1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Takmatik Mercanlı Balık Akvaryumu Dizaynı

Başlığı 'Sürdürülebilir Deniz Akvaryumu İçin!' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 20 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Geçen gün videodaki dekor yani yapay kaya üzerine konuşuyorduk arkadaşlar ile. Az daha seramik kaya ve bendeki canlı kayalardan yapay ve bütün halde yapıştırılmış bir dekor yapmaya kalkıyordum erteledim.

Videoda yapay mercanlar yerleştiriliyor ama aynı şekil gerçek mercanlara uygulanabilir. Çok güzel dekorlar yapılabilir, inşallah tutarım kendimi de ayağa kalkmam yapmak için.

Dekorun nasıl yapıldığı video içinde var...

ozgun_cyprus, cirol ve fth-94 bunu beğendi.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Takmatik Mercanlı Balık Akvaryumu Dizaynı

Temel abi çok güzel yapmış adamlar. Bana lazım böyle bir dekor. Gelirsen beklerim :) Bende bu kadar yetenek yok. En son gaz betondan yaptığım kayayı hatırlarsın :)

3. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Abi o ne ya.... ampul takar gibi adam dekor yapıyor, ne anladım ben o işten. Uğraş didin sonra yapayları tak gitsin.

Doğal gibisi yok...:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kesinlikle katılıyorum. Ben dekorun canlı kaya ve seramik karmasıyla bütün yapılmasına kafayı taktım yanlız çünkü güzel oluyor. Mercanların takmatik olması komedi elbette ama tercih eden bu dizaynı Avrupa'da çok fazla. Çünkü uğraşmak istemiyorlar ve bayanların birinci tercihi bu şekilmiş.

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Yapay mercanlar değil de kaya çok hoşuma gitti.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Daha ne olsun, çıkar ara sıra Anemonu, Acroporayı vb yıka çeşmenin altında ve tak yerine.:F

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu aynı tatlı su akvaryumlarında kullanılan yapay bitkilere benziyor.Bencede hiç güzel değil.Uğraşmak istemeyenler tercih edebilir ama doğal güzelliğin verdiği tadı hiçbir yapay vermiyor orası ayrı.

8. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Şu an videoyu bulamadım ama bu tip yapay mercanların zoa , polip, anemon gibi yumuşak mercanlar ve omurgasız olanlarıda mevcut hemde 2-3 renkli ve çok daha kaliteli, fiyatlarıda yanlış hatırlamıyorsam canlı mercana yaklaşır durumda.Ama söylediğim gibi su içinde canlı olmadığını farketmiyorsunuz bile, özel bir maddeden ve renklerden oluşturmuşlar...

Bu tür yapay mercanlar; hem mercanların güzelliğini göstermek, ama bu arada katkı vs kullanmamak, ayrıca mercan yiyen balıkları dahi akvaryuma ekleme şansı olabildiği içindir. Mesela geçenlerde sonradan zoa ve polip yediğini öğrendiğim harika bir angel türünü neredeyse alacaktım. Balık çok çok güzel ama, mercanlarıma da zarar gelmesini istemediğim için almadım.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Angel türünün cüce olamayan türleri birçok mercanı yemese bile darbe vurur. Uzun yıllar bu türü beslediğimden karakter farklarının ne derece değişken olduğunu bizzat iyi bilirim. Angel beslemek isteyenlerin mercanları kısıtlıdır ama aslında hobicilerimiz pek bilmediğinden Angel dendiğinde sıfır mercanla beslemektedir. Oysa Mushroom, Anemon, Xenia, Star polip (Göreceli), SPS mercanlar (Gündüzleri Polip açılımı engeli hariç) , Leather türleri (Kısmen göreceli) nispeten uygundur.

Saruman bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş