1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Taban kurulumunda toprağın gübrelenmesi ?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde volkantr34 tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Merhaba arkadaşlar

Sizlere bişey sormak istiyorum.. 1,5 senelik tankımın dibinde en altta dere kumu üstündede aquaclay bulunmakta.. Bugüne kadar geçen süre belirttiğim gibi 1,5 seneyi buldu ve dere kumu kullanan arkadaşlar bilir ki 7-8 ayda dere kumu birbirine iyice yapışmaya ve sertleşmeye başlıyor.Şu anda ise dere kumuna parmağım bile girmiyor.Yani anlayacağınız beton gibi oldu.. Bitkilerimin eski gelişimide artık olmadığı için ben tabanı komple yeniden kurmayı düşünüyorum mevcut kumları kullanarak..

Ama aklıma şöyle bir şey geldi bakiyim sizler ne diyeceksiniz.. Dere kumunu ve aquaclayı çıkaracağım ve ister istemez bunlar birbirine karışacaklar.. Bunları temizledikten sonra 2'ye bölsem ve en alt tabana yayacağım kumu sıvı bitki gübresine iyice bir emdirip (emmez tabiide üstünde illa ki kalıcak, harmanlayıp diyelim) o şekilde bir gün bekletsem tabana serdikten sonra 2. katmanı üzerine eklesem ve bitkileri o şekilde diksem.. Sizce faydası olabilir mi ? yada zararı ne olabilir ? Bana zararı olmaz gibi geliyor ama sizinde fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.. Sıvı gübreler bitkilerin yaprakları tarafından alınıyor biliyorum ama tabanada illa ki çöküyor bunlar ve kökler tarafındanda emiliyormudur acaba ?

2. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Volkan işyerindeki akvaryumdan bahsediyorsan bence balıkları çıkart suyunu boşalt ve yıkama atölyesine götür. Orada basınçlı suyla yıkarsan dere kumunu rahatlıkla ayrıştırırsın. sonrasında ise dilediğin gibi ayarlama yapabilirsin...

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Öyle yapacağımda benim merak ettiğim toprağın gübrelenmesi ile ilgili olan kısım... kıvır:gif Ayrıştırılması imkansız gibi bir durum ne yazık ki..

4. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    Volkancığım,
    Gel şu kumlarından çakıllarından vazgeç, tabana siyah quartz veya bazalt dedikleri kumdan koyalım. Hem nitrat kusma olayı olmaz birkaç çöpçü kurtarırız hem de görüntü hoş olur...
    Çakıla sıvı gübre emdirilmesi bana lepisteslerin sudan döl alma efsanesini hatırlattı :F Daha üstüne su eklerken çakıllar gübreyle vedalaşırlar...Vedalaşmazlarsa da vay haline ışık gören yerlerindeki yosunlar gerçekten başına bela olur...Akvaryumun ön cephe alt kısmı kapkara olur...(veya olabilir benim teorim)
    En iyi çözüm taban gübresi kullanmak!

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Benim fantezi biraz zihni sinir projesine giriyor galiba danso: Ne biliyim öyle bişey aklıma geldi , gübreler kumlara yapışır falan bitkilerde kökleri ile 4 koldan sarılırlar falan :) Misket gübre zaten alıcam abicim hani ya olursa diyerekten düşünmüştüm.Ama sanırım saçma olacak.. otuz.com'da çok enteresan taban gübreleri görmüştüm tabanı bomba haline getirmeyi düşünüyorum ama nasıl ve hangi ara yapıcam hala düşünmüş planlamış değilim.. Abi dere kumumdan vazgeçemem valla , siyah kumda güzel ama dere-aqua karışımımdan çok memnunum bölmek istemiyorum. Şu anda ki tek korkum kumları yıkayacağım yıkama atelyesinde ki su.. Akvaryumu tekrardan kurduğumda başıma iş açar mı sence ? Bizim suları biliyorsun ölü su.. Vardiyamı değişip 4 gün gece mi gelsem anca bitiririm işlerin arasında.. :bilmem:

6. stablizer

stablizer

Abi şimdiye kadar bu konu ile ilgili çok fantazisi olan gördüm.Kat kat kum,araya tel falan.Hepsinide saygıyla karşılıyorum,bir yararıda olmaz demiyorum.Mutlaka ki vardır yararları.Gelgelelimki bakım yapmayı bitkilerin yerlerini değiştirmeyi,yeni eklemeler yapmayı çok zorlaştırıyor,kısa zamanda güzelliğini kaybediyor.Bende Uğur Abiye katılıyorum.Koy tek tip güzel bir kum bak keyfine dost:

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yok yok kesinlikle katman arasına sineklik çekmeyi düşünmüyorum.Çok gereksiz bir uygulama bana göre.. Kum katmanları karışmasın diye falan yapılıyor ama kimse icadına laf gelmesin yaptığı uygulamanın patladığı belli olmasın diye bitkilerin yerini değiştirirken ki çekilen ızdıraptan bahsetmiyor.. O kökler sinekliği sardığı zaman ne sineklikte düzen kalır , ne karışmayan kum katmanı nede bitkilerde zarar görmemiş kök kalır..

Sayfayı Paylaş