1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tang Türleri Sanıldığı Kadar Masum mu?

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde Pennywise tarafından 16 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bildiğimiz kadarıyla Tang türleri resif akvaryumlarında resif uyumlu olarak beslenir. Genellikle otçul beslenen bu canlılar eğer ki yem sorunu yoksa protein ağırlıklı yemlere de hayır demezler. Doğaları gereği oldukça obur olan bu canlılar kimi zaman beni akvaryumun yanında gördükleri zaman yeni yem yemek umuduyla midelerindeki yiyecekleri dışkılamaya başlıyorlar. Sırf yeni yeme yer açmak için.Buraya kadar bir problem yok gibi görünse de cüsseleri büyüdüğü için nitrat bombası olarak akvaryuma getirdikleri yükler ayrı bir tartışma konusudur.
    Şimdi asıl konumuz olan bu canlıların resif uyumuna geçiyorum.
    Evet yakın zamanda bazı LPS türlerinin poliplerinin kopmasına, Doughnut Coral (Scolymia) türünün küçülmesine, Zoaların kopmasına şahit oldum. Sorunu su değerlerinde aradım, C Balance uygulamasını, Votka dozlamasını araştırdım durdum. Ama sorunun kaynağına bir türlü ulaşamadım. Balıklar hiç aklıma gelmemişti. Çünkü en son aldığım balıklar bu bahsettiğim olaydan 6 ay önce Fire Gobylerdi. Birgün uzaktan akvaryumu seyrederken Blue Tangin Scolymianın yanında kuyruk darbeleri atmasına kırmızı gövdesini ısırmasına şahit oldum. :eek:
    Anlam veremedim ne oluyor diye. Birkaç arkadaşa da sordum. Yanıt :olmadı: yoktu maalesef.
    Yurtdışı siteleri araştırdım. Sonuç inanılmaz. Blue tang sanıldığının aksine yarı resif uyumlu balık türlerinden biri çıktı. Yurtdışında birçok tankta Blue Tang Zoalara, hammer, octapus Corala, brainlere saldırıp yemekten keyif alan bir canlı haline dönüşmüş. Mercanın yerini değiştirdim. 1 gün kendine gelse de ertesi gün yine aynı hale döndü. Yine tahmin ettiğim gibi Blue tang orada da mercanı sıkıştırdı.
    Diğer Tang türlerine baktığımda en çok Sailfin Tang bu problemi yaşatan canlı olarak karşımıza çıkıyor.

Peki benim resmen 1TL boyutunda aldığım yaklaşık 2 yıl sonra 10cm gibi bir boya ulaşan bu canlı neden mercanlara musallat oldu?
    Bunun cevabı net olmasa da tezlerden birisi açlık.
    Yem sorunu olmayan blue tang ve Sailfin devamlı olarak kayaları, mercanları didikliyor zaten. Arada yanlışlıkla mercanın tadına bakıp "Lan aslında bu da hiç fena değilmiş" diyerek mercanları tırtıklamaya başlıyor.
    10 gün sonra anca çıkarmayı başardığım Scolymianın önce ve sonra fotoğrafları aşağıdaki gibidir arkadaşlar.
    20160216090512.jpg
    Blue Tang akvaryumdan çıkıntıktan 24 saat sonraki görüntüsü.
    20160216090422.jpg

Bunu anlamak bile bana pahalıya maloldu. 1 tane hammer, 1 tane hellofungia, 100 kafa zoa, 1 kafa torch coral blue tangin gazabına uğradı.

Kendi tecrübelerime dayanarak Tang balıkları da olsa rutin giden bir akvarumda ani sorunlarda kaç yıllık balık olursa olsun önce irdelenmesi gereken konuların başında geliyor.

Yani işin özü hiçbir balık masum değildir.
    article-2303080-190D75DC000005DC-321_634x562.jpg
    Palyaçolar da elimi ısırıyordu zaten. Onları da çıkardım.
    Kayıp balık nemo karaktrleri kaybolun gözümün önünden :mad:

Alparslan, Humility, YIKIKTEMO ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Tang grubu balıklarla arası iyi olmayan biri olarak bir zamanlar tankımda olan sailfin tangin elegans coralı katur kutur yediğini gördüm.Şimdi ise tankta ortalık yerde uçuşan zoa kafaları var.Acaba yellowlar yapıyor olabilirmi?

3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yellowlara ilişkin böyle bir bilgi okumadım. Ancak portalda birkaç arkadaşın tankındaki yellowların karideslerin antenlerini kopardıklarına şahit oluklarını okudum.
    Sendeki morish bu duruma daha olasıdır diyebilirim.

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Morish angellerle beraber diğer tankta.Yellowların yanında choromisler,anthiaslar ve palyaçolar var.Yellowların ikisi kanka oludu diğerini kovalıyorlar devamlı.Acaba o badiredemi kopartıyorlar?

5. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Benim eski tankımda yellow tangım sürekli olarak karidesin antenlerini koparıyordu, her kabuk değişiminde yenilenen antenler bir kaç gün içinde yeniden yavaş yavaş kısalıyordu. Zavallım karidesler kaya altlarından ancak yemek için çıkıyorlardı.:)

Pennywise bunu beğendi.
  6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :confused::confused: Şimdi kuşku düştü içime.Benim karideslerde bu ara çok sık kabuk değiştirir oldular.

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Levent güzel olmuş yazı, kötüleyin bakalım masum blue tangleri daha ne kadar kötüleyeceksiniz. :D
    Hayvanları zıvanadan çıkarıyorsunuz sonra da yok onu yedi bunu yaladı falan filan. :)
    Yağmur Hanım su değerlerinizde problem olduğunu düşünüyorum söylediklerinizden.

Pennywise bunu beğendi.
  8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Testler iyi görünüyor Hakan bey :D Eeeee canım angelleri günah keçisi ilan ederken iyiydi.Kara kaplıdan tanglerin marifetleride çıksın bakalım.

corax bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bazı türlerden soğuman bakış açısıyla ilgili. Elini ısıran palyaço bakıklarının bu hareketi kızılacak değil sevinilecek durumdur, balıkların tankı benimsedikleri ve sahip çıktıkları anlamı yanında üremeye odaklı olduklarını gösterir.

Blue ve salfin balıklarının mercanlara musallat olması bireysel balık hareketi yani tümünü kapsamıyor. Etçil ağırlıklı besleme şekli de buna itmiş olabilir. Rahat bırakın balıkları yahu.:)

Alparslan, Burcu, Pennywise ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Tang ler sağlıksız pozisyondaki mercanlara dadanabilir ancak sağlıklı bir mercana bulaşmazlar. Bu konuda bir hata olduğunu düşünüyorum. Yani canlı önce kötüleşmiş, tang sonra operasyona geçmiştir. Ve bu mercanın toparlamasına bir engel durum da oluşturabilir. Ancak tang ler durduk yere sağlıklı bir mercana bulaşmazlar. Bulaşmazlar. Bulaşabilirler ama bulaşmayacaklardır. Bulaşırlarsa da bulaşsınlar. Canları sağ olsun.

Sailfin ler de mesela tüp kurtlarına kafayı takıyor belli bir boydan sonra. Ama illa yapacak diye bir durum yok, onun da canı sağ olsun.

Nadir, MESUT_KERİM, corax ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Demirel geldi aklıma.
    Daha önce sailfin ölmekte olan bir mercanı yemişti burhan. Hatirlarsan sana da sordum bunun derdi ne diye. Al şimdi senin için çektim. Bu mercanın derdi yok normalde.
    2016_02_16_21_21_03.jpeg
    48 saatte tamamen normale döndü hayvan. Başka bir nedeni olamaz bence

ka2n bunu beğendi.
  12. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Goby ile Duncan ne de tatlı duruyor :D
    Abi balıklar çıkmış, sorun çözülmüş. Geçmiş olsun.
    Benim powder blue da tüp kurduğu rahat bırakmıyor, didikleye didikleye ordan oraya gezdiriyor canı sıkıldıkça.

Pennywise bunu beğendi.
  13. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Powder brown var ister misin

14. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Aldın mı Brown ı? Kakaladın tabi bana tek solungaçlı gariban blue yu.d

YMR_AY bunu beğendi.
  15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
  16. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Blue tang e laf eden karşısında beni bulur başgan!
    Başka bir mesele yok. Yiyorsa da, devletin malını yemiyor ya tankın malını yiyor!

Pennywise ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Aha ben burdayım :) Tüm blue tanglere lafım var

18. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Evet, dinliyorum hanfendi!

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    İnanılmaz çirkinler, helede büyüyünce.

ka2n bunu beğendi.
  20. Collector

Collector

İsim:
    Yağız
    3 sene boyunca elimde büyüyen blue tang 3 sene sonra durup dururken butun zoaları yedi o güne kadar sassiz sakin kendi halinde olan hayvan birden karakteri değisti her gece zoa fraglarının kayalarını akvaryumun ortasında ustunde zoalardan yeller eserken buldum kamera kurup bıraktım anladınki blue tang yiyyormuş çıkarttım tanktan zolar rahat etti hatta videosu bile vardıda bulamadım şuanda üstünden 1 sene geçti 1 senedir blue tang bana göre reefsafe olmayan bi balık benim teorim otçul bi canlı olduğundan ya zolar kapalıyken ustunde hafif yosun oldu onu yiyyim derken zoanında tadını beğendi yada zoanın ustune yem geldi onu yiycem derken zoayıda gotrdu baktıkı tuzlu suyla iyi gidiyor dewam etti

YIKIKTEMO, Pennywise ve YMR_AY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş