1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tangit Kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 20 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Bugün taşırma sistemim için gerekli boru tesisatını ve yapıştırmak için de tavsiye edilen tangit yapıştırıcıyı aldım. Lakin boruları gerekli ölçülerde kesip biçtikten ve olması gereken görüntülerini vermek isterken yapıştırmanın gereksiz olabileceğini düşündüm.Borular birbirlerinin içerisine sıfır geçiyor ve biraz güç göstererek yerlerini oturuyor.Su sızdıracaklarını pek düşünmüyorum.Bu koşullar altında yakıştırmamak seçeneğini kullanabilir miyim?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tangit Kullanımı

Hayırlı olsun Toygar. Boru türü nedir, geçme işlemi tersi istikamet yani alt geniş ağız yukarı bakıp üstten gelen boru içe giren pimaş modeli mi? Boruların ağız yönü buna karar verir. Görmel lazım nasıl yaptığını.

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Yarına erteleyelim sorumu Temel Bey.Görsel ekleye bilmeyi istemiştim ama ne yazık ki makinem yanımda değil.Sabah fotoğraflarını çekip başlığa ekleyebilirim.Siz de daha rahat bir çözüm yaratabilirsiniz.Kısa bilgisini de şimdi vereyim size. Sistem tamamen 32 lik. 4 dirsek 3 depo rekoru ve 3 apar atdan oluşuyor.Sadece dışardan yapacağım akrilik kutu içeriyi bu borulardan olacak. Akrılık kutudan itibaren sump a gırtlak boru ile gidecek.Aynı şekilde su sump dan normal hortum ve normal dış filtre aparatı olan u boru ile alvaryuma girecek.Bütün taşırma ve geri dönüşü bu borular ile yapmak şu an gereksiz bir maliyet benim için.Daha sonra eklemeler düzeltmeler ve çıkaratmaları rahatlıkla yapabileceğim bir sistem çünkü.

4 dirsek arasına gecen boru ile birbirine sıfır olarak 2 adet U oluşturuyor. U yine arada bir boru ile aparata apart ilede depo rekoruna vidalanıyor.Çok basit bir sistem.Tabi görsel olmadan anlatmak biraz güç

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benim de su iniş sadece arkadan akvaryum dışına çıkana kadar kısa bir parça boru ve dirseklerden oluşur, devamı sump içindeki kuleye kadar gırtlak hortumudur. Güzel düşünmüşsün ama akvaryuma bağlantı yani akvaryumdan dışarı çıkan vs boru ve dirsek yapışsa iyi olur, boruları bilemiyorum nedir.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Pimtaş sanırım markaları.Vana üzerinde yazan marka Pimtaş idi gerçi vana almadım.Yarın görseller ardından yeniden sizden bilgi alırım.Yeterince doküman sunamadım haklısınız.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Malesef Toygar, su heryerden akacak yer bulur, sadece conta tarzı ürünler ile su yalıtımı sağlayabilirsin.Belirttiğin sert pvc borular kullanacağın için mecburen tangit yada silikon kullanman lazım. Hatta tangiti bol kullanıp boruyu sıkıştırdığın zaman her tarafından taşacakki etrafına sıvayacaksın.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bunu biraz düşündüm.Suyun akması sistemi etkilemeyecek.Akan su zaten taşırma sisteminin içerisine akacak.Kısaca suyun içine.Suyun akmaması gereken kısım depo rekoru.Sızdırmaz contalı kısım.Yine bir ışık yaktınız bende Gökhan Bey,Tangite gerek yokmuş:)

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Siz yinede bi foto koyun. Yapıştırma gerekliliğine bakalım. Taşırma kutusu içinde de sıkıntı olabilir. Hava alırsa owerflow çalışmayabilir. Bu arada borunun maliyeti çok tutmaz sanırım. Ben Led Projektörlerime askı yapmak için ASKİ nin karşısından 1 boy (6 metre) PVCU boruyu 10 tl ye aldım. 3 dirsek 1 t içinde 4 tl verdim. Bu arada elimdede 2 tane 1,5 m lik parça kaldı. İlerde sump yaparsam kullanırım.

9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Fotoğrafları bu şekilde.Pleksi kutu içerisinde olacaklar.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Ben olsam yapıştırırdım. Hava kaçışı olursa owerflow çalışmaz.

11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Owerflow sistemi olmayacak sanırım bu.Bu sistem bir kutu içerisinde akvaryumun arkasında duruyor ve bu kutu içerisine su ızgaradan ve su yüzeyinden geliyor.Sadece borulardan aşaya doğru inecek su.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Camı deldirceksiniz o zaman. Bu durumda kutu akvaryumun içinde olacak değillmi?

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Hayır akvaryumun dışında bir kutu içerisinde duruyor bu ekipman.Akvaryumdaki delik sadece ızgara şeklinde.Suyun bu boruların olduğu kutuya akması için.

14. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bunla ilgili elinizde yapılmışının görseli varmı? Bu kutunun amacı nedir? Durso sistemi ise genelde akvaryumun içinde olur kutu. Dışında olanı vardır belki ama ben görmedim.

15. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Yapılacak taşırma örneği;

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Uzun parça olan boruyu maşona girdiği yerden yapıştırmak durumundasın yoksa kesintilerde daha fazla su aşağı iner, diğer parçalar için şart görünmüyor.

17. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Aslında o boru tamamen emniyet içinmiş Temel Bey.Olası diğer iki borunun tıkanması ve su seviyesinin taşırma da yükselmesinde devreye giriyormuş (Kişisel fikrim gereksiz olduğu yönünde).Boru ucu akvaryum sus seviyesinden bir kaç mm aşağıda suyun sumpa indiği kesimden bir kaç cm yukarıda kalıyor.U borular tamamen suyun altında kalıyor.(Bu vanalar ile ayarlanabiliyor du. Vana almadım netiçe ne olacak bilemiyorum)

Alt kısmı şu an için zaten boş yada kapalı olacak uzun borunun.Diğer iki U dan sumpa su gidecek.Yapıştırmak zorunda kalmamam iyi haber.Temizlikleri ve uzun vadede büyüte bileceğim sistemim için hazır kaynak gözüyle bakıyorum bu sisteme.

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Okla işaretli yerlerden yapıştırmakta fayda var. Ayrıca kutu akrilik olacaksa akvaryumun arka camına yapıştırmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Kutuyu camdan yapmak işinizi kolaylaştırır.

19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bunlar çok önce düşünülmesi gereken şeylermiş Hakan Bey.Akvaryum hazır olunca bazı şeyler ne yazık ki düşünülmeden yapıldı.Acemilik dönemlerimi atlatmaya çalışıyorum.Ağar ilerliyor olmam daha az hata yapmama sebep olsa da önüne geçemiyor hataların.Cama yapışmayacak kutu. Yine akriliğe yapışacak. Akvaryum camının arkası bu sistemin yapılacağı kutu kadar U şeklinde kesilecek ve akvaryum iç camına büyük bir parça pleksi konacak kutu da bu pleksiye yapıştıralacak. Akvaryum camı iki plexi arasında kalacak.Sistemi profesyonel olarak kuran kişilerin yorumu peleksinin cama da sista ile gayet güzel yapıştırıldığı yönünde.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biliyorum emniyet için olduğunu ama unutma o kısım su içinde ve oradan su sızdırırsa dirseklerin ağzız kısmını geçip durması gereken su o kısımdan sızdırırsa daha alt seviyeye kadar suyu sumpa atar.:)

Sayfayı Paylaş