1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tasarruf Ampulü

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde eroltarlan tarafından 22 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Herkese selamlar. Biraz acemi bir akvaryum meraklısıyım. Şu an 50 litrelik akvaryumum var. Kuzenimden aldığım ciklet yavruları büyüdü ve akvaryumda çıkarmayı başkasına vermeyi düşünüyorum. Onlar gittikten sonrada bitkili bir low tech bitkili akvaryum kurmak istiyorum. Filtre olarak Haqos Expro 500 Askı-Dış filtrem var. Şu an akvaryumumun uzunluğu standart değil 46 cm. T5 veya T8 kullanmak isterim ama illa kargoyla sipariş vermem gerekiyor. Öğrenciyim böyle yapıncada astarı yüzünden pahalı oluyor. Ben bu akvaryumda tasarruf ampulü kullansam yeterli ışıklandırmayı sağlayabilir miyim? Elodea saz limon çınar su mercimeği moss gibi türler bakmak istiyorum. İçinde de lepistes. 1 adet 23w Philips Tornado (6500k 1450lm) kullansam bu bitkiler için yeterli ışıklandırmayı sağlamış olur muyum?

TencoMelih bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bitkilere yeterli gelebilir yüksek wat ama bitki yapraklarında yosunlanma yapıp yapmayacağı bence daha önemli bir nokta olur. Gübre kullanımı, atık miktarının kontrolü biraz emek ister diye düşünüyorum.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Gübre olarak şimdilik bir şeçenek düşünmedim. Sıvı gübre veya misket gübre olabilir. Şimdilik ilk olarak ışıklandırma problemimi çözmem gerekiyor sanırım. Usta kişilerden yardım bekliyorum bir bakıma.

4. ErenTmz

ErenTmz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Eren Temiz
    phılıps 6700K cool daylight kullanın bahsettiğiniz bitkiler çoğu gayet iyi gelişim gösterir limon bitkisi belki huysuzluk çıkartabilir haberiniz olsun. :)

5. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    6700 k ya baktığım mağazalarda hiç denk gelmemiştim 6500 daylight görünce işime yarar demiştim :) Dediğinizi araştıracağım :) Görünüşe göre ışıklandırma sorunumu çözdüm :)

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Az ışık isteyen bitkilerden seçilirse niye olmasın, ileri ki dönemlerde tecrübe kazanıp iyi bir ışıklandırma ile çeşit zenginleşir...

7. ErenTmz

ErenTmz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Eren Temiz
    Çok özür diliyorum bende 6500 kullanıyorum 6700 demişim yanlış söylemişim.

8. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Haklısınız başlayınca sonrası geliyor kesinlikle katılıyorum. Akvaryum küçük olduğu için bitkiliye çevirmek istiyorum. 1 1.5 cm aldığım sarı prensesleri 5 cm boyuna getirdim. Bu boyuttan sonra onlara işkence yapmak istemiyorum akvaryum küçük gelmeye başladı artık. Şöyle insanın gözünü gölünü açan yeşil bir oda lambası istiyorum. Umarım sınırlı imkanlarla güzel bir şeyler oluşturabilirim

9. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    önemli değil :) Bir duy ve bir ampulle ışıklandırma sorununu çözebilecek olmam sevindirici. Balast, florosan, kargo gibi şeylerle uğraşmayacağım . Tabi bir de buhar camı kestirmem gerekecek.

10. ErenTmz

ErenTmz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Eren Temiz
    Ben duyu 1,5 metre kablosuyla 5 liraya yaptırdım elektrikçiden.

11. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Evet bir kargo parasına bile denk gelmiyor. Gayet ekonomik bir öğrenci için :)

ErenTmz bunu beğendi.
  12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yeşil nokta yosunu yapar, dikkat edin.
    Işığı tek bir noktaya gönderdiği için de her taraftan verim alamazsınız. 2 tane yeterli gelebilir.

ErenTmz bunu beğendi.
  13. ErenTmz

ErenTmz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Eren Temiz
    Katılıyorum, tek bir yöne ışık vermeyin iki taraflı kullanın, elbette yosun sorunu olacaktır bunun tek çözümü nerite salyangoz almaktır, yosun ilaçların yapamadığını o yapar. :)

14. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    23w lık 2 tane ampul 45 litreye fazla gelmez mi?

15. ErenTmz

ErenTmz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Eren Temiz
    Alacağınız phlips 20w diye bilyiorum 20w evet, 40w lık ışık 45 litreye bitkili için uygun, sadece biraz yosun olur onuda salyangozla halledersiniz.

TencoMelih bunu beğendi.
  16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Fazla değil, ama bu aşamada gereksiz.
    Daha düşük watt olanlardan 2 adet tercih edin. 15wx2 gibi.
    Önemli olan ışığı eşit dağıtmak. Örneğin 15-20w lık tek bir t5 florasan olsa o tankı ihya eder.
    Diğer yandan tasarruflar fazla ısınmaya ve neme hiç gelemiyor. Kapağı ona göre hazırlayın.
    Kolay gelsin.

17. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Florasan alabilsem çok isterim aslında. Ama dediğim gibi kargoyla birlikte çok pahalıya geliyor. Ampulü yerleştirmeden kapağı folyoyla kaplamayı düşünüyorum reflektör gibi. Ondan sonrada kapağı streçle kaplayıp altına cam kestireceğim cam ve streç nemden korur diye düşünüyorum umarım olur.

Sayfayı Paylaş