1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Taban malzemesi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ekotim tarafından 30 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. ekotim

ekotim

İsim:
    ahmet öztürk
    Arkadaslar ben de bitkili bir akvaryuma sahibim ama taban kumum karışık quars kum üstünde beyaz cakıl taşları var sizce illa lav taşı vb taban malzemesi almalı mıyım ? Yoksa bunlarda kullanılabilir mi?

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Taban malzemesi

Genelde dere kumu ve aquaclay karışımı önerilir bitki için. Quartz kum suyu sertleştirdiği için pek tercih edilmiyhor hocam. Bence siz de aquaclay ve dere kumunu karıştırın. Daha iyi verim elde edersiniz.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Taban malzemesi

Önce bir düzeltme yapmak istiyorum quartz kum suyu sertleştirmez.Çünkü hiçbir salınımı yoktur.Heralde başka kumla karıştırıldı. burda:gif Derekumu , aquaclay , quartz , lav taşı kırığı tek olarakta kullanılabilir karıştırılabilirde.. Ben bir akvaryumumda dere kumu , aquaclay karışık kullanıyorum.Arada da serpme şekilde lav taşı kırıkları var.Diğer akvaryumumdada sadece aquaclay var ve gene arada serpme şekilde lav taşı kırığı var.. Aquaclay zor bir taban malzemesidir.Sadece biraz zamanı ihtiyacı vardır.Kökleri tutturmak başta biraz zordur ama zamanla kökler tutunmaya başladığı zaman ve taban ağırlaşmaya başlayınca bu zorluk ortadan kalkmaya başlar.Aquaclay'ın diğer bir faydasıda tabanda ısının rahat yayılmasını , tabandaki bakterilerin rahat nefes almasını ve köklerin rahatça yayılmasına olanak sağlar.Lav taşının kendi faydalarından ziyade bitki kökleride bu taşlara tutunarak tabanda daha sağlam bir şekilde dururlar.

Saygılar

4. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Taban malzemesi

Bende taban tamamen quarts kum yaklaşık 11-12cm kalınlığında kumun tanecik boyutu 3mm. Yaklaşık olarak 3-4 aydır bu tabanı kullanıyorum ve hiç sorun yaşamadım. Görsel açıdan bitkili için en iyi kum bence quarts kum. Ayrıca suya hiç salınım yapmıyor. Quarts kumda önemli olan tek nokta kum tanecik boyutları. 3-5mm'lik kum bitkili için en ideali. Ayrıca açık renkli olması yansıma sayesinde aydınlatmayı olumlu yönde etkiliyor. Bitkili akvaryum kuran tüm arkadaşlara rahatlıkla önerebileceğim bir kumdur.

5. oday

oday

İsim:
    Bülent Öztel
    Taban malzemesi

Merhaba ;
    Ben foruma yeni üye oldum.Benim akvaryumumda da 5 lt tropica toprağı kullandım üstündede hagen kumvar.Gayet verimli daha zengin taban mazemesi kullanmak tabiki daha iyi olurdu,ama gerekte duymadım.
    Herkese sağlıklı bitkiler.

Sayfayı Paylaş