1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tartışma - Oodinium parazitini Artemia Yer mi?

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oodinium parazitini artemia veya artemia naupli yer mi tezi tamamen bana ait acaba olur mu düşüncesidir. Böyle uç bir fikre kapılma nedenim asagidaki nedendir.

Artrmia parazit.jpeg

Artemia alg tüketen ve azgın iştahlı bir canlı olmasıyla yetişkin artemia direk, naupli artemia ise anüs açılımı sonrası suda konak arayan parazitleri tüketir mi?

Balık üzerindeki durum kist olmak için balığı terk ettiğinde işe yarar ve yine balıksız olarak en az 4 hafta kalması gereken tankları 2 günde temizleyebilir mi?

Bilgi kaynak araştırmalarınızı ve şahsi fikirlerinizi ve yine sorularınızı sormanızı rica ederim.

King Elvis, Nadir, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Temel abi cevabım çok bilimsel olmamakla beraber biliyorsunuz daha yeni 3 paket artemia aldım.
    2-3 hafta oluyor hergün sisteme geceleri düzenli artemia girşi yaptım kapışılıp gitmesin diye hala tankda artemialar dolaşıyor .
    ama şuanda odinium ile uğraşıyorum tanka muhtemelen eğerki adamın dediği doğru ise 10500 adet artemia girdim ama hiç olumlu bir yanını göremedim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bilimsel olmasın böyle gözlemsel benim için en azından başlamak için daha ideal.

Peki girdikten sonra sence balıklar paraziti atıp mı tekrar kaptılar? Malum mukoza üzerindeki parazite etki edemez.

Diğer soru ise aşağı yukarı naupli 24 saatte beslenmeye başlar, bu süre dolduktan sonra yeterince artemia kaldı mı suda?

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sisteme gece girilen artemia mercanlara ulaşabiliyor mu abi bu sayede?

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Uzun polipli veya Avcı mercanlar akıntı uygun olursa yakalar elbette ama girilen naupli miktarı ile sistem de kapalı ise anüs kısmı açılmış naupliye parazite dalmak için yeterli süre kalır, yani mercanlar hemen bitiremez.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Kadının anlattığı sistemi sumpa kursak abi fiyatı 80-90 TL artemia yumurtasını koyuyoruz o hem açıyor hemde artemialar sisteme giriyor. Belki taze açılmış bir sistem olmayacak ama iş görecek midir? Akvaryumun sürekli bir besin kaynağı olacak sumptan kafa motoru ilede gidenlerde sistemde hem canlı yükü oluşturur hemde varsa diğer hizmetleri onları gerçekleştirirler. Şayet sudaki serbest dolasan canlıları tüketeceklerse beslenecek birşeyi sumplarda kesin bulurlar.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ablayı öpüyorum çok zekice bir sistem ve 10 günlük olmuş larva ve yine boylandırma tankları için süper sistem.

Tabii burada konu akvaryuma besin değil, suyu tanktan aldığı için bir miktar eğer tabii Oodinium parazitini yiyorlarsa destek olur ama o akış kafi gelmez. Çayıra artemiaları salmak gerekir.

8. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben mercan beslemek için yapmadım bu hareketi erişkin artemialar ile chelmon ve diğer balıklara besin olması için attım akvaryuma.
    Tek hedefim balıklardı .
    Ama Sps dahil mercanları rotifier ve yeni çıkmış artemialar ile besleyenler var youtubeda bir çok video var bu konuda yalnız yan etkisi spslerde renk kaybı ve kararma.

9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    bu arada ablanın kullandığı aleti az araştırmadım ben Lps tankı kurmayı planlarken
    Tom Hatch'n Feeder (Artemia Çıkartma Düzeneği)
    Fiyat : 88,00 TL

Artemia çıkartmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.
    Tek yapmanız gereken cihazın haznesine tuz ve artemiayı eklemek.
    Bu düzenek sayesinde çıkan artemialar tuzlusu bölmesinden talı su bölmesine geçerek direk akvaryumunuza çıkıyorlar.Aparatın içindeki tuzlu su akvaryumunuza karışmıyor.
    Hem tuzlu hem tatlı su akvaryumlarında kullanılabilmektedir.
    Vantuz yardımı ile su hizasında gelecek şeklinde akvaryuma monte ediliyor..
    Hava motorunun hortumu yumurta çıkarma kabına bağlanıyor.
    Önce tuz konuyor.Tuzun eriyince ilk bölüme artemia yumurtası konuyor .
    Yumurtaların suyu çekmesiyle aşağı yumurta çıkarma bölümüne düşüyorlar.
    Artemialar toplama bölümünde yavaş yavaş toplanıyor.
    Larvalar toplama bölümünde akvaryum suyuna karışana kadar bekliyor. Toplam süreç 24 ile 30 saat.
    18-24 saat arası yumurtalar açılıyor.Toplama bölümüne ve oradan akvaryuma artemialar kendi hareketleri ile geçiyorlar.
    Haftada bir temizlemek gerekiyor.
    Kabın şekli sayesinde ilk bölümdeki su dönüp duruyor.
    Yoğunluk farkı nedeni ile kaptaki ve akvaryumdaki sular birbirlerine karışmaz.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    balıklar üzerinde herhangi bir belirti yoktu powderlardaki birkaç iri benek dışında.
    abi o kadar bol kepçe ekledimki tankda yeterince olmaması söz konusu değil bence birde meç artemi kabında kendi çıkartığım artemialarıda 3-4 batım ekledim tanka bu süre zarfında.
    balıklar belki üzerlerinde vardıdamı işe yaramadı sorusuna bir cevabım yok malesef

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mevzu yatar yani:) Bu arada sps mercanların canlı rotifer ve artemia yediği bir video var mı? Benim sps mercanların rotifer yemesinden ciddi endişelerim var. Lps veya soft tamam da elinde rotifer kültürü olan ve frag tankı olan biri olarak endişeliyim.

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende tam aksine mercanlar için düşünüyordum abi artemiayı. Su piresi bir şey yaparmı abi? Tatlı suda yeşil suyu yiyordu.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Denemedim su piresi, sps için gerçekten böyle videolar varsa izlemek isterim, ben yediremedim.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bir video vardı Temel abi bulamadım şimdi, sps poliplerinin naupli yakalaması ve yemesini gösteriyordu.Rotiferi hayda hayda yer yani.

15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bahsettiğim bu değil di ama bir örnek.

zipkinteam, YIKIKTEMO ve Pennywise bunu beğendi.
  16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Artemia yediklerini okudum ama yerlerken hiç video bulamadım. Ne olursa olsun mercanları yedirin diyorlar genelde de dondurulmuş artemia tercih ediyorlar kolaylıktan sanırsam. Bu konuda da bir bölüm oluştursak iş çıkar gibime geliyor.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mercanları tamam yediremedim de mercanlar genel ifade, sps mercan konu, onlar yiyor mu?

Videoyu şimdi izledim, bilmiyorum ben yediremedim.

Düzenleme: 17 Haziran 2015
  18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi mercandan kastım spsidi ama türleride yazıyordu bulursam ilave edeyim. Dondurulmus mysis bile yediklerinden bahsediyorlar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Sözde dışarıdan besleniyor yeterli polip kapsın affetmez okyanuslardaki müthiş büyüme hızının 1 nedeni ışıksa diğeride harici beslenme

harfuzmani ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş