1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tasarım aşamasındaki Nano Tank

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde halilkocan tarafından 13 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Selamlar Akvaryumportali.com ailesi;

Sizlere küçük bir tank göstermek isterim şu an düşünce aşamasında ama düşünürken herşey tam olsun diyerek çizerek düşündüm.

Tank deniz akvaryumu için arkadan sump lı olarak düşünüldü ve Tankta yenilikçi bir yapı var. Özkan beyin yapıp uygulamış olduğu ve bu hobiye kazandırdığı http://www.akvaryumportali.com/kend...n-duvari-akvaryum-dogal-filtrasyon-11442.html sistemi ile tasarlanıyor. Taşırma bölümüne dikkat ederseniz yosun duvarı bölgesinden yukarıda 2 adet boru bar yosun duvarı vanası isteğe göre kısılıp açılıyor o bölgeden geçemeyen su her 2 yanındaki sump inişinden iniyor böylece sistemdeki yosun kontrolü daha rahat yapılıyor. Ayrıca göründüğü gibi sirkülasyon tank altından 2 farklı çıkış ile 2000 L/H bir motorla sağlanıyor. Aydınlatma tasarım da şu an.

Biraz da fotoğraflar.

murat parin bunu beğendi.
  2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Cevap: Tasarım aşamasındaki Nano Tank

Anladığım kadarı ile PS'siz bir akvaryum, gerçek bir meydan okuma :). Başarılı olursa hobiyi bir adım öne götürecek bir çalışma, Merakla bu başlığı takip edeceğiz.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar bu konu hakkında ve tank hakkında eleştiri ve fikirlerinize açığım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çizimler harika Halil. Sistem bence gayet doğru ve efktif. Özellikle geri dönüş suyunun tabandan verilmesi çok şık.

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Yosun duvarı kısa gibi geldi bana. Uzatmanın yollarına bakmak lazım. Mesela bölmedeki pleksiyi yükselt, sump bölümünün üstünü kutu gibi kapat dönüş motorunun bastığı suyu yosun duvarından geçirip akvaryuma ver.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekkürler Temel abi beni Tek düşündüren yosun duvarı yeterli olur mu ? birde su yüzeyi akıntısı olmadan sadece taban dan çıkışlar yeter mi ?

7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Bilemiyorum, yaptığım denemeler sanki biraz hava kaldı. Hala şüphesi olan arkadaşlar var, şüphesi olan arkadaşlara evimim kapı açık...
    800 Lt hacimdeki tankımda 15 ile 17 cm arasında 4 adet tang,1 adet percula çiftim ve 100 den fazla percula yavrumun suyunu filitre eden sadece 50cm*30cm boyutlarında olan yosun duvarı.
    2 Ay yakın protein skimersiz çalışan sistemde nitrat sıfır, nitrit sıfır, fosfat sıfır, camlarda yosun namına birşey yok.
    Gel gelim, yok yosunlar başka maddeler de toplar spsler yaşamaz diyenlere, tankın içinde 4 parça plet, 15 adet sps, 2 adet aldığımda 3 veya 4 kafa olan ama şmdi 20 kafa olan torch coral, 40 cm çapına yaklaşan lethar, dağlara taşlara tırmanan star polipler mevcut...
    Daha tankta ne olması gerekiyor ki sizlerin kafasında şüphe kalmasın.
    Gel gelim akvaryumun aydınlatması dahi 5000ile 10.000 kelvin arası diy led armetür.
    Millete kalsa benim tank ceynodan geçilmezdi :) ama ben 2 aydır camlarımı bile silmiyorum:heyo:
    Yok abi sen arcil tang koy yaşarsa inanırız diyorsanız onuda koyarım, ve yaşatırız Allahın izniyle....

Bu arada Halil Sana birkaç tavsiyem.
    3.78 LT'ye 2 cm² kadarlık alan gerekiyor.

Senin Tankta
    50cm*40cm*40cm = 80LT
    80LT/3,78*2 = 42 cm² Alan sana yeterli
    15cm*5cm bir alan sana çok fazla istediğin hertülü canlı bakabilirsin.
    Ama şuna dikkat etmen lazım fileden geçen suyun çok yukarda kafa motorun olan yere dökülmemesi gerekiyor yoksa sesiz bir sistem olmaz
    İkinci dikat ediceğin yosun duvarını aydınlatmak için kullanaçağın aydınlatmanın koyduğun yer su ile temas imkanı olmamalı, artı aydınlatmadan dolayı bu kısımda file hariçinde aydınlatmanın vurduğu kısımlarda yosun oluşumu ve coral alg oluşumu gözlenir, kısacası bu bölgelere elinin girip temizleme imkanı olmalı çok dar olmamalı.
    Gelelim benim tavsiyeme; Ben olsadım sistemi arkadan sumplu yapsam bile yosun duvarını benim tankta kullandığım gibi bağımsız sump altında yapardım, sebebine gelirsek tak sök basit br sistem ve istediğim gibi temizliğini rahatça yapma ve üzerinde oynama şansı verir, sump arkasındaki sistem oynama şansı sana çok tanımaz, tankı komple bozmaya kadar gideçek sorunlar çıkarabilir.
    Gel gelim yosun duvarında kullanaçağınız file benzeri şey, mantolama filesi değil zaten çok işlevsel de değil denedik gördük :)
    Benim kullandığım malzeme pvc bahçe duvarı malzemelerinde kullanılan pvc den yapılmış ara bölme malzemesidir, heryerde bulunçağını düşünmüyorum, büyük şehirlerde bulunabilir.
    Halil aklına takılan olursa sor, ama sistem hakında ufak bir teredütün varsa yapma bırak, inanmadığın şeyi başaramazsın zaten.
    Çok fazla tecrübem olmaya bilir ama bu 2 sene içinde neye inandıysam başardım, inaç başta gelir.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gel bu konularda abini dinle Özkan. Az çok bilirsin ben de bazı şeylerin mücadelesini verdim ama sonra boş ver alacak olan alsın, bilmeden, tecrübe etmeden yorum yapanlar da sabaha kadar yapsın. Olay budur demişsin sen. Yoksa işin içinden çıkamazsın çünkü hayatında yosun görmemiş adamlar bile yorum yapar.

Doğru iş eninde sonunda hakkını alır...Alıyor. Tecrübeyle sabittir.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Özkan abi çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.

Zaten bu yosun duvarına inanmasam ve güvenmesem tankı kurmayı planlamazdım bile. can gönülden inanıyorum ve tüm aleme bu işin nasıl olduğunu göstereceğiz evel allah,

Sadece sistemin teknik kısmı ile ilgili hata varmı yokmu oraya karar verememiştim, şimdi gelelim dediğin olabilecek sorunlara;

1) fileyi müsade edersen senden isteyeceğim.
    2) el kol girmesi için yan ölçüyü 20 cm ye çekiyorum ve file altında duran parça siyah pleksi olacak aşağıya ışık çok geçmemesi için ve istenildiğinde üstten çıkarılabilir, ve sağ tarafı ince fileli olacak ki yosun duvarundan gelen parçacıklar alta motorun yanına inmesin.
    3) Yosun duvarının bağlı olduğu boru rekorlu istenildiğinde kolayca sökülecek ve hemen yanında vana var suyun geçişi ayarlanacak.
    4) ben ebat olarak 20*5 olarak düşünmüştüm fileyi fazlası ile hesaplamıştım.
    5) file altındaki parça sayaseinde su drek kafa motoruna dökülmeyecek.
    6)kafa motoru aquabee 2000 olark belirlendi aydınlatma led olacak.
    7) aydınlatma file ile aynı hizada tankın içinde olacak ama cam yüp içinde su geçirmez ve askı tip onu çizemedim istenildiğinde çıkacak.

ve alt ayrı sistem hiç düşünmedim elimde bir tane motor var ve en az masrafla bitirmeye çalışacağım başka önerileriniz varsa değerlendiririm.

