1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tanganyika ve Habitat

Başlığı 'Tatlı Su Habitatlar' kategorisinde Akvaryum Portalı tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. Akvaryum Portalı

  Akvaryum Portalı

  Mesajlar:
  115
  İsim:
  Akvaryum Portalı
  Tanganyika ve Habitat


  Tanganyika muhtemelen 20 milyon yaşında olan bir göl ve 250000km2 kapsayan bir alana sahiptir. Göl adeta depozitolu bir şişe gibidir. Sürekli yeni su akışı vardır. Su hacmi 35000km3 Kuzey Denizinin yaklaşık yarısı kadardır. En çok tanınan ülkeler Zaire, Tanzanya, Burundi, Zambiya. Kungwe dağlarının güneyinde bulunan derin noktada, o 1470 metre derinliğe ulaşır ve böylece dünyanın en derin ikinci gölüdür. Gölün ortası 1300 metre derinlikte iken kuzey yarısında 250 metre derinliktedir. Ortalama su sıçaklığı ise 26,5 ° C.

  [​IMG]
  Fotoğraf büyültülüp net görüntü alınabilir.

  [​IMG] Savaşlara ramen araştırma ve Fiziksel özellik:

  Gölün çevresinde sürekli tarih boyunca savaşlar ceryan etmiştir. Gölün tam anlamıyla incelenmesini malesef engelleyen önemli bir konu olmuştur. Suyun temel özellikleri büyük olan gölün yer yer değişen derinliklerden, kayalık alanlarla kumluk alan farkından, az da olsa ısı farkından çok büyük sapmalar olmaksızın değişebilmektedir. PH ortalama olarak 9,5, toplam sertlik 12 ° 14 °, Karbonat sertliği 16 ° ve elektrik iletkenliği 500 600 mikro Siemens / cm olarak ölçülmüştür.

  Çamur koy:

  Bu alanlardaki koylar içinde su tortuludur ve çamur parçacıkları görülmektedir. Çamurlu taban bu bölgede su bitkileri için gıda sağlamaktadır. Sık sık böyle tabana sahip koylara rastlanmaktadır. Tortu yüzünden düşük ışık yoğunluğuna sahiptir ve derinlik bu alanda 10 metre cıvarındadır. Bu alanlardaki bazı Cichlid türleri şunlardır: Ctenochromis Horei, Simochromis badaulti, Simochromis diagramma, "Gnathochromis" pfefferi ve Callochromis macrops.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Derin çamur biyotop:

  Kalın alüvyon tabakası oluşan bu bölgelerde derinlik 60 metre cıvarındadır. Ortamdaki bazı türler; Hemibates stenosoma, Greenwoodochromis christyi, Gnathochromis permaxillaris, Trematocara sp, und Limnochromis staneri ve Limnochromis staneri.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Kum Habitat:

  [​IMG]

  Kum Habitat: Saf kumluk alanlarda yaşayan türler genelde büyük balık türleridir. Saf kum bölgelerde çok az sayıda cichlid bulunmaktadır. Böyle bir yaşam alanı Cichlid türleri için tehlikelidir. Bu bölgelerin kayalık alanlarında bazı türler yaşamaktadır. Bu alandaki bazı türler: Xenotilapia Sima, Grammatotria lemairii, Ectodus descampsii, Lestradea perspicax ve Cardiopharynx schoutedeni.

  Geçiş bölgesi: Kumlu topraktan oluşan tabana sahip bu kesimde birçok kayalık alandan oluşur. Bu kayalık alan korunaklı olduğundan zengin Cichlid türlerine ev sahipliği yapar. Bu alanın temel karakteristik özelliği hafifçe eğik olmasıdır. En kalabalık nüfusa sahip bu bölgenin derinliği 5 ila 40 metre arasındadır. Bazı türler: Neolamprologus N. tretocephalus toae, N. toae, N. leoupi, Lepidiolamprologus attenuatus, Julidochromis regani und Ophtahlmotilapia nasuta. leoupi, Lepidiolamprologus attenuatus, Julidochromis regani ve Ophtahlmotilapia nasuta.

  Sörf biyotop: Kayaların üzeri bu bölümlerde yosun kaplıdır. Birçok tür bu kayalıklarda yosunlar ve yosunlar arasındaki kabuklular ile beslenir. Bu alan aynı zamanda çalkantılı bir suya sahiptir. Bu alanları tercih eden türler: Eretmodus cyanostictus, Spathodus erythrodon, Tanganicodus irsacae, Ophthalmotilapia ventralis ve Petrochromis macrognathus.

  Dik kayalık biyotop: Bu alanda kayalar istiflenmiş gibidir ve mağaralardan, sütunlardan oluşturmaktadır. Bu alan tortusuzdur ve bu alan birçok tür için geçiş bölgesidir. Neolamprologus brichardi ve Tropheus moorii ve cinsi Petrochromis bazı türler. Bu bölgenin karakteristik türleri derin katmanlar içinde yaşamayı tercih eder. Bazıları şunlardır: Neolamprologus buescheri, Paracprichromis nigripinnis, Cyprichromis leptosoma, Cyphotilapia frontosoma ve Asprotilapia leptura.

  Akvaryum ve Tanganyika:

  Hareketli türler, yeme düşkün türler ve en önemlisi ph değeri sabit bir suya ihtiyaç duymaları yüzünden iyi ve güçlü filtrasyon kullanılmalıdır. Sump sistemleri suya oksijen katkısı ve filtreleme özelliği fazla olan bir filtre sistemi olmasından dolayı tavsiye edilecek filtrasyon sistemlerinin başında gelmektedir. Tanganyika akvaryumları bana göre mümkün olan en büyük boylarda kurulmalıdır. Yüksek kalitede ve alkaniteye ihtiyaç duyulması ancak hacim olarak yüksek seviyedeki akvaryumlarda başarıyla taklit edilebilir. Günümüzde türlerin bir çoğu akvaryum ortamında ve yerel şebeke sularında üretilmektedir. Bu şartlarda doğan büyüyen bireyleri bir anda yüksek ph değerine adapte etmeye çalışmak, eklendikleri akvaryumlarda sorunlar yaşanmasına sebeb olur. Akvaristler balıklarına en ideal ortamı hazırladıklarını düşünürken, farklı şartlardan alınan balıkların metabolizmaları zorlamaktadır. Suyun temel değerleri zaman içerisinde Tanganyika gölünün karakteristik özelliğine getirilmeye çalışılmalıdır. Gölün özelliklerine yakın kurulmak istenen akvaryumlarda pH daha yüksek değerlere getirilebilse de, 8 cıvarında olduğunda balıklar rahat etmektedir.

  Beslenme alışkanlıkları etçil otçul olarak İki kesime ayrılsada karışık diyet renk alımında önemlidir. Kuru yem diyetlerine zooplankton, böcek larvası, küçük omurgasızlar ilave edilebilir. Akvaryum başarısı iyi diyet vazgeçilmezdir.

  Tamamen otçul cichlid türleri için kalitesi kanıtlanmış yüksek kaliteli spirulina ile beslemek iyi sonuç verir. Kirlenme ve nitrat olmaması için kısa sürede bitirecek şekilde beslenmeleri daha uygundur. Salata yaprakları, pişmiş Ispanak. 10-15 günde bir kez sivrisinek larvası diyeti uygulanabilir. Canlı yem diyetlerinde verilecek yemlerin parazitten uzak olması gerekmektedir. Tuzlu suda 15-20 dakika bekletilen canlı yemler daha güvenle verilebilir. Dondurulmuş gıda yine seçenekler içindedir. Bu besinler yine verilirken dikkat ister. Yenmeyen ve suya dağılan dondurulmuş gıdalar fosfat başta olmak üzere istenmeyen sonuçlar çıkaracaktır.

  Tanganyika gölünde maymunda var ve işte benim favori maymunum.

  [​IMG]

  Suyunuz Tanganyika'ya benzesin...

  www.akvaryumportali.com
   
 2. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Tanganyika ve Habitat

  Paylaşım için teşekkürler çok güzel olmuş.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tanganyika ve Habitat

  Teşekkür ederim Yavuz. Tanganyika türlerine ilgin çok güzel senin. Başarılı olarakta yürütüyorsun gerçekten. Bir akvaryumda belli bir gölün balığını besliyorsak habitat bilgileri tüyolarla doludur. Bu tüyoları iyi değerlendirenler birçok alanda başarıda öne çıkar. Başlığa olan ilgin için öncelikle kutlarım. öp:
   
 4. aqua_boy

  aqua_boy

  Mesajlar:
  312
  İsim:
  Cenk Sinor
  Tanganyika ve Habitat

  Çok çok güzel bir yazı Temel Abi ellerine sağlık. Biliyorsun ben hiç tanganyika beslemedim ama eminim en çok tanganyika gölü hakkında bilgim vardır :D Zamanında çok araştırmıştım. Arşvimi gezerken şöyle bir yazıma denk geldim izninle eklemek istiyorum ;

  Bana kalırsa Tanganyika Biotopları kurulurken kurulacağı tip dışında bölgeyede önem verilmesi lazım. Mesela Tanganyika Gölü , Kigoma bölgesi , Kumluk alanlar gibi ...

  Derin Su
  Düz Kumluk Açık Sular
  Düz Kayalık Bölgeler
  Yarı Kayalık Alan , Yarı Salyangoz Tarlası
  Sarp Kayalıklar ile Düz Açık Kumlukların Kesişim Bölgesi

  Derin Su

  Bu biotopta çok fazla bir seçeneğimiz yok . Burundi , Zaire gibi bölgelerden birini seçip tek tür frontosa besleme şansı bu biotopta . Dekor olarak ise yüksek kayalıklar , yer yer kumluk alanlar yapılabilir . Tabi bu biotopun verebileceği en büyük zevk koyu mavi lambada frontosaların süzülüşünü izlemek olacaktır .

  Düz Kumluk Açık Sular

  Bu biotopta ise dekor olarak arkaya su üstüne varan dik kayalar koyup ön tarafı düz kumluk bırakmak en doğrusu olacaktır . Balık türü olarak ise o uzun kayaların arasından süzülen 5 erkek 15-20 dişilik bir leptosoma kolonisinin altında düz kumluklarda krater açmış bir koloni enatiopus türü çok güzel olucaktır . Ayrıca ender tür olarak 1 erkek 3 dişi koloni Haplotaxodon Microlepis kesinlikle harika olacaktır . Açık kumluklara çok yakışan bir balık . Eğer Haplotaxodon Microlepis beğenilmezse B.Tricotide bu biotopa çok yakışacaktır . Ayrıca enatiopus türünün yanında o uzun sarp kayalıkların dibinde duran küçük bir koloni callochromis yada xenotilapia çok güzel olucaktır .

  Düz Kayalık Bölgeler

  Adında anlaşılacağı gibi sadece kayalık alanlar . Dekor olarak tankımızın en arkasından başlayarak büyük kayalar koyup öne doğru küçük kayalar koyarak derinleştirme çalışması yapmak çok güzel olacaktır . Bu biotopta canlı faunası inanılmaz fazladır . Tür olarak ise calvus , leleupi , daffodil , brichardi , julidochromis , buescheri , tretocephalus vs türlerden çifter çifter koyulabilir . Çok cıvıl cıvıl bir tank olur . Özellikle neolamprologus tretocephalus kesinlikle önerdiğim bir tür.

  Yarı Kayalık Alan , Yarı Salyangoz Tarlası

  Tankın bir tarafına kayalar koyup bir tarafına salyangoz kabukları koymak en uygun dekor olacaktır . Bu biotoptada canlı faunası çok kalabalıktır . Tür olarak ise kayalıklarda daffodil çifti , tretocephalus çifti , leleupi çifti ve julidochromislerin beğenilen bir çifti duruken kabuklarda ise brevis , ocellatus , multifasciatus çiftleri güzel olur . Bu biotopa ise özel olarak önerdiğim tür kabuklarda yaşayan bir calvus türü . Altolamprologus Calvus"Sumbu Shell"

  Sarp Kayalıklar ile Düz Açık Kumlukların Kesişim Bölgesi

  Bu tanka en uygun dekor oran olarak 120 cm tankın 20 cm sini kayalık alan yapıp 100 cm sini kumluk alan yapmak olacaktır . 20 cmlik bölümde su üstüne kadar gelen kayaların yanı sıra küçük kayalarda olmalıdır . Tür olarak ise Kayalıklarda duran bir çift julidochromis ve açık kumluklarda 2erkek 8dişilik furcifer , ventralis , boops , nasuta , foai türlerinden biri çok güzel olucaktır . Bu biotopun vereceği en büyük zevk bir yandan kayalık alanda yavru büyütmeye çalışan juli çifti ve açık kumlukta dev gibi kraterini açıp dişileri çekmeye çalışan cezbedici renkte bir featherfins(tül yüzgeç) erkeği olucaktır . Tül yüzgeçlerden boops yada furcifer kigoma favori türlerim.  Benimde böyle bir yazım vardı ekleyeyim dedim .Ş.


  Saygılar..
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tanganyika ve Habitat

  Senin yazına kurban Cenk. Döktürmüşsün daha ne olsun. Tanganyika Portalda gibi oldu sayende. :helalolsun: Yukarda da dediğim gibi bir türü besleyen hobici eğer habitatı tanırsa birçok tüyoya sahip olur.

  Eklediğin bilgiler için teşekkürler. em34:
   
 6. aqua_boy

  aqua_boy

  Mesajlar:
  312
  İsim:
  Cenk Sinor
  Tanganyika ve Habitat

  Estafurullah Abi , senin yazının altına biraz saygısızlık gibi oldu sanki ama yeni konuda açmak istemedim. Senin yazın gerçekten çok ama çok daha ayrıntılı ve güzel benimki biraz daha yüzeysel bilgiler içeriyor.

  Ben teşekkür ederim Temel Abi.

  Dediğin gibi habitat bilgisi bencede daha önemli. Tanganyika ve Amazon habitatlarını övünmek gibi olmasın ama iyi bilirim :cekingen: :D Şimdi derslerden fırsat buldukça Avustralya Creeklerini araştırıp , öğreniyorum. İnşallah bir gün canlı canlı görmekte nasip olur.
   
 7. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.888
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Tanganyika ve Habitat

  Teşekkür ederim Temel abi :) O kadar balık beslememe rağmen en çok tanganyika balıklarını seviyorum :) Tanganyika benim için en hayran kaldığım balıkları ve gölüdür :) sizler kadar professional olmasamda tanganyika balıkları hakkında hemen herşeyi bilirim. :) Temel abi dediğin gibi bir gölün balığını besliyorsak tüyola iyi değerlendirilir. Ben şahsen akvaryumumumda artık Tanganik balıkları mevcut imzamda görüldüğü gibi ve dahada tanganyika balığı gelicek, 1-2 hafta sonra 13 tane leleupi gelicek :) Nerde tanganyika yazıları ben hep ordayım. İyiki gelmişim buraya ve sizlerle tanışmışım. Yaşasın Akvaryum Portalı. :)
   

Sayfayı Paylaş