1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tank Kurmak İçin Sump Sistemi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde The_ReligiouS tarafından 7 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Merhabalar üstadlar, Allah nasip ederse önümüzdeki hafta yeni bir tank kurulumu yapacağız (ctesi tankıma müşteri gelecek.) Aklımda 135*70*50-55 ölçülerinde bir tank yapmak var. Sump sistemi ile yapmayı düşünüyorum ancak tek iniş yada çift iniş konusunda kararsızım. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla;

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Sump Sistemi

Söz ettiğin ölçülere çift iniş daha sağlıklı olur. Tankı tasarlarken sağlı sollu su inişlerin yanından yarım parmak 2 delik delinirse sumptan gelen temiz su bu noktalardan akvaryuma giriş yapar. Durso sistemi yapabilirsin sessiz olması için.

The_ReligiouS bunu beğendi.
  3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Temel Abi zaten düşüncem kulelerin içinden temiz su borularını geçirmekti bunu onadığın için ayrıca teşekkür ederim ama durso sistemi nasıl oluyor bilmiyorum :(. Niyetim sıfır olacağı için şöyle karşısına geçince saatlerce izleyebileceğim bir tank yapmak. Birde cam kalınlığı 10 mm yeterli olur mu bilemiyorum 12 mi olsa diye düşünüyorum derinlik çok olduğu için. Özgün Abimin de başını ağrıtıp 10-15 cmi geçmeyecek kalnlıkta bir arka fon ile süsleyerek fazla kaya kullanmadan sade bir dekor ile oluştuırayım diyorum.

Teşekkürler.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

12mm daha güvenli olur. Benim önceki akvaryumdan iki kare eklersem anlarsın sanırım. Durso sistemi aşağıdaki gibidir.

Üstteki Fotoğraf akvaryum içindeki şeklini gösteriyor. Dirsek ağzı aşağı doğru. Ancak üzerine kapatılan mavi bakalitin üst uçları çizgi şeklinden kesildiğinden su mecburen yüzeyden içeri girer. Benim akvaryumda su seviyesi çok yüksek olunca, ben kutunun ızgaralarını aşağı doğru daha fazla açtım ve su seviyesini düşürdüm. Siz hesabı daha iyi yaparsanız ızgara kırmızı düz çizginin üzerinden başlar.

İkinci fotoğrafta akvaryum dışındaki borular var. Hava yapmasını önlemek için üstü açık bırakılmıştır ve sessiz su inişi gerçekleşir. Bu sistemi uygulamanız iyi olur. Ok işaretleri ile belirlenmiştir.

5. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Temel Abi şöyle bir sıkıntım var yalnız bu derinlik için duvara sıfır yapmam lazım tankı bu boruları kule içinden indirme gibi bir şansımız var mı? Cahilliğimin kusuruna bakma :(

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yan tarafların birinde de boşluk yoksa akvaryum tabanından delersin yapacak bir ey yok. Tabandan sol arka ve sağ arka kısımdan olmak üzre iki 50 mm delik yeterli. Kule yapmanın yani sanırım kuleden demek istediğin pleksi kutu. Pleksi kutu yaparsan üstten ızgralardan su girer ve iobll gibi malzemelerden süzülerek alttaki boruların ağzından aşağı iner. Yahut sağlı sollu 2 adet 50 lik boruyu su yüzeyine doğru çıkarır içerde kule yani pleksi kutu kullanmazsın.

7. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Anladım abi inşallah zaten kurulum aşamasında da beraber olacağız.

8. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ağbi busefer bayağı güzel bir tank kuracaksın sanırım.Peki niye sump ? Dış filtreden daha mı güzel filtrasyon sağlıyor bu sump sistemi ? yapım aşamalarını merakla bekliycem en çokta arka fon ve iç dekorasyonunu merak ediyorum eminim bakılmaya doyamıycak gibi birşey yaparsın ağbi :)

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Allper bey sump sistemi dış filtreye göre çok daha avantajlıdır.

-Dış filtreye göre çok daha fazla oksijen sağlar.
    -Temizlemesi kolaydır.
    -Geniş haznesi sayesinde çok fazla filtrasyon malzemesi konulabilir.
    -Dış filtreye oranla onlarca kat daha iyi temizlik yapar.

Bunun gibi birçok özellik sıralanabilir.

alper5959 bunu beğendi.
  10. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ovv bu sump ozaman bayağı etkileyici işler yapıyormış sanırım o yüzdendirki tuzlu su akvaryumlarında su içinde uçuşan tek bir pislik tanesi görünmüyor.Ben yine bu sumpta hiç filtrasyon malzemesi yok bu sumplar sadece köpürcük yoluyla pislikleri topluyor sanırdım.

11. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Alper sump el yapımı fitre gibi düşün istediğini eklersin.İstediğin boyutta dış filtreler bi boyuttan sonra zaten işe yaramıyor.Bekir abi akvaryum portalının hesaplayızısı var orayı kullanabilirsin.http://www.akvaryumportali.com/diy.php

Sayfayı Paylaş