1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tasarım Palyaço Balıkları Soy Haritası

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 7 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Palyaço balıkları gen çalışması üzerine sizlere Sustainable Aquarium yetkilisi Matthew J. Carberry ile birlikte hazırladığımız özel üretim palyaço balıkları soy haritasını ve SA'nın üretimhanesinden görüntüler sunmak istiyorum.

zipkinteam, TencoMelih, tsgulen ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Adamlar bu konuda çok yol kat etmişler, tam kapalı sistem ve alanda bravo doğrusu. Su kalitesi çok yüksek bir çok sahil bölgemiz var ama bu derece bir yatırımı düşünen yok.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. Savatage06

Savatage06

İsim:
    Çağlar Kansu
    Zevk meselesi tabiki, ama ben birçok şeyde olduğu gibi doğal olanı daha çok beğeniyorum. Heleki playaço türlerini çoğumuz şirinlikleri için besliyoruz. Buşekilde çoğunun şirinliği kalmamış. Bu mutasyonlar üstelik çok pahalı oluyor.

TencoMelih bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence zevk, arzu, kabiliyet, istemek, becermek ile alakalı ve son derece güzel çalışmalar. Her zamanki gibi çok noktasal bir konu Mahir ellerine sağlık. İnşallah hep beraber ortaya şöyle karışık bir tür çıkarırız. Bu alandaki isteğini az çok anladık, bende de az da olsa var larva büyütme çapaları farklı olsa da. Doğal olan hep iyidir ama deniz akvaryumu farklı bir dünya ve üretilen canlılara çok ihtiyaç var. Bu türler zaten kendi aralarında kırışabiliyorlar. Güzel türler ve bence başarı her açıdan.

Fiyatları yüksek ama kafa döküyorlar, hazıra konmuyorlar ve hak ediyorlar.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Doğrudur zevk meselesi, fiyatlarına gelince, çok nadir oldukları için. Binlerce yumurtadan doğru düzgün belki de 5-10 adet orjinal tasarım palyaço çıkıyor. Arz talep dengeleri.

Mesela iki perculadan 4 tane picasso aldınız, bunların da beyaz oranlarına göre sınıfları var. Sınıfları genellikle üreten belirliyor, bilirkişilik yapan bir kurum henüz yok sanırım.

Zaten üreticiler de doğal seçilime/güzelliğe önem veriyor ve arızalı, hasta, mutasyona uğramış yavruları bilererek yaşatmıyorlar. Acı birşey ama bunu yaparak doğadaki gibi sağlıklı ve orjinal genleri koruyorlar diyebiliriz.

TencoMelih bunu beğendi.
  6. Savatage06

Savatage06

İsim:
    Çağlar Kansu
    Evet, özellikle emek ve hakediş noktasında haklısınız. Yaptıkları araştırmalar da takdire şayan. Benimkisi sadece balıkların görselliğine yönelik bir eleştiriydi.

TencoMelih bunu beğendi.
  7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Müthiş bir kurgu bence. Sadece tanklara bakıp imreniyoruz, arkasında çalışan sistemler herhalde nutkumuzun tutulmasına sebep olur.
    Soy haritası çok faydalı olmuş, emeklerinize sağlık.
    Buradaki türler dışında üretilmiş/doğada var olan ve literatüre girmiş başka tür yok diye anlıyorum, doğru mudur.?
    Temel sayende ben de merak sardım bu üretim işine, 10-12 tane değişik tür alıp koyacağım,evden atmazlar umarım. :)

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Verseler alacaksın bir kültür balıkçılığı kredisi, hem bir yerden levrek yetiştir, hem bir yerden bunları.

TencoMelih, Erdem. ve bulents bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    TencoMelih, Alparslan, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Lightning türü de tam bir servet yani. Ne kadar dı aklımda kalmadı ama araba parası var sanırım.:)

TencoMelih bunu beğendi.
  11. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Ben bu balığı akvaryumcuda görsem hasta sanır almam. :)

TencoMelih, cimlikaya ve bulents bunu beğendi.
  12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bilinen bazı palyaço varyeteleri, fotoğraflar üreticilerin sitesinden...düzenleme ve işleme bizden.

nhtkmn, TencoMelih, ozgun_cyprus ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Misbar var ben de iki adet. Bunlar nasıl balık Mahir? Fakat, birinin bir yanındaki bant alt ile birleşiyor, diğer yanı yarım tıpkı resimdeki gibi. Bu tür nasıl değerlendirilebilir?

TencoMelih bunu beğendi.
  14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Temel abi "misbar" dediklerimiz çoğumuzun tankında görebildiğimiz, kuyruk öncesi şeritin hiç olmaması, baş ve kuyruktaki diğer şeritlerin kopuk olmasına deniyor. İleri derecede eksik şeritlere "******* misbar" deniyor.

Şeritlerdeki eksikliklerin; larval gelişim dönemindeki su şartlarına (nitrat, yem vs.) bağlı olarak oluştuğu düşünülüyor. Kimisi için ilginç olan bu balıklar, bir diğer üretici için arızalı balık sayılabiliyor ve soyun genetik mükemmelliğini korumak adına ıskartaya çıkarılıp imha ediliyor.

TencoMelih bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne diyorsun yahu, peki bu balıklardan farklı arızalı balıklar alınsa olmaz mı, kısaca bu işin temelinde zaten arıza yaratmak yok mu?

Bak bir misbar palyaço balığıma daha çok genç ama arızalı gibi bir hali var mı?

Misbar Percula.JPG

Misbar palyaço balığı.JPG

TencoMelih ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Abi yok bu bakış açısı ile alakalı, kiminin hoşuna gidiyor kimisi beğenmiyor, balıkların maşallahı var. Bu "misbar" olayına çok sık rastlanıyor, normal tam şeritli çiftlerin de her batımlarında "misbar" çıkabiliyor.

"Arıza" derken şeritlerin desenlerinden bahsediyorsan :) Evet amaç, tıpkı tatlısu türlerindeki gibi (işin eğlenceli ve ilginç yanı) değişik şeritli ilgi çeken güzel balığı üretmek.

TencoMelih bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bendeki palyaço çiftleri,yumurtlama aşamasındalar...

TencoMelih, ozgun_cyprus, taakaa ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İkinci videoda olanları paketle Alpi, onlara bir iyilik düşüneyim. Eş olduklarını sanmıyorum ama bir bakalım başka tekler var, sana yerine bir ayar yaparım.

TencoMelih bunu beğendi.
  19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    temo19

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler Alparslan, burada işler hızlı yürüyor.:D Balıklar elime ulaştı.

Palyaço balık çift.JPG

TencoMelih, ozgun_cyprus, taakaa ve diğer 3 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş