1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tabandan Su Çekerek Sumpa İndirmek

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 24 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar;

Son zamanlarda tuzlu su akvaryumlarında tabanda tortu birikimini en aza indirecek sistemler üzerine bazı gelişmeler görüyoruz. Çizim böyle bir sistem hedefleyen arkadaşlara yol gösterici olur diye düşünüyorum. Tabandan çıkarılan 2 boru sistemi ile tortu akvaryumdan uzaklaştırılabilir. Burada aslında önemli olan nokta tortunun ineceği sump sisteminden bu tortuyu daha sonra kolayca alacak şekilde sistemin sump yapısını kurgulamaktır. Bazen akıllarda tabandan delik sisteminde elektirikler kesildiğinde sumpa su taşacağı düşüncesi geliyor. Çizimde görüldğü gibi tabandan çıkan borular üst kısımdaki delik seviyesine yükseltiliyor ve oradan sumpa boru indiriliyor. Amaç sistem kesildiğinde suyun üst delik seviyesine kadar basınç yapabilmesi ve sumpun taşmasını engellemektir.

Bu sistemin artı ve varsa eksileri üzerine önerileriniz doğrultusunda girilebilir.

2. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi bu sistemde yine elektrikler kesilince basıncla beraber su sumpa dolmazmı?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benimde endişem oydu zaten. Özkan konuya yazar bunu ama bence sumpa dolmaz çünkü dikkat edersen çizimde alttan çıkan boruları önce akvaryumun üst hizasına çıkarıyoruz.

4. görkemtemel

görkemtemel

Akvaryum normal şartlar altında çalışırken dipten gelen su akvaryumun üst seviyesine kadar çıkabiliyorsa elektirik kesintisindede aynı şekilde devam eder gibi duruyor...En azından akvaryumdaki su belli bir seviyeye inene kadar , yani basınc azalana kadar devam eder bence abi.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi şöyle düşün, akvaryuma sumptan su basılıyor ve su basıncı arttığı için akvaryumun üst seviyesine kadar çıkarılmış borulardan basınç gücüne bağlı olarak su gelir. Ancak sistem durduğunda basınç durur ve belli oranda su sumpa iner ve normal akvaryum su seviyesi ile boru içindeki su seviyesi eşitlendiğinde sumpa su inişi durur.

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Bize biyoloji dersinde öğretmişlerdi ama sanırım fizik ile de alakalı 'Kılcallık' etkisi diye bir kavram var. Aşağıdaki fotoğraftan durum anlaşılır. Ama yukarıdaki sistemde bulunan boruların çapı ve akvaryum dışında oluşu ne derece etkiler bilmiyorum. Böyle bir deney yapmadım kendi kendime. :) Sadece sistemi görünce aklıma geldi paylaşmak istedim.

Sağ taraftaki gri renk ile gösterilen kısım cıvadır. Konuyla alakası yoktur. :smile19:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi anladım olayı haklısın ,sistem durunca suyun gitme ihtimali çok düşük :)

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Sistemdeki su, sıvıların dengelenme özeligindendolayı; akvaryum tankından çıkıp birleşen ve tek boru olarak yukarıya çıkan boru akvaryum üst seviyesine en yakın olan noktada sonra dirsek yapılıp sumpa iniş duruma gecen kısma kadar su seviyesi düşer bu seviyeden sonra su akış özeliğini kaybeder çünkü sisitem dengelenmiş ve sumptan da motorlar çalışmadığı için su seviyesi değişmemektedir sorunsu bir şekilde sistem çalışır.

Temel Abi bu sistemin şöyle sıkıntıları olabilir.
    Sistem sadece akvaryum altından iki noktadan sadece su emiş yapmakta.
    Boruların herhangi bir şekilde zarar görmesi ve özelikle akvaryum alt kısmında basıncın en yüksek olan noktasında herhangi bir tıkanma ve benzeri durumlarda bakımı çok zor, suyu komple boşatmak gerekir.
    Akvaryum tabanında yapılan bağlantılar benim kanatimce çok risikli bağlantılardır ve uzmanlık ister yapılan hataların dönüşü çok zor olur ve masraflı olur.
    Akvarymun en hasas kısmı akvaryum taban camıdır, bütün basınçı ve akvaryum dekorunu taşıyan kısmıdır. Acılan delikler akvaryum basıncından dolayı veya akvaryum dekorunu yereştiriken vericeğimiz sarsıntıdan dolayı deliklerin yanında çatlamalar ve bu çatlamalardan dolayı büyük sıkıntılar oluşabilir diye düşünüyorum.

Bunlar beni acemi yorumlarım...

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Özkan abi yorumunu okumadan önce aynen bende su terazisi misali dengeleneceğini düşünmüştüm. Tercüman olmuşsun aklımdakilere. :)

Peki tabandaki kum vs ne olucak ?

Şöyle yapılamazmı ? ;

Akvaryumun tabanına kum ile cam arasına bildiğimiz matkap delikleri kadar ve çok sık aralıklarla delinmiş bir plaka yerleştirilse, plakanın etrafı kadın çorabı gibi ince bir bez veya maddeyle çevrilse, tabana yerleştirirken 1 cm kalınlığında tampon gibi ayakları olsa bu plakanın çeşitli yerlerinden. Üzerine kumu vs. dekoru koysak.. Bide vanası olsa tabandaki deliklerin istendiği anda tabandan çekilebilse tortu vs ? Olmaz mı ?

Çizerek anlatmaya çalışayım;

Belki saçma gelicek ama? Olabilir sağlam yapıldıktan sonra ? Neden olmasın ?

Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Olur olmaz diye birşey yok...
    Biraz sesli düşünürsek, yapılan sistem üzerine dekor geliceği için sistem öyle bir şeklide olmalı ki ilerde tıkanmalar, filitrelerin temizlenmesi dekora zarar vermemeli.
    Biliyoruz ki özelikle resif akvaryumları dekorlar oluşturduktan sonra mercanlar üzerlerinde çoğalmaya başladıktan sonra mümkün olabildiğince az ellemek lazım ki sistem kendi kendine yetebilsin ve mükemnel çalışsın.
    Kanımca sistemi geliştiriken en önemlisi arıza verdiğinde kolay tamiri olmalı.
    Sistem kolay temizlenmeli ve bu temizlik yapılırken akvaryum dekoruna dokunulmadan yapılmalı.
    bunları dikkate alarak yeni projeler tasarlayabiliriz.
    Teşekürler...

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Dediğim sistem sabit zaten abi oynamayacak. Kılcal ince tortular o plaka ile taban camı arasında birikeceğini varsayarak düşündüm. İstenildiği takdirde vana açılıp dipte biriken tortu çekip alınabilir. Tabi bide tortunun orda birikmeyeceği konusu var. O da zaten denemeden görünmez gibime geliyor.

12. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Evet haklisin yapip denemeden birsey diyemeyiz. Yapip denerken sistemin artilarinida ve eksik yonlerini de gorup daha iyi sistemler kurma sansimiz oluyor:) tecrube kazaniyoruz
    Tesekurler fikir icin.

Erman Pehlivan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş