1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Tasaruflu ampul lümen ve kelvin değerleri!

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde bycan tarafından 17 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Bu aydınlatmada ve akvaryumlarda kullanılan tasaruflu ampullerin kelvindeğeri ile lümen değerleri doğru orantıdamı artar,azalır.1 lümen kaç kelvine tekamül eder.

2. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Yahu ÖSS sorusu sormadım :D Desenize iş yine Volkan Hocaya düştü.Kelvin lamba kuhafaza kutularındamı yazıyor yoksa bizmi hesap ediyoruz.

3. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Özcan hocam yanıltıcı bilgi vermek istemem ama kutularda tam olarak görmüyorsan,uluslararası simgelerle de ifade ediliyor olabilir.
    Mesela A grubu B grubu gibi;
    Örnek Osram 18 watt florasanlarda, B grubu bir florasan 1050 lümen ışık verirken A grubu olanı 1350 lümen ışık vermektedir.
    950,960,827 vs rakamlar da Kelvini anlatıyor genelde,örnek yine osram dan vereyim,827 kodlu bir florasan 2700 Kelvindir.
    Gerisini tasarruf ampul ambalajının üzerinden veya üreticinin varsa internet sitesinden alabiliriz.

murer ve bycan bunu beğendi.
  4. DRaqoN

DRaqoN

İsim:
    Batın Hızgeçen
    lümen ışık şiddeti diye biliyorum kelvin ise ışığın sıcaklığını gösterir tasarruflu ampullerde (beyaz)5900-6000 K gibi birşeydi galiba renk değiştikçe yani mesela sarı renkli bir ampulde K düşüyor araba farları ise 7000-8000 K di sanırım. bu K yani kelvin yükseldikçe ışık beyazlaşıyor yani burdan çıkarttığıma göre kelvin yükseliyor ışık beyazlaşıyor lümende ışık şiddeti olduğu için doğru orantılı oluyor emin değilim ama bilen birisi konuşsa daha iyi olur bu benim fikrim :):ay:

ozcan13 ve bycan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş