1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

tanrının içinde şeytan varmıdır:)

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde sconat tarafından 4 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  453
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Bir üniversite profesörü ögrencilerine şu soruyu sorar;
  -'Var olan her şeyi Tanrı mı yarattı?'
  Cesur bir ögrenci ayağa kalkar ve yanıtlar.
  -'Evet her şeyi Tanrı yarattı!'
  Profesör sorusunu yineler ve öğrenci yine 'evet efendim ' diye yanıtlar. Profesör devam eder;
  -'Eğer her şeyi yaratan Tanrı ise ve şeytan var olduğuna göre şeytanı da Tanrı yaratmış olur ve çalışmalarımızda uyguladığımız 'Kesinlestirme' prensibine göre de Tanrı şeytandır. Öğrenci böyle bir önerme karşısında şaşırır ve yerine oturur. Profesör ise öğrencilerine bir kez daha Tanrı'nın içindeki kaderin bir efsane olduğunu kanıtlamaktan ötürü oldukça mutludur. Bu arada bir öğrenci ayağa kalkar ve;
  -Bir soru sorabilir miyim profesör? der. Profesör de sorabileceğini söyler.

  Öğrenci ayağa kalkar ve 'Soğuk var mıdır? diye sorar. Profesör;
  -'Nasıl bir soru bu böyle, tabi ki vardır ' diye yanıtlar. 'Sen hiç soğuktan üşümedin mi?'
  Öğrenci ; 'Aslında, fizik yasalarına göre soğuk yoktur. Yasamda/realitede biz soğuğu sıcaklığın yokluğu olarak düşünürüz. Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya bir şekilde enerji iletiyorsa onu deneyimler. Örneğin, Absolute 0 (-460 derece F) sıcaklığın kesin yokluğudur (hiç olmadığı seviyedir). Tüm maddelerin bu seviyede reaksiyon verme özellikleri bozulur ve değişir. Soğuk yoktur, o yalnızca sıcaklığın yokluğunda duyumsadıklarımızı tarif etmek için yarattığımız bir kelimedir' der ve devam eder,
  - Profesör, karanlık var mıdır?
  Profesör ; -'Tabi ki vardır'. Öğrenci yanıtlar,
  -'Korkarım gene yanılıyorsunuz efendim. Çünkü, karanlık da yoktur. Yaşamda/realitede karanlık ışığın yokluğudur. Biz ışık üzerinde çalışabiliriz ama karanlığı çalışamayız. Gerçekte, biz Newton'un prizmasını kullanarak beyaz ışığı kırar ve
  renklerin çeşitli dalga uzunlukları üzerinde çalışabiliriz. Ama karanlığı ölçemeyiz. Bir basit ışık ışını karanlık bir mekanı aydınlatarak karanlığı kırmış olur, yani karanlığı geçersiz kılar. Siz belli bir mekanın/uzayın ne kadar karanlık olduğundan nasıl emin olursunuz? Işığın miktarını ölçersiniz! Bu doğrudur değil mi? Karanlık insanlık tarafından ,ışığın olmadığı yer/mekan için kullanılan bir kelimedir. Son olarak öğrenci profesöre gene sorar;
  -'Efendim şeytan var mıdır? Bu kez profesör pek emin olamamakla birlikte yanıtlar;
  -'Tabi ki, açıkladığım gibi, biz onu her gün , her yerde görürüz. Şeytan/kötülük bir kişinin başka bir kişiye her gün sergilediği insaniyetsizliğin bir örneğidir. O, dünyadaki işlenmiş tüm suçlarda, şiddette yer alır. Bunların tümü şeytanın kendisinden başka bir şey de değildir.' der.
  Öğrenci devam eder; -'Şeytan yoktur efendim.Yani o kendi başına yoktur. Şeytan basit olarak Tanrı’nın yokluğudur. O aynen karanlık ve soğukta olduğu gibi insanın Tanrı’nın yokluğunu tarif etmek üzere yarattığı bir kelimeden ibarettir.Tanrı şeytanı yaratmadı. Şeytan/kötülük insanın Tanrısal sevgiyi yüreğinde duyumsamadığı zaman deneyimlediklerinin bir sonucudur. O aynen sıcaklığın olmadığı yere gelen soğuk ya da ışığın olmadığı yere gelen karanlık gibidir. Profesör yerine oturur.

  Genç öğrencinin adı ALBERT EINSTEIN'dır.
   
 2. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.483
  İsim:
  Cem
  Tanrı'nın yokluğu ne demek yahu.Tanrı'nın olmadığı yer mi var?Tamam ısı,ışığın olmadığı yerler var da Tanrı'nın olmadığı yer yok ki.Saçma bir benzetme ve Einstein benden daha akıllı olduğuna göre bunu düşünürdü diyorum.Sanırım cemaatlerden birinin uydurması bu hikaye...
   
 3. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  + 1 Allah cc. herzaman ve heryerdedir.
   
 4. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  784
  İsim:
  Hasan Acar
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ozan bankada bu işlerle uğraştığına göre keyifler yerinde demektir. :D Farklı bir başlık olmuş bakalım ne çıkacak. Hasan kardeş düşündürücü video teşekkürler.
   
 6. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  784
  İsim:
  Hasan Acar
  Bazen doğru bildiklerimiz büsbütün yanlış olabiliyor. Hayatımda kendi adıma en fazla üzüldüğüm şey budur, zannettiklerim genelde yanlış çıkıyor :heyo:

  Bu profesör de öyle ;)

  Facebookta bir arkadaş bu videoyu koymuştu; ordan seyredince geçen hafta, buraya ekleyeyim dedim, rica ederim.
   
 7. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Allah elbetteki heryerdedir fakat içinde allah sevgisi olmayan bir insanda kötülükler oluşur, Tanrının olmadığı yerden kasıt budur allah sevgisi yoksa şeytanın kandırmacaları bol olur manasında ;)
   
 8. taygun

  taygun Guest

  Aslında bu başlığı görünce aklımda onu kaldırmak geldi ya. Neyse dedim.

  Birgün berber dükkanına bir adam gelmiş ve Allah'ın olup olmadığı konusunda tartışma açmış. Berber de bu tartışmaya katılmış. O adam Allah'ın olmadığını iddia edip çevresindeki kötü durumdaki kişileri örnek göstermiş. Demiş ki:

  - Bak Allah olsaydı bu kötü durumdaki insanlar yardım etmezmiydi? Allah kullaarını niye böyle yardımsız bırakır ki. Demek ki Allah yok demiş.

  Berber de adama şu şekilde cevap vermiş.

  İnsanlar Allah’tan yardım istemelidirler. Bu onların kulluk görevleridir. Dua insanın Allah’a seslenişi O’nunla konuşmasıdır. Allah’tan yardım istedikçe insan huzura erer demiş.

  Adam pek ikna olmamış. O sırada berber dükkanının önünden sokaklarda yaşayan bir adam geçmekteymiş. Üst baş dökük, saç sakal bir birine karışmış.

  Berber hemen dışarıdaki bu adamı müşterine gösterip.

  Şu adamı görüyor musun? Demiş.

  Evet demiş müşteri. Berber:

  Şimdi bu adamın uzamış ve kirli saç ve sakalına bakarak berber yok diyebilir misin? Elbette o bana gelse ben onu traş eder, temizlerim demiş.

  ;)
   
 9. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Harika bir fıkra eklemiş Ozan ve Tamer abi.. İçeriği çok hoşuma gitti.. Görsel olarakta Hasan'ın eklentisi güzel olmuş haliyle.. :) Tabii forum akvaryum forumu olduğu için dini ve siyasi konulara girmemeye özen göstermek lazım.. Değişik inanış ve düşünceler olabilir ama burası konuşulacak yer değil haliyle.. Ama fıkralarda ki anlam gerçekten bazı şeyleri çok güzel açıklıyor..

  Teşekkürler Ozan bey... ;)
   

Sayfayı Paylaş