1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tasarım aşamasındaki Nano Tank

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde halilkocan tarafından 13 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Tasarım aşamasındaki Nano Tank

Süngeri motor emişi için mi tavsiye ettiniz ?

Mehmet filelerde fark var benimki ufak ve kabuk gibi sert plastik çünkü. Sein kullandığın alçı filesi yumuşaktır.

Dün akşam birkaç deneme yaptım ve motorun gücünü böldüğüm zaman sorun çözülüyor. Ama ileride akıntı yavaş geldi Akıntı motoru koymadan işi çözmek istersem sump bölümündeki yosun duvarı ve tahliye moruları gibi bir tane daha koyduk mı tam kökten çözüm oluyor.

Unutmadan Gürel bey dediğiniz gibi aşağı iniş için kullanılan dirseğin tepesine bir delik delerek o su emme sesini iptal ettik Teşekkürler.

2. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Halil Üstad, Çalışma vidyosu hani? Zevkle takip ediyorum bu konuları (tatlıcı Japoncu olsamda)...

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

3. sayfada video vardı hala ilerleyemedim vardiyalı çalışınca pek zaman kalmıyor Gürel bey ama riaz biraz yol katedeceğim inşallah hafta sonu.

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Halil o ilk sayfadaki çizimleri yapmak için kullandığın programın ismi nedir? Çizimler harika. Projede öyle. Eğer bir programsa bilmek isterim :)

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Google SketchUp

Gogle programı çok basit ve kullanışlı.

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Tesekkur ederım Halıl. Deneyecegım.

Sent from my Blacberry

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selam Akvaryum Portalı - Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu Üyeleri.

Uzun zamandır kum arayışındaydım Temel abi kafama canlı kum fikrini soktu ve 1 haftadır Bursa da gezmediğim akvaryumcu kalmadı. Ve bulamadım ama bu gün bir iş yaptım belki benim yapmamam bir olay ama kum bulamayınca en azından bazı değişikliklerle belki olur diyerek başlıyorum yaptığım şeylere.

Hatalar üst üste olduğu için kızmak yok ama :por:

Akvaryumcuda balıklarını getiren biri ile tanıştım arkadaşın 1 yıllık 300 litre bir tankı varmış, ve tankı bozmaya karar vermiş istersen bendeki kum ve sudan verebilirim dedi bende biraz akvaryum geçmişini biraz sordum ve problem yaşamamış zaten gittiğim akvaryumcu da tankı biliyor ve bakımı ile o ilgileniyormuş.
    Bende denemeye değer diyerek 10 kg kadar kum ve 80 litre su aldım arkadaştan bu akşam hızlıca eve getirip kumu akvaryuma serip hemen suyu tanka ilave ettim ve sirkülasyon motorunu devreye aldım.

Su biraz bulandı ve sarımsı sanırım değerleri gereğinden fazla oynamış.

Şimdi gelelim planlarıma ve sorularıma ?

1) yaptığım hatanın biraz olsun işe yarar tarafı var mı acaba ?
    2) PS yok Diğer tankım da ki ps yi su durulana kadar 2 gün falan çalıştırsam mı ?
    2) Ya da suyun %50 sini kendi hazırladığım su ile mi değiştirsem ?
    3) Bu yaptığım sırf tanka canlı kum girelim diye ama hata da olsa illa düzelir diye düşünüyorum yanlış mı?

Bunlarda resimlerim aydınlatma yok tankta, resim çekerken 1 karede 10w power led i elle tutarak çektim.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Halil abi kumda bakteriler vardı ve karışınca su bu hale geldi. Muhtemelen böyle oldu. Suda bir koku varmı peki ? Eğer koku varsa amonyak patlaması filanda olabilir.

Diğer tanktaki psyi durdurmaya gerek yok diye düşünüyorum. Yapılacak su değişimleriyle kendini toparlar, çok bir sıkınyı yaratmaz.

Peki abi bu kumu alırken düşüncen nedir ?

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Maksat tanka canlı kum girişi ile döngü çabuk başlasın yoksa en az 1-2 ay beklemem gerekir di ?

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Düşüncene göre 1 hafta sonra canlımı eklenecekti abi ?

Döngüyü hızlandıracağı doğrudur, fakat bu kadar eziyete değmez bence. Ölü kum alıp canlı kaya ilede sağlayabilirdin hızlandırmayı. Yine diyatom olacak sonuçta ve bekleyeceksin.

