1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tasarruf ampülü.

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde 10.KÖY tarafından 20 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. 10.KÖY

10.KÖY

İsim:
    Alican TEKİN
    Herkese selamlar,daha önce paylaşıldımı bilmiyorum.Paylaşıldıysa kusuruma bakmayın.

Projemiz evimizdeki bozuk tasarruf ampüllerinden elektronik balast yapma projesidir.Anlatımı daha çok resimlerle yapmaz istiyorum.

Lambamız bu.Önce ışık veren yerlerini komple kırıp atıyoruz.Bir bezin üzerinde yaparsak evdekilerden azar işitmeyiz.:ay:

Daha sonra beyaz plastik bölümü kolayca açıyoruz.

Daha sonra bu kısa kabloları uzatıyoruz.Ve beyaz plastik bölmeye takıp kapatıyoruz.

Balastımız hazır.Arkadaki 2 kabluyo direk şebekeden gelen elektriğe bağlıyoruz.Öndeki 4 kabludan 2 li olarak floresan uçlarına bağlıyoruz.

Artık fişe taktık ve başarılı.

Arkadaşlar ne olursa olsun güvenliği elden bırakmayın.Kablu uçlarını elektrik bandıyla sağlam kapatın ve işiniz tam bitmeden fişe takmayın.Benim yüzümden bişey olsun istemem.

Elektronik balast 8 lira , bu sistem için uğraşmaya değmez belki,ama sonuçta tv deki saçma dizileri seyredene kadar böyle şeylerle uğraşmak daha zevkli bence.saat:gif

2. azrail93

azrail93

İsim:
    ahmet mert yazıcı
    adam becerikli ya :D 1 balansa 2 floransan taktığım olmuştu 4 floransana beyin koyup hepsini yanı yanıp sönen flash höre de döndürmüştüm ama :D bu hakkaten cok zekice tebrikler

10.KÖY bunu beğendi.
  3. 10.KÖY

10.KÖY

İsim:
    Alican TEKİN
    Teşekkür ederim Ahmet kardeşim.Bu iş öyle şapkadan tavşan çıkarmak kadar zor değil aslında.Herkesin bildiği basit bişey.

Aydınlatma sorunumuz geçici olarak çözüldü.Yeni aydınlatmayla ufak bir resim paylaşayım.

4. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Eline sağlık Alican , maliyeti kısmak önemli olan. Her ne kadar zevkin parası olmasada , hobi pahalı bir uğraş.

10.KÖY bunu beğendi.
  5. 10.KÖY

10.KÖY

İsim:
    Alican TEKİN
    Evet haklısın Can , evdeki çoğu malzeme aslında uğraşınca işimize yarayabilir.Yavru koi kılıçlarımdan birtanesini çektim aydınlatmadan sonra.Nasıl güzelmi.

:hepiniziseviyorum:

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Çok güzel koi kılıçkuyruk yavrusu :) Çok şeker. :nazar:

Tasarruf ampülünden elektronik balast çok ama çok zekice olmuş. em34: Ellerinize sağlık.

10.KÖY bunu beğendi.
  7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Kutlarım, çok güzel bir konuya değinmişsiniz. :) Oldukça güzel bir uygulama ve detaylı resimler olmuş. Yavrunuz çok güzel, maaşallah :nazar:

10.KÖY bunu beğendi.
  8. 10.KÖY

10.KÖY

İsim:
    Alican TEKİN
    Teşekkür ederim Hasan bey , artık butür işlerle uğraşmak zevkli oluyor.Su değişimleri , yavrularla uğraşmak , akvaryum kurulumları vs gibi işler hoşuma gidiyor.Eskisi gibi balık seyretmekten hoşlanmıyorum.:serda:

9. balyoznuri

balyoznuri

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Aytekin Öztürk
    Güzel proje olmuş eline sağlık.Aklıma bişey takıldı.Bağlarken ampülün watt'ı önemlimi yoksa her türlü ampülü takabilirmiyiz.

grafikdelisi bunu beğendi.
  10. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    bence çok zekice yapılan birşey şunuda hatırlatmakta fayda var elektrik bilgisi olmayan arkadaşlar uğraşmazsa daha iyi olur.... buda benden bir resim

10.KÖY bunu beğendi.
  11. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Elektriğe çarpılmadan bu işler öğrenilmez :) Önce bir elektriğin tadına bakmak gerek ;) Sonra gerisi gelir. Korkmayın o kadar. En fazla biraz titretir :F

12. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Tebrikler Alican bey,
    Bağladığınız flo nun ve kullandığınız tasarruf ampulunün watt değerleri nedir acaba?

10.KÖY bunu beğendi.
  13. 10.KÖY

10.KÖY

İsim:
    Alican TEKİN
    Teşekkür ederim arkadaşlar.

Eğer tasarruf lambanız 18 waatlıksa buda 18 waatlık balast demektir.18 waatlık floresan takabilirsiniz.Eğer lambanız 36 veya 40 watlıksa 36 lık floresan takarsınız.Bendekiler 18 lambaydı bende 18 lik floresan taktım.

Bu arada elektrik ten bu kadar korkmaya gerek yok.Bağlantı uçlarını iyi bantlayın ve işiniz tamamen bitmeden fişi takmayın yeter.Zaten bu saydıklarım elektrik işlerinde en önemli 2 kuraldır.Ben elektrikçi değilim bu arada ;)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  14. 10.KÖY

10.KÖY

İsim:
    Alican TEKİN
    Cevap: Tasarruf ampülü.

Dün evdeki bozulan tasarruf lambası 40 waatlıktı.:D balastı çıkarıp sakladım.Gün gelir lazım olur ;)

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İyi yapmışsın Alican. Bende atmam böyle malzemeleri.Sakla samanı,gelir zamanı.:ay:

10.KÖY bunu beğendi.
  16. arador88

arador88

İsim:
    Oğuzhan

Değişik bir çalışma olmuş. Odamdaki ampul patladı iyiki atmamışım deneyeceğim. :F

17. -kubilay-

-kubilay-

İsim:
    kubilay ferik

Valla dikkatli olun derim ben bi keresinde elektrik sayesinde ölüyordum beni duvardan duvara fırlatıp merdivenden aşağıya atmıştı ki malesef de elektriçiktiyim ne zaman bi işe başlasam aklıma hep o çarpıldığım gelir :D bu sayede önlem almayı öğrendim ama az kalsın ölüyordum :heyo:

18. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Alican hocam süper çalışma olmuş, ellerinize sağlık. Benim merak ettiğim nokta ise bu yöntemle T5 florosanları da çalıştırabilirmiyiz?

19. arador88

arador88

İsim:
    Oğuzhan

Elektriğin tadı nasıldı bari. :F
    Şaka bir yana sizde talihsizmişsiniz. Allah korumuş vallahi. Geçmiş olsun. :)

20. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Bende akvaryumu temizlerken üst kapak akvaryuma düştü lamba patladı hocam bende o anda refleksle elini suya attım kapağı almaya :D tabi biraz titredim ama elimi çekmek aklıma geldi sonunda :crazy1: tadı derken tatsız tuzsuz bişeydi ama etkileyici olduğu kesin :D Sonra akvaryuma baktım balıklarında hepsi su dibine çökmüş sersemlemişler portal5.gif zaiyat vermedim ama

arador88 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş