1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tankımdan ufak kareler

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde many4x tarafından 20 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    1000*50*60 Tankımdan birkaç kare tank ortalama 3,5 senelik bir akvaryumcunun **** tankıydı uğraşamadıği için almiştim tabii o zaman sadece gidip karşisinda iç çekebiliyordum hiçde aklıma gelmemişti tuzlu su bir tank kuracağim 2 seneye yakın zamandır bende tank bunlarda fotoğraflari.

Tank 1000*50*60 cm ölçülerinde olup alttan sumplı sump 90*45*35 cm protein skimmer olarak aqua medic pro shorty bulunmakta yosun duvari ve 300w helia ısıtıcı kafa motoru olarakda sobo' nun 4000 lık motoru bulunmakta sumpta ayrıca biraz kaya ve spagetti alg da bulunmakta

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Tankımdan ufak kareler

Ellerine saglik, akvaryum genel olarak eskimis olmasina ragmen soluk gorunuyor. Mercanlarda cok degil ama biraz keyifsiz kanimca. Akvaryumun genel olarak coraline alg yapisi 3-4 yillik olmasina karsin yok denecek seviyelerde. Kistas degildir ancak genel alkanite dusuklugune isaret edebilir.

Herhangi bir katki, sivi vb kullaniliyor mu?

Akvaryumun biraz toparlanmaya ihtiyaci var, bunun disinda fena degil. Protein skimmer cok verimli degil diye dusunuyorum.

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Ben Picasso trigger'la ilgili bir şey sormak istiyorum 1000*50*60'lık akvaryumunuzda :) Bu trigger ses çıkarıyor mu hiç dikkat ettiniz mi?

4. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    Bende bir yanlışlık yoksa kardesim bu balık humi humu olması lazım tankkada geleli 2 hafta oldu ama hiç ses çıkardığı olmadı aksine çok efendi maşallah ;)

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Humu Humu Trigger evet :)

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bir tarafta cok sikintili ve bariz hatalarla yapilmis bir kurulum' bir tarafta uzun sureden beri elinizde oldugunu soylediginiz bu tank. Acikcasi cok sasirdim.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kutlarım Özdemir, aynen diğer konuyu görünce ben de bunu düşündüm ve hatta geri dönüp aynı arkadaşın konusu mu diye tekrar baktım.:)

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bende çok şaşkınım. Uzun süredir böyle tanka sahip olan biri diğer kurulumda nasıl böyle hatalar yapabildi?

9. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

Kaya tasarımı çok şık fakat iyi akıntı olması gerek o tankta..
    Sanki akıntı oldukça az..
    Mercanların renkleri resimlerden belkide daha canlıdır fakat su değerleri çok düşük kanımca....

10. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez
    Özdemir abi ve Temel abi yazının başında da soylediğim gibi ben hic sıfırdan kurulum yapmadım. Bunda da çok abartı sayılacak bir durum da olduğunu sanmıyorum. Hadi onunda kurulumunu yapmış sayıyorum kendimi ki yapmadım, yazdığım gibi bir akvaryumcunun **** akvaryumuydu. Suyu, kumu, t5 leri, sump ve diğer cihazlar komple geldi. O akvaryumu ben aldığim zaman belkide Isparta'da 2 veya 3 ncü deniz akvaryumuydu. Malzeme sıkıntısı, canlı sıkıntısı hala cekiyorum veya . yatıyor. Bende şuan yaptığim kurulumda en azından bir hata yapmamak için burada sizlerle paylaşmak istedim. Eğer buradan bizlere yardım etmek veya birşeyler paylaşmak zor oluyorsa kusura bakmayın ben özür dilerim.
    O konuyuda isterseniz kapatabilirsiniz. Ben en azından bir hesap açıp, okuyup okuyup kapatmak istemediğim için burada birşeyler paylaşayım istedim. Evet hala Isparta'da şuan belkide 10/15 akvaryumcu var. Ama hala **** akvaryumlarında papağanlar, discuslar veya en klasından tropeus türleri var ve şuan en azından bu hobiyi yapmak isteyen ve korkan insanlara birkaç küçük tank kurmalari için ben yardımcı oluyorum. Bu kadarda iddaa ediyorum. Tds cihazi olsun refaktometre olsun veya test kitleri olsun sadece bende var benim bildiğim. Bende bunlari sizleri takip ederek öğreniyorum ama bu yaklaşımınız gercekten üzdü beni

İlyas kardeşim, akıntı dalga motorumun mili kirildi yenisi sipariş ettim internetten. Oda yanlış gelmiş geri yolladım. Daha haber çıkmadı :F normalde karşılıklı 2 adet dalga motoru çaliştırıyorum. Biri alt taraf için diğeride suyun üst yüzeyine vuruyor

11. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Mehmet bey, kımsenin samimiyetinin ve niyetinin bekçisi değiliz, burası açık bir tartışma ve paylaşım formu, ben ve bazı forum kullanıcıları arkadaşlarımız sadece olayı şaşırtıcı bulmuş. Ortada üzülecek bir şey yok, müsterih olun. Ben burada olduğum dört ay içinde samimi ve dürüst hiç bir arkadaşın yardımsız ve desteksiz kaldığını, tiye alındığını görmedim. Ve hatta ustalarımızın sinirlerini gerdirecek kurulum hataları yapan arkadaşların bile :) :) samimiyetine eksiksiz olan güvenimizden dolayı her durumda yanında olduk. Ama anlarsınız ki forum ortamlarında (burada veya değil, bu konu ile ilgili veya dışında) ortamda dikkat çekmek, tartışma yaratmak, foruma soru sorup verilen cevabı beğenmemek ve hatta amacı aklınca forumu sabote etmek olan birçok insan ile karşılaşılmakta. Hatta buraya gelip saçmalayan bir vatandaşın başka bir forumda moderator olduğu bir olaya daha yeni şahit oldum. Bizzat sizin iki yıldan beri bu forumu takip eden bir insan olduğunuzu görüyor, bu hassasiyetleri daha iyi anlayacağınızı umuyorum.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Mehmet bey portaldaki diğer kurulum konularını hatta kendi kurulum konunuzu gözden geçirirseniz üyelere yardım etmenin ve bişeyler paylaşmanın bizlere zor gelmediğini görebilirsiniz. Bu forumum amacı üyelere elden geldiğince yardımcı olmak, sorunlarına çözüm bulmak ve hobimizle ilgili yeni şeyler keşfetmektir zaten. Bu konuda hiç bir çekinceniz olmasın. Ama taktir edersinizki canlı kayaları tatlı suda bekletip kurulum yapan ve bizim uyarılarımızın ardından tüm kuruluma sıfırdan başlayan birinin; balığıyla, mercanıyla işleyen, yürüyen bir tanka sahip olması biraz şaşırtıcı. Bunda kızacak gücenek bişey yoktur. Biz sadece şaşkınlığımızı ifade ettik. Siz yine her türlü sorununuzu ve kurulum aşamalarınızı paylaşmaya devam edin, biz hertürlü yardıma hazırız.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mehmet inan konuyu nasil o dusuncelerine bagladin ilginc buldum. Ozdemir ve Hakan gerekenleri yazmis bize laf dusmemis.

Aynen dedikleri gibi kaya tuzu ekleyip 1019 degere ayarlayip canli kaya ilave edildigini gorunce baska akvaryumu kurmus yurutuyor olmasina sasirmak taktir edersin ki dogaldir. Aciklarsin durumu anlasilir, herkes bilerek baslayamaz bu hobiye, tatli su akvaryumunda ve ozellikle bitkili akvaryumda son noktaya gelmis nice arkadaslar ne sorular sorarak tuzlu su kurdular. Sonuc olarak ne kadar anladigimiz degil ne kadar anlatabildigimizdir onemli olan.

Sen su degerlerine biraz odaklan bos ver, kullandigin katkilar, dozlamalarin vb neler?

Mobil ileti...

14. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Sagolun abilerim ben sadece bu konuyu buraya getirmemdeki kısım şuydu uzun zamandır forumdan bilgi edinebilmek için üyeyim zaten daha birkaç foruma daha üyeyim ama gerçekten hiçbirinde bu yardımlaşma bu dayanışma olmadıği için burada birşeyler paylaşmak birşeyler anlatmak akıl almak fikir sormak istemiştim bende daha önce tropeus türlerinin üretimine kadar ugraştım ama sizlerde biliyorsunuz ki tatlı su ile tuzlu suyun arasında dağlar kadar fark var sizlerin istanbulda ankarada olmanız bu hobi için gercekten bulunmaz bir nimet gercekten bunuda nerden cıkarıyorum derseniz daha 3/4 gün öncesi bir arkadaşimız ulaştı bana akvaryumcu bir abimiz arkadasa bir tank kurmuş kuralı 6 ay olmuş ve bana söylediği öldürdüğü balıkları duyunca içim acıdı gercekten powder blue tangtan lion lara angellardan palyoçalara sistem aynen şu ithal üstten sumplı bir akvaryum 1 metrelik protein skimmer yok sump yok yani en azından sizler oralarda birleşip ne kötü birbirinizin sistemlerini dahi inceleme olanağinız oluyordur evet kurulumda cok büyük hatalar yaptım bunlarıda sizlerin sayesinde düzeltme imkanım oldu kesinlikle art niyetli bir insanda değilim ben sadece kurulu hazır bir sistemi bu zamana kadar yürütmeye çaliştim

15. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Temel abi kullandğim katkılar bunlar fotoğraf ekliyeyim istedim ama
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]
    [​IMG][/IMG]

16. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Ayrıca temel abi balıklar ilk geldiği zaman kullandığım alıstırma tankında tabiki gene seachem stres guard diye bir ürünü var

dozlamaları ise :
    garlic guarda : yemle birlikte 3/4 gün arayla veriyorum
    reef plus:15 günde bir kez 20ml
    reef builder:ilk kez sen söyledikten sonra kullandım oratalama 3 çorba kaşıği kullandım birde 3 gün önce su değişimi yaptım bir gün sonra 2 corba kaşigi ekledim daha önce hiç kullanmamiştim bu katkıyı
    reef carbonat:hiç kullanmadım
    microbakter7:haftalık olarak kullanıyorum tanka 20ml giriyorum daha sonrada 2/4 saat protein skimmer kapatıyorum
    reef bıofuel:15 günde 1 kez 15ml kullanıyorum microbacter7 deki gibi uygulama yapıyorum
    clearx:şuan haftada bir kez uyguluyorum ortalama 3 cay kaşığı akvaryum suyu ile karıştırıp akıntı motorunun olduğu yerden bırakıyorum
    phosfix:15 günde 1 kez 15ml giriyorum yeni kullanmaya başaldım bu ürünü daha tanka 1 kez girildi
    colorx:su degişimlerinde R/O su ve tuzun karışımına ekliyorum 640/680 gram tuza 20 lt suya 10ml civarında ekliyorum

17. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Su değerlerinizi biliyor musunuz?Bilmiyorsanız katkı eklemenizde bir anlam yok.....Belki herşey yolunda belki de değil....Önce test

18. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Ozan abi reef builderi star polipte bir sıkıntı olduğu için forumda paylaşmiştım ve Temel abi söylemişti aşağıdada en son yaptığım ölçümler bulunmakta test kitim jbl test lab marin

13/03/2012
    ısı:26.5
    tuzluluk:1024
    ph:8.4
    kh:15
    NH3/NH4:00.5
    NO3:1
    NO2:0.025
    PO4:0.8
    sio2:0,1
    cu:0
    ca:340
    mg:1160

19. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

kh katkısı eklemeyi kes 15 olmuş.....Düştükten sonra değerlere tekrar bakalım.....Ca ve mg de değişecektir...

20. many4x

many4x

Yer:
    ısparta
    İsim:
    mehmet firez

Anlaşıldı ozan abi

Sayfayı Paylaş