1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Taban mazemesi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde batoni tarafından 7 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Aquaclayi dere kumunun altına yerleştirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Cem sebebinide açıklasan iyi olurdu aquaclay ın hafifliği yüzünden böyle diyorsun sanırım değilmi ?

3. batoni

batoni

Aquaclay görünümü güzel olduğu için yüzeyde duruyor. Ona benzer daha ağır bir mazeme olursa daha güzel olur.Dere kumunu görmediğim için görünümü nasıl bilemiyeceğim.Ama canlı doğuranların beyaz zemine karşı bir negatif yönünün olduğunu okumuştum. Nekadar koyu olursa okadar yaşadığı ortamda mutlu oluyorlarmış.

4. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Evet Emrah aynen öyle.Bir de köklerin tutunabilmesi için zemine yakın olması daha iyi olur.
    Beyaz zemin konusunda,Akgün Bey'in deneyimleri doğrultusunda,balıkları pek de etkilemediğini söyleyebilirim.Kendisi açıklama yaparsa daha iyi olur bu konuda...

5. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Evet Cem, benim 2 adet lepistes tankım var ve ikisindede beyaz orjinal Kuvars kum kullanıyorum ve gayet de memnun benim minikler bu kumdan ve renginden.
    İlk olarak kesinlikle salınım yapmıyor suya...
    İkinciside, belki daha önce duymuşsunuzdur beyaz kapta lepistes doğurtma tekniğini, aynı görevi görüyor bu kum, doğumları çok daha rahat ve sakin oluyor, strese girmiyorlar, ben yavru toplamaktan artık sıkıldım, kendi hallerine bıraktım, inanırmısınız 21-22 günde bir doğurmaya başladılar... 3 gün önce başka bir forumdan arkadaş lepistes arıyordu, ona 120 tane kadar anca çıkar verebilirim dedim, 125 tane verdim ve en azından 100 tane kadar daha varmış. Aslında kendi büyüttüğüm balıkları vermekten çok hoşnut olmasamda koyacak yerim kalmadı ve rahat etmeleri gerektiği için veriyorum artık...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Söylemeyi unuttum, benim canlı doğuran tanklarımın ikiside bitkili, yani kuvars kumu bitkil tankdada güvenle kullanabilirsiniz, benim tabanım sadece kuvars kumdan oluşmakta ve içinde 10-12 cm. arayla Tunç Bey'in misket gübresi döşenmiş durumda o kadar.
    Eğer bitkili taban kuracaksanız üst katı dere kumu yerine kuvars kumla kapatın derim. Hem tane büyüklüğü iri olan (1-3 mm gibi) kumu seçmeniz daha iyi olur.
    Katmanları şöyle sıralayabilirim: En altda torf (100 lt için en fazla 300 gr.) onun üstünde acuaclay veya kedi kumu, en üstdede kuvars kum.

veya

Torf - Zenginleştirilmiş bitki kumu (orta vadede etkisi azalacaktır)-Zeolit-Acuaclay-Kuvars Kum
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Sezai Bey sizin tabandaki tek yanlışınız bence torfu aşırı kullanmış olmanız...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Sezai Bey dere kumunu merak ediyordunuz.. görünümü bu şekildedir...
    Özellikle bitkili tanklarda olması gereken malzemede bence zeolit dir, çünkü zeolit yapısı itibari ile alt katmanında bulunan besinlerin üst katmanına geçişini tutarak yavaşlatmaktadır, bitkilerin kökleri bu besinleri yavaş yavaş zeolitten çeker, buda döngünün daha kolay ve sağlıklı oturmasını sağlar.
    Yalnız bir şeyi hatırlatmayı unuttum, dere kumlarının bazıları salınım yapar bazıları yapmaz, alırken test ederek almanızı öneririm.
    Bunun formülasyonu şöyledir:
    Akvaryum boyu*eni*kumun istenilen yüksekliği (cm değeri) / 1000
    formüle değerleri koyarsak: 100*35*10 / 1000 = 35 Kg.

Yalnız şunu hatırlatmalıyım her kumun özkütlesi farklıdır, örneğin aquaclay kum ile kuvars kum gibi, acuaclay kumun özkütlesi kuvars kumun özkütlesinin neredeyse yarısıdır. (Ticari firmalar acuaclay kumu litre hesabı ile bu yüzden satmaktadır). Bu formül yaklaşık değerler verir size. Tam değeri bulmak içinde o kumun özkütlesini bulup formüldeki sonucu bu özkütle değer ile çarpmanız gerekmektedir. Fazla detaya girmenize gerek yok bence, yaklaşık olarak bu kg. lar sizin ihtiyacınızdır.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  6. batoni

batoni

Cem bey Çok teşekkür ederim. ilginiz alakanız ve cevaplarınız için. Sağolun.Her soruma cevap buldum: )

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Akgün Bey'in kuartz kum ile ilgili dediklerine kesinlikle +1000

Sayfayı Paylaş