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Yaw keşke söyleseydin sanki başka ülkede yaşıyorsun, ben alır gönderirdim burdan.
    Neyse olmuş artık. Kumun içinde yaşayan bakteri türleri ışıkta yaşayamadıkları için kumun ışık almayan alt bölümlerine yerleşiyorlar. Karıştırma sırasında birçoğunu kaybetmişsindir muhtemelen. Ama yine de cansız kumdan iyidir bence.
    Ps bağlamazsan atıkların temizlenmesi uzun zaman alır bence. En azından 2-3 gün çalıştır diğer ps uyuyorsa nano ya.
    Fatihin dediği gibi suyu sık değiştirerek te düzeltebilirsin su kalitesini.
    İlginç bir kurulum oldu gene :) Hayırlı olsun cümlemize

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ben bıkmayacağım ilginçlik yapmaya akıllanmayacağım ben amaç 1 ay sonra veya 1,5 ay içinde balıkları koymak ve büyük tankı fiş çekmek ama Bülent abi ilaçları deneyeceğiz ondan sonra.

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Yahu anladım acele etmeni de bi telefon edemedin mi onu anlamadım. Madem bulamıyorsun.
    Dün de bolu da bursa ekibiyle buluştuk verirdim onlara getirirlerdi. Bi daha yapma emi :yazik::karete:
    İlaçları denemeden fiş çekmek yok tabii, diğerleri de yarın yola çıkıyor amerikadan haftaya gelir sanırım.
    Büyük tankta gelişme var mı neler yapıyorsun konuyu bir update etsen iyi olur.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu hobi böyle bir hobi işte. Önceki ana akvaryumunu doğruları yaptığını düşünerek kurmuş birçok hata yapmıştı aslında...Şimdi ise bariz şekilde hata yaptığını düşünüyor ama en doğru hareketi yapmış.:ay:

Suyun rengini görünce Yağmur'un nanoya neden karbon kullandırıldığını daha iyi anlarsınız umarım.:ay:

Bülent gerekeni yazmış, bu suyu adam etmek çok çok kolay ama zengin yaşamı barındıran kumu (doğru aktarıldıysa) bulmak her zaman mümkün değildir. Yavaş yavaş su değişimleriyle nano akvaryumunun su kalitesini yükseltebilirsin.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ne yani doğru mu yaptım ben şimdi azarlama yok mu :cekingen:
    :crazy::crazy::crazy:

Bülent abi açıkçası arayacaktım ama dedim ki ufak olsa neyse 10 kg kum az değil zaten bu akşam bu olay çıkmasaydı ya ay sonu İstanbul a geldiğimde yada bir şekilde sizden yardımla alacaktım ama ani karar verdim.

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Tamam ilk seferde anlayış gösterdik, bi daha olmasın :)

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Biraz konuyu güncelleyelim. :)

Su kendine gelmeye başladı sanırım

Bu gün bir amonyak testi yaptım çıkan sonuç 0.05 ppm ve pl lamba için yapılacak olan cam kutu yapılana kadar geçici bir ışık düzeneği yaptım tabi ki yosun duvarı için geçici ışık sisteminde 78 aded smd led var ve warm white denilen düşük kelvinli bir ışık bu şerit ledleri bir pleksi üzerine yapıştırarak yosun duvarının önüne camın arka tarafına astım.
    Işıklar günde 18 saat çalışıyor 2 gündür yanıyorlar çok ufaktan bir yosun oluşumu başlamış. Su da herhangi bir koku falan yok ve bende kobay olarak benim emektar nuri yi (Marmara hermit i) tanka koydum.

Bu hafta iş yoğunluğundan fırsat bulabilirsem 10mm kalınlıkta forex ten 30x30x15 ebatlarında aydınlatma kasası yaparak 2x10w 10000k power ledler ile tankı aydınlatmaya başlayacağım.

Bunlarda fotoğraflar.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel oluyor Halil kutlarım. Takipteyiz seni açıkçası.:)

19. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Halil abi Ledler Sarı mı Bendede var aynısından çok olağan üstü bir ışık gücü ya :) salonun lambasını söndür onu yak daha güzel aydınlatıyor :)

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Evet Miraç sarı gibi tam sarı değil tabi ki.

Sayfayı Paylaş