onun da üstüne suyu dökerdim. Su bulanıcak gene ister istemez. Sistemi tam güçte haldır huldur bir-iki gün çalıştırıp bulanıklığın gitmesini sağlardım.

Reset mi ? evet, belki ama kısmen.
    Benim istediğim oldu mu? oldu.
    Kayıp nedir? Oturmayan başlayan sistemin az veya çok bilemiyorum, bir nebze geri gitmesi, yani zaman kaybı.
    etkra başa dönelim, benim istediğim oldu mu? oldu.
    hata mı yapım evet? ama istediğim oldu :)
    manyak mı bu adam? belki, ama istediği oldu :) hehehe

12. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Ben tankı yeni tanka aktarırken ilk önce suyu çektim kayaları da su dolu kovalara aldım sende aynı şekilde yap zaten çok zamanını almayacaktır kayalara da bir şey olmaz suyada en fazla bir saatin içerisinde değiştirirsin ama dibine kadar suyu çekme dipten yani kumun üzerinden 2 3 cm kalacak şekilde çek suyu.Tabana istediğin kumu serip kayaları dizersin suyuda direk kuma vurmayacak şekilde akıttın mı bir sorun olmaz ben yaptım örneği var:)

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekkürler Arkadaşlar,

Burak benim kurulum 5 ay oldu kurulalı ve tamamen diy olduğu için ve sabırlı olduğum için bu hadde kadar bekledim. Daha akvaryumda 4 percula ve 1 dotyback var. Geri gitmek açıkçası bek umrumda değil. isterse 0 dan başlayayım ama benim için önemli olan gelecek ve canlıların keyfi. Benim kafamda dekoru da değiştirmek var bunu da yazdım ama kimse fark etmedi galiba.

Bir dekor gördüm ortadan yükselen ve sağ sola dallar şeklinde uzanan tek parça bulabilirsem uygun kaya bulup öyle bir geçiş düşünüyorum.

İhasan abi sağ ol verdiğin bilgiler için.

Bu akşam bir deneme yaptım şöyle 1 kepçe aldım kumdan, birde ne görsem aşağısı resmen çöplük olmuş.

ve toz duman oldu etraf fazla ellemeden bıraktım dışarı aldığım mercan kırıklarını incelerken 6-7 cm buyuklüğünde bir kırmızı kurt büyümüş şu kenarları beyaz tüylü olanlardan onu akvaryuma geri saldım.

Mercan kırığı ararken bulduğum mercan kırığı bana çok ince geldi siz ne dersiniz ?

14. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Bu bendeki kum boyutundan Halil hocam. Alttan sifon yaparken tüm kumlarda geliyor, bu boydaki kum çık hafif oluyor.

15. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

İlk olarak deniz akvaryumundan hiç anlamam onu belirteyim :) Ama tatlı sudaki gibi düşünürsek Eray Bey'in söylediği mantıklı gibi geldi bana.

Bence mercan kumundan ziyade aragonit kum kullanın derim.

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bilmişlik taslamayayım, yaşadığımı söyleyeyim. 20 kilo mercan kumu aldım, 5 kilosu bu en ince olanında, bunu üst katman olarak düşündüm alta oksijen az gitsin, güzel görünsün filan. hepsi hikaye, ben bilmediğimden aldım. Bilseydim ya hepsi aynı kalınlıkta kum alırdım ya da aragonit alırdım. sözün özü dip çekimi yaptığımda kum üstündeki yem artıkları, dışkılarla beraber bu en ince olan kumlar da çekiliyor. Kumu düşüreyim pislikler hortumda kalsın diye uğraşırken pislikler de dökülüyor. Hortumu sudan dışarı çıkarırken içeri dolan bu ince kumlar nedeniyle pislikler de sifonlanamıyor ve hortum tam sudan çıktığında kumlarla beraber pislikler de tekrar suya dökülüyor. Ben ne yapıyorum bunu aşmak için? dip çekimi yaptıktan sonra kolumu biraz daha suya sokup hortumun ucunu suyun içindeyken dik konuma getirip havaya kaldırıyorum, tabii dirseğimi geçiyor girdiğim su, ondan sonra içindeki pislikler düşmüyor. Ama tam dışarı çıkardığımda da elime bayrak asllar gibi ağzı havada olduğu için dirseğimden omuzuma kadar da su damlıyor. Başkası takmayabilir ama ben mecburen omuzuma kadar sabunla yıkıyorum kollarımı dip çekiminden sonra. Basit bir işlem, anlatması uzun, kişiye göre değişir bana göre zor.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar TUZLU SUDA DİP ÇEKİMİ YAPILMAZ Bunu birkaç defa yazdım dip çekimi yapılan kum karışır ve biyolojik denge bozulur tatlı su akvaryumu gibi değil.

18. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Halilim bırak mercan kırığını falan sana beyaz bir kum gerek argonit veya canlı kum dediklerinden. Mercan kırığının artısı eksisi ne desen kesin bişey söyleyemiyorum. Kötüdür iyidir desen gene bişey söyleyemem.

Fakat mercan kırığını sumpta kullan suyu çok güzel arıyor o ayrı. Tüm gördüğüm araştırdığım akvaryumlar mercan kırığı kullanmıyor.(bir okadar kişide kullanıyor o ayrı) Mercan kırığı olanlar ise karma kum kullanıyorlar(örnek: mercan+argonit gibi)
    Üstatlar bana kızıcak belki ama sana mercan kırığı olmazzz.

Zaten kayaların diy. Tabir yerindeyse senin suyuna güç lazım... Canlı kum lazım argonit lazım benzerleri lazım.

(Biz Temel abi ve diğer üstalar gibi değiliz onlar balığın gözünden anlar ne yapıcanı kayaya kuma baktımı görür ileriyi. Biz tecrübemiz olmadığı için mercan kırığı kullanamıcağımıza inanıyorum)

Tarzında düşünüyorum sevgiler saygılar... :)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kum güzel ama ince biraz. Sorun yaratmaz aslında ancak akıntı motoru dağıtabiliyor akıntının şekline göre. İnce kum bir ara ekledim ama hoşuma gitmedi, fakat tercih meselesi biraz da. Aldıysan hayırlı olsun, güle güle kullan.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yok almadım o kumu araştırma içindeyim bana da çok ince geldi.

Sayfayı Paylaş