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

1) fileyi müsade edersen senden isteyeceğim.
    Elcevap: File sorun değil adresi yolla filen elinde
    2) el kol girmesi için yan ölçüyü 20 cm ye çekiyorum ve file altında duran parça siyah pleksi olacak aşağıya ışık çok geçmemesi için ve istenildiğinde üstten çıkarılabilir, ve sağ tarafı ince fileli olacak ki yosun duvarundan gelen parçacıklar alta motorun yanına inmesin.
    Elcevap: arka sumpata su seviyesi filenin al kısmına kadar olması gerekir ona göre hesaplamalarını yap, su yukardan aşağıya dökülmesin, fileden süzüp sesisce su ile temas etsin.
    Ayrıca yosun duvarın en üstüne bir fan koymayı unutma, lambanın verdiği ısıyı engellemek için.
    3) Yosun duvarının bağlı olduğu boru rekorlu istenildiğinde kolayca sökülecek ve hemen yanında vana var suyun geçişi ayarlanacak.
    El Cevap : Bu tamamdır.
    4) ben ebat olarak 20*5 olarak düşünmüştüm fileyi fazlası ile hesaplamıştım.
    El Cevap :Ok.
    5) file altındaki parça sayaseinde su drek kafa motoruna dökülmeyecek.
    El Cevap : Bu konuyu yukarda izah ettim, dökülmesinde bir sıkıntı yok ama zaten siyah pleksi koyucaksın, su bu pleksiye kadar yükselsin.
    Ve en öenmlisi su takviye sistemi unutma devamlı sumptaki su seviyen bu siyah plekisde sabit olmalı.
    6)kafa motoru aquabee 2000 olark belirlendi aydınlatma led olacak.
    El Cevap :eek:k.
    7) aydınlatma file ile aynı hizada tankın içinde olacak ama cam yüp içinde su geçirmez ve askı tip onu çizemedim istenildiğinde çıkacak.
    El Cevap : Cam tüpe gerek yok ben bir kutu içersinde çift taraflı aydınlatma kullanıyorum hiç bir sıkıntı olmadı sıçrama vb durum olmuyor.
    sen tek taraflı aydınlatma yapsan yeterli gelir.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Her şey Tamam o zaman sorun yok :heyo::heyo:

Su seviyesi için tamamlama şamandıram var

Ha birde kullandığın pl lambanın kodunu verirmisin abi senin sistemin kopyasını yapacağım ama kızma.

12. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Benim kullandığım lambalara osram delüx L 40watt/840
    balanslar elektronik osram, boyutları senin nanoya olmaz, bence tasaruflu 6500 kelvin lambaları kullanabilirsin veya t5 20 cm uzunluğunda bulursa o daha iyi olur.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Şöyle bir lamba buldum;

DULUX L 24 W/840 SP 24wat Cool White 1,800lm 320mm soket dahil

ve altında şöyle bir ibare var tam anlayamadım 5 dereceden fazla ısınmazmı yoksa 5 derecede mi çalışır.

(At an ambient temperature of +5 °C)

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selamlar dostlar;

Tasarımda biraz değişiklik yaptım elimdeki ekipmana ve kullanım konforunu ele alarak yeni ölçüler ve bazı değişiklikleri sizinle paylaşayım.
    İlk resim evde duracağı şekil ve yeri.

Ve bu gün camcım ile görüştüğümüzde 40-50 tl arası bir maliyet olacak sadece cam tabi. Ben bağlantı ekipmanlarını temin edince kısmetse kurmayı düşünüyorum 1 ay içerisinde inşallah hayata geçecek.

15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Sehpa ayaklarını yatay bir kuşakla güçlendirmek gerekiyor bence. Ayaklar tek başlarına biraz zayıf görünüyor.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Uyarı için sağ ol Özgün abi, Ama dolap veya masa henüz tasarımda ki gibi olup olmayacağı karar veremedim. Bazen demirden mi yapsam diye düşünüyorum.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selamlar arkadaşlar.

Bu gün karlı soğuk bir günde gidip boru tesisatı için parçaları aldım. ne pahalıymış bu borular yahu 70 tl tutu vallahi.

Bir de sizin fikrinizi almak isterim aradaki siyah bölge plesksi olacaktı camcı arkadaşla konuşurken istersen ayna koyalım dedi ayna kısmı sumpa bakacak şekilde, arka kısmı geri renk suya herhangi bir salınım yapmaz birşey olmaz dedi ama kararsızım. Sizce nasıl olur?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ayna olabilir bence. Hatta ayna kısmı akvaryuma baksa ne olur onu da düşündüm.:smiley33:

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Derinkik fazla gibi olur bende düşündüm,ne yapalım akvaryumamı çevirsek ?

Edit: Yok yok vaz geçtim balıklar strese girer tribe girer kendilerini taklit eden balık var zannederler.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence olur Halil ne fark edecek, derin katabilir evet. Tabii temiz tutmak gerekir yoksa zamanla kaplanacak üzeri, kısaca çok fark etmez gibi duruyor. Fakat siyah kısmı akvaryuma baksın yine de. Balıklar açısından stres faktörü olma ihtimali var, kendilerini görecekler sonuçta ve rakip sanacak vb.:)

Sayfayı Paylaş